-->
24 Mart 2019, Pazar   |   English
Kullanıcı Adı:  Şifre: Kayıt Ol     Şifremi Unuttum
B2B Şirket Karlarını Artırıyor
Yazan: Murat Çehreli      10 Mart 2008, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Dünyanın önde gelen araştırma firmalarından olan Boston merkezli AMR Research'ün gerçekleştirdiği bir araştırma, şirket karlılığının, B2B yani şirketler arası network faaliyetlerinin geliştirilmesine paralel olarak artabileceğini ortaya çıkardı.

Dünyanın önde gelen araştırma firmalarından olan Boston merkezli AMR Research'ün gerçekleştirdiği bir araştırma, şirket karlılığının, B2B yani şirketler arası network faaliyetlerinin geliştirilmesine paralel olarak artabileceğini ortaya çıkardı.

B2B elektronik ticaret, aynı zamanda on-line tasarım, mühendislik veya iş danışmanlığı gibi firmalar arası işbirliği için elektronik desteği de içermesiyle katma değer üreten ve farklı sektörlerin de katılımını gerektiren geniş bir çerçeve sunuyor.

Başlıca B2B iş modelleri; elektronik dükkanlar, elektronik tedarik, elektronik pazaryerleri ,elektronik müzayede, sanal topluluklar, işbirliği sağlayan platformlar, üçüncü tarafları bir araya getiren platformlar, değer zincirinin entegrasyonunu sağlayan platformlar, değer zincirindeki etkenlere hizmet sağlayanlar, bilgi ve diğer hizmet servis sağlayıcıları.

B2B siteleri, son yıllarda özellikle dış ticarette önemli oranlarda faaliyetler gerçekleştirerek bu alanda öncü durumda bulunuyorlar. Halihazırda iki çeşit B2B platformu bulunuyor;

1-Farklı ürün çeşitlerini bir arada sunan web siteleri,
2-Sadece bir ticaret kolu dahilindeki ürünlerin sunulduğu web siteleri.

B2B sitesine sahip işletmeciler, dış ticaret konusunda deneyim ve bilgi sahibi olmak durumundalar. Bu, beklenmedik bir durum karşısında gereken işlemin yapılması kolaylığını da beraberinde getirirken, diğer yandan da yabancı rakiplerine karşı üstünlük sağlama olanağını da sunar.

İnternet üzerinden pazarlama anlamını taşıyan B2B, hızlı iş akışları ile ciddi ve disipline bir takip sistemini de zorunlu kılar. Ancak, hızlı iş akışı yüksek ciro ile yüksek kar marjlarını da beraberinde getirir. B2B yapısı ile doğrudan ve hızlı iletişim kurularak fiilen sınırlar aşılıp, saat farklılıklarından etkilenmeden satış ve pazarlama yapılabilir.

AMD Research'ün araştırmasına katılanların bir kısmı; B2B programlarının kendilerine, rakiplerine karşı farklı ürünler sunma avantajlarını sağladıklarını belirtirken bir kısmı da, B2B programlarının sunduğu elastikiyet dolayısıyla müşterileri ile daha kolay iletişim kurma şansına sahip olduklarını bunun da iade gibi online satıcıların karşılaşmak istemeyeceği olayların yaşanmasını ciddi oranda azalttığını ifade ettiler.

AMD Research'ün araştırmasında ortaya koyduğu önemli noktaları özetlemek gerekirse B2B programında yapılacak bir iyileştirme ile;

-harcamalar büyük ölçüde azaltılabilmekte,
-müşterilere hizmet harcamaları azaltılabilmekte,
-şirket karlılığında ciddi artışlar sağlanmakta,
-kimi şirket hizmetlerinin alt yükleniciler tarafından sağlanması ile şirket yapısı daha dinamik bir hal alabilmektedir.

Günümüzde, tüketici ürünleri pazarındaki değişim, her zamankinden daha hızlı bir görünüm sergiliyor. Buna paralel olarak perakendeciler, birbirinden farklı taleplerinin tedarikçiler tarafından pratik bir şekilde sağlanmasını bekliyorlar; tüketiciler daha seri ürün sunumları görmek, şirket hissedarlarıysa kendileri adına başka ülkelerde karlı yatırımlar gerçekleştiğini duymak istiyorlar.

Elektronikten gıdaya 150 şirketin katıldığı araştırma, önümüzdeki yıllarda özellikle tüketici ürünleri sunan şirket yatırımlarının katlanarak artacağını ortaya çıkarması açısından hayli ilginç bir özellik arz ediyor. Araştırmanın işaret ettiği sonuçlardan bir diğerini de, gelecekte sektörde yaşanması muhtemel şirket evlilikleri oluşturuyor.

B2B alanında faaliyet gösteren kuruluşların; müşteri bağımlılığının sağlanması, tedarik zincirinde yaşanan hataların azaltılması, tedarikçilerle daha organize bir yapının oluşturulması, tedarik mekanizmalarının geliştirilmesi konularında daha titiz bir şekilde ele almak zorunda kalacakları öngörülüyor.
Yazan: Murat Çehreli      10 Mart 2008, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz