20 Eylül 2018, Perşembe   |   English
Bilgi Üniversitesi ilk e-MBA Mezunlarını Verdi
Yazan: Selin Özalp      08 Mart 2002, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Bilgi Üniversitesi e-MBA bu dönem ilk mezunlarını verdi. e-MBA ülkemiz için önemli bir potansiyel gibi gözüküyor. Konuyla ilgili olarak Bilgi Üniversitesinden Program Koordinatörü Doç.Dr.Metehan Sekban ile söyleşi yaptık.

Bilgi Üniversitesinde e-MBA 3.sömestre'sini doldurdu ve ilk mezunlarını verdi. Heyecan verici gelişme ile ilgili olarak Bilgi Üniversitesinden Metehan Sekban ile görüştük;

turk-internet.com ; Sizce e-Eğitimin avantajları ve dezavantajları Nelerdir?

Metehan Sekban :
Avantajları zaman ve mekan bağımsızlığı. Yani istediğiniz an ve istediğiniz yerden eğitiminizi sürdürüyorsunuz.

Dezavantajı ise; yüzyüze sıcak iletişimden yoksun bir sistem. Simüle bile etsek yeterli değil. Öğrenciningözüne bakarak anlayıp anlamadığını görebilirsin ama burada bunlar eksik.

Bir de öğrenci eğer "ertelemesi yoğun" tipte bir kişi ise bu eğitimi başaramaz. Sınıf kadar zorlayıcı değil tabi ki. Bu eğitimi kendi disiplini olan, kendini motive edebilen öğrenciler almalıdır.

turk-internet.com ; Kaç Öğrenciniz var ve Hangi Şehirlerden? ve Kimler Başvuruyor?

Metehan Sekban :
Bu dönem ki kayıtların sonucu daha gelmedi ama 250+ diyebilirim. 23 ayrı şehirden öğrencimiz var. Henüz yurtdışı yok. Öğrencilerimizin % 68'i İstanbul. 3 büyükşehir olarak bakarsak da % 81'i. 3 büyük şehir dışında bir kaç şehir ismi verirsek; Zonguldak, Yozgat, Siirt, KahramanMaraş ilk aklıma gelenler.

Geçtiğimiz dönem gözümüze çarpan e-MBA artık kendi kitlesini oluşturuyor. Mesela Özel bir havayolu şirketinden 4 pilot bu dönem öğrencimiz. Çünkü ileride yönetici olabilecekleri için şirketleri onları eğitime yolladı. Kayseri'de özelleşme kapsamındaki bir şirketten öğrencilerimiz var. Yani şirketler e-MBA fikrini yakaladılar ve yöneticilerinin eğitimlerini bu yolla almalarını tercih ediyorlar.

Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu mühendis kökenli. Onun dışında, sosyal bilimci, işletmeci, iktisatçı ve öğretmenler de var.

turk-internet.com ; Master Eğitimi Olarak Geçerliliği Var mı?

Metehan Sekban :
YÖK e-öğrenimi onayladı ve disipline ediyor. Uzaktan Eğitime Yönelik bir Yönetmelikleri var. Piyasa'da geçerli. Ancak biliyorsunuz bir üniversitenin başarısı uzun vadede mezunlarının piyasadaki başarısı ile ortaya çıkar. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde bunu daha net görebiliyor olacağız.

turk-internet.com ; Öğrencilerinizin eğitimlerini nasıl takip ediyorsunuz?

Metehan Sekban :
Aslında öğrencileri zorlamıyoruz. Sistemimizde matematik anlamda bir takip var. Yani kim? Ne sıklıkta giriyor? Ne kadar kalıyor? Nerelere bakıyor? takip ediyoruz. Ama yine de "Neredesin Yahu?" sorusunu sormuyoruz. Kişinin kendi sorumluluğuna bırakıyoruz.

Bu tür bir eğitimi alan ve yönetici olacak kişinin zaten kendi disiplini ve bireysel sorumluluğu olmalı. Yoksa zaten bu eğitimi almasın.

Sistemi kendi yönetiyor. Biz kendisinin keşfetmesini bekliyoruz ama son derece kolay bir sistemimiz var. Hiçbir şeyi hazır sağlamıyoruz. Kendisi kendisi için gerekli olanları bulup kullanıyor.

turk-internet.com ; Bu dönem ilk defa mezun verdiniz? Eğitim süresi ne kadar? Başarı düzeyini nasıl ölçüyorsunuz?

Metehan Sekban :
Evet bu dönem ilk mezunlarımızı verdik. Süre 3 sömestre yani 1.5 yıl. İlk girenler 30 kişi idi. Bu dönem 5 kişiyi mezun ettik.

Uzaktan eğitim dünya ortalamasına bakarsanız 1 sömestre uzar. e-MBA'de toplam 10 ders var. Biz bunu 1.dönem 4, 2.dönem 4 ve son dönem 2 olarak planlıyoruz. Toplamda 10 ders.

Bitirme sınavımız fiziksel. Yani öğrenci İstanbul'a gelip finale burada giriyor. YÖK uzaktan eğitim yönetmeliğine göre, final notu ders geçme notuna % 50 etkide bulunuyor. Ancak bir şart daha var. Final'de 70 altı notlar geçememek anlamına geliyor. Geri kalan notu biz kanaat notu olarak oluşturuyoruz.

turk-internet.com ; Hocalar öğrenci hakkında nasıl kanaat'e sahip oluyorlar?

Metehan Sekban :
Öğrenim dönemi boyunca chat, forum ve bulletin board imkanlarımız var. Hoca buralarda öğrenci ile iletişim halinde. Ödev veriyor ya da sorular soruyor.

Öğrencilerden de istekler gelebiliyor. Mesela sisteme Notepad eklenmesini istediler. Öğrencilerimizin çoğu yoğun seyahat eden kişiler. Dolayısıyla yanlarında sürekli bilgisayar olmayabilir. Ama gittikleri yerden kendilerine notepad açarak bizim sunucularımızda kendilerine ait not alabilecekleri bir bölüm oluşturmuş oluyorlar.

turk-internet.com : Ülkemizde başka e-öğrenim veren yerler nereleri?

Metehan Sekban :
Bildiğim kadarı ile ODTÜ ve Sakarya Meslek Yüksek Okulu var.

turk-internet.com : e-öğrenim'in normal MBA ile fiyat ve kalite karşılaştırmasını yapabilir misiniz?

Metehan Sekban :
İyi tasarlanmış ve içeriği iyi oluşturulmuş web temelli bir sınıfın normal MBA eğitiminden kalite olarak farkı yok. Biz normal MBA'de 15 ders veririz ama kredi olarak ikisi aynı kredidir. Her iki MBA'de toplam 30 kredidir.

e-MBA ingilizce 10,584,000,000 TL, türkçe 8,316,000,000. Normal MBA sadece ingilizce veriliyor. Fiyatı 14,515,000,000 TL.

turk-internet.com : e-öğrenim'in arkasında nasıl bir ekip var?

Metehan Sekban :
3 tür ekibimiz var

 • Akademik Kadro
 • Buna yardımcı olan Asistan Grubu (hem akademik kadroya yardımcı olur, hem öğrencilerle ilişkilere yardım eder hem de teknik ekiple koordinasyonu sağlar)
 • Teknik Ekip (Web tasarım, ASP, Network, içerik vs)

Akademik kadro için toplam 12 kişi kadar diyebiliriz. Bazıları normal MBA'de de görevlidir.

turk-internet.com : Peki Genel olarak Özetlersek e-MBA Sizce Gerekli mi? Başarıya Ulaştı mı??

Metehan Sekban :
Geleceğin m_MBA'de olduğuna inanıyoruz. Çünkü yenilenme süreleri kısaldı. 3 sene önce okudum biliyorum diyemezsiniz. İnanılmaz bir bilgi akışı var. Bunu öğrencinin bir şekilde alması lazım. Bundan sonra sürekli eğitim yapmak gerekiyor. Ancak bunu sınıf ortamında yapmak zor. Bu açıdan e-MBA önemli bir fırsat sunuyor.

Bilgi Üniversitesi e-MBA grubu olarak bizde çok önemli bir bilgi birikimi oluştu. Eğitim dünyasında artık öğreten değil, öğrenci ön planda. Biz de yeni yöntemlerle öğrenciye ulaşma çabasındayız. Bu yöntem normal sınıfları ikame edecek demiyoruz ama önemli bir gerçek olarak da karşımızda.

Amerika'daki e-MBA Eğitimleri ve Ücretleri

  1. North Dakota Üniversitesi, Grand Forks (North Dakota'da yaşayanlar için 4,950 $. Diğerleri 7,403 $)

  2. South Alabama Üniversitesi ($5,510)

  3. Ball State Üniversitesi, Muncie, Ind. (Indiana2da yaşayanlara 5,544 $, diğerleri $7,416 $)

  4. Clemson Üniversitesi, Clemson, S.C. (Güney Carolina'da yaşayanlara 6,435 $, diğerleri 16,170 $)

  5. Nebraska Universitesi, Lincoln (Nebraska'da yaşayanlar 6,672 $, diğerleri 9,792 $)

  6. Florida Atlantic Üniversitesi, Boca Raton (Florida'lılara 6,885.60 $, diğerlerine 23,173 $)

  7. Old Dominion Üniversitesi, Norfolk, Va. (Virginia'lılara 7,056 $, diğerlerine 18,936 $)

  8. System of Georgia Üniversitesi (Georgia'lılara 7,500 $, diğerlerine; 30,000 $)

  9. East Tennessee Üniversitesi, Johnson City (Tennessee'lilere 8,476 $, diğerlerine 19,006 $)

  10. Oklahoma State Üniversitesi, Stillwater (Oklohoma'lılara 9,750 $, diğerlerine 14,850 $)
Yazan: Selin Özalp      08 Mart 2002, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz