24 Eylül 2018, Pazartesi   |   English
AJAX Kullanmadan Uzaktan Çağrı Yapmak - 2
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      16 Mart 2007, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Uzaktan çağrı" müşteri ile sunucu arasında, sayfanın yeniden yüklenmesine veya yenilenmesine gerek olmaksızın enformasyon değiş tokuşu anlamına gelir. Uzaktan çağrı seçeneğini kullandığınızda sunucuya bir geri-bildirim yapılmaz ve dolayısıyla görüntülenecek olan sayfa müşteri tarayıcısına yeniden gönderilmez.

Makalenin ilk bölümünü AJAX Kullanmadan Uzaktan Çağrı Yapmak - 1 başlığı altında okuyabilirsiniz.


Bu fonksiyon "serverData" bölümüne bir IFRAME ekler. Buradaki anahtar nokta IFRAME’in src vasfıdır. Bu özelliğe "NoAjax2.aspx" adlı sunucu sayfasını ekliyor ve sorgu stringi olarak bir parametre atıyoruz. Bu parametre, S1 açılır-menü listesinin seçili opsiyonunun değeridir. IFRAME’in genişlik ve yükseklik değerlerini kendi ihtiyaçlarınıza göre belirleyebilirsiniz.

Eğer ziyaretçilerinize sonuçları bir çerçeve içinde göstermek istemiyorsanız, çerçeve sınırı özelliğini 0’da tutmak en iyisi olacaktır.

İpucu: Bir Açılır-menü listesi yerine aynı kolaylıkla bir Text-kutusu, Radyo Butonu vb..’yi de gereksinimlerinize göre kullanabilirsiniz.

IFRAME’e veri sağlayan dosyaya ilişkin kod listesi aşağıdaki gibidir. Aşağıda iki liste var ancak her ikisi de aynı dosya için. Hem VB.NET hem de C# versiyonlarnı koyduk ki hangi dili isterseniz seçebilesiniz.

Listing 2: NoAjax2.aspx
<%@ Page Language="VB" %>

Listing 3: NoAjax2CS.aspx
<%@ Page Language="C#" %>

"NoAjax2.aspx"’de ID değerlerini topluyoruz. Daha sonra ID değerine göre, ülkenin baş kentini "lbl1" etiket kontrolüne atıyoruz. Bu etiketi aynı dosyanın gövdesinde gösteriyoruz. Olayı daha basit bir hale getirmek amacıyla baş kenti bir değişkene atamak için bir switch/select ifadesi kullandık. Bu switch/select ifadesi yerine eşleşen baş kentleri bulmak için büyük ihtimalle bir veri-tabanı sorgusu yapmak isterdiniz.

Sonuç

Tüm yapılması gerekenler bunlar. Göreceli olarak daha kolay JavaScript ve CSS’ler ile bu basit uzaktan çağrı metodunu AJAX’ın olmadığı platformlarda bile kullanabiliriz. Yukarıdaki komut kodlarına sıkıştırılmış olarak bir zip dosyası halinde buradan erişebilirsiniz. Umarım bu örnekleri kullanışlı ve kolay bulmuşsunuzdur.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      16 Mart 2007, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz