20 Ağustos 2018, Pazartesi   |   English
Arif Bayraktar: Teknoloji Perakendeciliğinde Yerli Firmalar Daha Güçlü Çıktı
Yazan: Murat Çehreli      16 Şubat 2012, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar: Ülke ekonomisi büyüdüğünde yeni gelen firmaların buldukları bir pazar payı oluyor. Zarar bütçeleriyle işe koyulan firmalar burada kendilerine bir pay elde edebiliyor. Ancak, şunu gördük ki, yerli markalar "3 yıl içerisinde yerli firmalar ortadan kalkacak" şeklinde konuşan yabancı firmalardan çok daha güçlü çıktı. Bunlardan biri de (Best Buy) piyasadan çıktı. Gfk raporlarına göre biz büyüyoruz, onlar ise küçülüyor.

Teknoloji perakendeciliği sektörünün önde gelen markalarından Bimeks, 2011 yılını rekor büyümeyle kapattığını duyurdu. Bimeks, 2011 yılını değerlendirmek ve 2012 hedeflerini açıklamak amacıyla bugün Ritz Carlton Oteli'nde bir basın etkinliği gerçekleştirdi.

Etkinlikte konuşan Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar, şirketin toplamda % 14 büyüyen pazarda % 49 büyüdüğünü açıkladı. 2011 yılını 56 mağaza ile kapatan Bimeks'in toplam satış alanını 35.600 metrekare'ye yükselttiğini ifade eden Bayraktar, 16 farklı ilde toplam 20 açılış gerçekleştirdiklerini, 15 yeni ilde, 19 franchise ve 4 büyük Teknoport mağaza açılışı yapacaklarını söyledi.

Turk-internet.com'un, çok sayıda firmanın bulunduğu bu sektörde firmalar kendilerine yer bulabiliyorlar mı sorusuna Bayraktar şu karşılığı veriyor:

    "Biz, 1990 yılında faaliyete başlamış 20 yılı aşkın süreden bu yana işin içinde bulunan bir şirketiz. Rakiplerimize karşı iyi bir tecrübe sahibiyiz. Tüketicileri tanımak adına daha iyi bir konumdayız ve yetişmiş bir kadromuz var. Ülke ekonomisi büyüdüğünde yeni gelen firmaların buldukları bir pazar payı oluyor. Zarar bütçeleriyle işe koyulan firmalar burada kendilerine bir pay elde edebiliyor. Ancak, şunu gördük ki, yerli markalar "3 yıl içerisinde yerli firmalar ortadan kalkacak" şeklinde konuşan yabancı firmalardan çok daha güçlü çıktı. Bunlardan biri de (Best Buy) piyasadan çıktı. Gfk raporlarına göre biz büyüyoruz, onlar ise küçülüyor."

Arif Bayraktar'dan 2011'in nasıl geçtiğini özetlemesini istedik :

    "Uyguladığımız İnternetle beraber uyguladığımız çoklu kanal stratejimiz sayesinde 2011 çok başarılı geçti. Artı, franchise ile Anadolu'ya yaygınlaşmamız önemli bir etken oldu. Faaliyette olduğumuz il sayısını 16'dan 35'e çıkarttık. Bugün Bimeks bünyesinde 21 tane franchise var. Birçokları bu sektörde franchise yürür mü diyordu. Biz bunu gösterdik. Bu sayı yıl sonuna kadar 40'ı bulacak. İnternet satışımızı geleneksel satışlarımızın üzerinde yüzde 62 ile büyüttük."

2012'de yeni 15 ilde faaliyet göstermeyi planladıklarını anlatan Bayraktar, böylelikle ülke nüfusunun yüzde 80'ine ulaşmak istediklerini belirtiyor. Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürüyor:

    "İnternet satışımızda yaklaşık 2.5 kat düzeyinde bir satış artışı bekliyoruz. Şu anda sadece İstanbul, Ankara ve İzmir'de başlattığımız "bidakka" hızlı teslimat uygulamamaızı Anadolu'ya yaygınlaştırmak istiyoruz. Anadolu insanı teknolojiye ve bunun güleryüzle kendilerine sunulmasına aç ve maalesef oralarda fazla rekabet yok. Orada böyle bir rekabet ortamı oluşturacağız."

Bayraktar, pizza reklamlarını hatırlatan "bidakka" projesine ilişkin değerlendirmelerini de şu şekilde özetliyor:

    "Çoklu kanal satışı stratejisi dolayısıyla internetle entegre bir şirketiz. Her şeyimiz internet üzerinde. Örneğin eve gittiğimizde çocuklarımız kartuş ve benzeri ürünler talep edebiliyor. Zaten eve yorgun gelmişsiniz. Bunları kendi aramızda konuşurken burada bir öncülük yapalım fikri ortaya çıktı. Şu an için rekorumuz 21 dakika. İstanbul'un Acıbadem bölgesinde bir eve 21 dakikada teslimat gerçekleştirdik. Müşterimiz şaşırdı. Pizzadan daha hızlı. Projenin çok başarılı olacağına inanıyorum."
Yazan: Murat Çehreli      16 Şubat 2012, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz