20 Eylül 2018, Perşembe   |   English
Online Eğitime Bir Örnek ; The MBA Club
Yazan: Selin Özalp      28 Aralık 2001, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Ülkemizde, internet ve teknolojilerin nimetlerinden yararlanmak, reel ekonomideki işleri internete uygulamak konusunda fazla örnek yok. Ama yine de gün geçtikçe bazı ilginç örnekler görmeye başladık. İşte size böyle bir örnek sunuyoruz. İbrahim Kavrakoğlu ile yaptığımız röportaj online eğitim konusunda ilginç bir örnek sunuyor.

Ülkemizde, internet ve teknolojilerin nimetlerinden yararlanmak, reel ekonomideki işleri internete uygulamak konusunda fazla örnek yok. Ama yine de gün geçtikçe bazı ilginç örnekler görmeye başladık. İşte aşağıda böyle bir örnek göreceksiniz.

Başarılı Danışmanlık Firmalarından Kavrakoğlu işini internet üzerine taşımış. Böylece MBA dersleri almak isteyen ama düzenli vakit ayıramayan yöneticilerin ayağına hizmet götürmüş. İbrahim Kavrakoğlu ile TheMbaClub konusunda röportaj yaptık.

turk-internet.com : Kavrakoglu Danışmanlık Hakkında Bilgi Verir misiniz?

İbrahim Kavrakoğlu : Danışmanlık hakkında kısaca birşey söylemek gerekirse, yaptığımız esasen şirketlerin stratejilerini, yapılarını ve performanslarını geliştirmektir. Genelde, Yönetim Danışmanlığı çok geniş bir yelpazeyi ifade ediyor. İnsan Kaynakları Yönetiminden, Bilgi Sistemlerine kadar çok geniş bir yelpaze.

Uzmanlığımız, şirketin bütünü üzerinde çalışmalar yürütmek, oysa, bizim şirketi ileriye götüren projeleri geliştirmektir. Bunların odağında da esasen şirketin temel stratejisi ve rekabet üstünlüğünün sağlanmasına dönük yapılanmalar var.

turk-internet.com : Web Sitenizde "Yönetim Danışmanlığı" ve "E-learning Center" bölümleri görülüyor. Bu ikisi hakkında bilgi alabilir miyiz?

İbrahim Kavrakoğlu :
Yönetim danışmanlığı bizim uzun yıllardır -yaklaşık 30 yıldır- yürüttüğümüz bir faaliyettir. Bilgi birkimimizin esası Yönetim Danışmanlığına dayanmaktadır.

e-Learning Center ise, iki kavram içermektedir. Bunlardan birincisi, bizim yönetim danışmanlığı ve yönetici eğitimleri çalışmalarımızda edindiğimiz birikimi web ortamına taşıyıp bunu Türkiye’deki şirketlerin uygulama alanına sunmak. Bunu bir markayla tanımladık “The Mba Club” aslında bizim bu birikimimizin paylaşıldığı site. Fakat aynı zamanda e-Learning Center şirketlerin diğer eğitim ihtiyaçlarını da karşılamaya yönelik faaliyetler yapabiliyor. Örneğin kurumsal çözümler. Kurumsal çözümlerden kastettiğimiz şirketin kendi sektörü hatta kendi şirketiyle ilgili eğitimleri web ortamına taşıması. Bu tabii ki son derece geniş bir konu, dolayısıyla web’de sadece kuruma özgü çözümler şeklinde eğitim programlarından söz edilebilir.

turk-internet.com : Web Siteniz kanaliyla size gelen proje var mı? Sitenizi nasil duyuruyorsunuz?

İbrahim Kavrakoğlu :
Sitemizi duyurmaya son birkaç aydır başladık. Çeşitli başvurular geliyor. Bu projelerden bir kısmı varolan eğitimlerimizin büyük kurumlarca alınması, İkincisi de kurumsal çözümler için gelen teklifler. Kimi zaman sitemizi halen müşterimiz olan Yönetim Danışmanlığı yaptığımız şirketlerin kullanımına da sunmaktayız.

turk-internet.com : The MBA Club programı ile ne tür bir calışma gerçekleştiriyorsunuz?

İbrahim Kavrakoğlu :
The Mba Club’ün başlıca amacı temel yöneticilik ve işletme bilgilerinin sunulması. Bunu, hazırlamış olduğumuz 40’a yakın dersle gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu dersler bir çeşit çekirdek programı oluşturuyor. Elbette yöneticilik ve işletme konuları bu 40 konuyla sınırlı değil. Çok daha zenginleştirilmesi söz konusu. Bizim de hedefimiz The Mba Club’ü her yıl 20 yada 30 yeni dersle zenginleştirerek bir sanal yönetim kampüsü kurmak.

turk-internet.com : Program Nasıl Çalışıyor? Ne zaman Başladı

İbrahim Kavrakoğlu :
Program şu aşamada esasen kurumsal pazarı hedefliyor ve iş tarzı bizim müşterilerimiz olan şirketin yöneticilerine vermemiz şeklinde. Bu yıl içinde haziran sonunda başladık. Önceleri pilot gruplarla başlayan bu eğitimler şu anda yaygınlaşmakta.

turk-internet.com : Şu anda siteden ücretli eğitim alanlar var mıdır? Kimler eğitim alıyor?

İbrahim Kavrakoğlu :
Yukarıdaki soruya verdiğimiz yanıttan da anlaşıldığı gibi sitemiz şu an için doğrudan kişilere eğitimi hedefleyen bir site değil. Kurumları hedeflemiş vaziyetteyiz, ancak mevcut öğrencilerimiz arasında eğitimleri alan junior yöneticiden Genel Müdür’e kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Kişilerin görüşlerini aktarmamız mümkün.

  “Bu dersler yüzünden ekran başından kalkamıyorum.”
  Eğitim Direktörü-İstanbul

  “Dil o kadar sade ki, en karmaşık kavramlar bile kolaylıkla anlaşılıyor”
  Kalite Geliştirme Müdürü - İzmir

  “Zaman stresinin olmadiği inter-aktif bir ortam. Öğrenme keyfini yaşayabiliyorsunuz"
  Kalite Eğitmeni-İstanbul

  “Dersler sayesinde hergün içinde yasadığımız iş hayatımıza tepedeki pencereden bakma ve değerlendirme şansını yakaladık. Ben kendi adıma cok memnunum teşekkürler”
  Bilgi İşlem Sorumlusu-Bursa

turk-internet.com : Programdan istediğiniz verimi alabildiniz mi?

İbrahim Kavrakoğlu :
Program istediğimiz şekilde gelişiyor. Nihai sonuçları aldığımızı söylemek için biraz erken çünkü program oldukça geniş, biz de daha eğitimlere yeni başladığımızı söyleyebiliriz. Ancak ilk tepkilerden elde ettiğimiz sonuçlardan müşterilerimizin memnun kaldığını anlıyoruz. Bu açıdan programımızın istediği sonuçları verdiği söylenebilir. Hatta şunu da söylemek mümkün pilot çalışmalarla başlayan üye sayılarını artırarak programa katılıyorlar. Ayrıca bir diğer gösterge de önceleri hafta da 100-200 arasında olan sitemize giriş sayısının geçtiğimiz hafta 5.000 gibi bir rakama ulaşmasıyla kendini gösteriyor.

turk-internet.com : İleriye yonelik planlarınız nedir ?

İbrahim Kavrakoğlu :
İleriye dönük planlarımız az önce de ifade ettiğimiz gibi “The Mba Club”’ı genişletmek ve çeşitli alanlara yaymak. Örneğin; İhtisas Mba Programları geliştirmek, Bilişim, Pazarlama, Marka Yönetimi, vbg. Ayrıca kurumlara özgü çözümler için de çalışmalar yürütüyoruz. Bunların da gelişerek sürmesini bekliyoruz.
Yazan: Selin Özalp      28 Aralık 2001, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz