20 Ağustos 2018, Pazartesi   |   English
Yüksel Samast : Elektronik İmza ve KEP Olmadan e-Devlet Olmaz - 4
Yazan: Fusun S.Nebil      17 Nisan 2014, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
TürkKep Genel Müdürü Yüksel Samast : "Adetler çok yüksek, e-dönüşüm acaip hız, verimlilik ve tasarruf sağlayacak ama odaklanmak lazım. e-deönüşümün en önemli kısmı teknoloji gibi dururken, asıl önemli kısım işi e-dönüşüm yapacak kültürün oluşturulması, yerleştirilmesi.O kültür de 2 şeye dayanıyor. Teknolojiyle iş yapabilme araçları önemli ama daha önemlisi regülasyon/hukuk ile ilgili bölümlerin tamamlanması.. Türkiye bunun için KEP ve elektronik imzayı yaymaya çalıştı. Bir kişinin diğerine yasal evrak iletilmesinin en önemli araçları. Bunlar olamadan e-devlet olamaz."

Devlette e-Dönüşümü konuştuğumuz bu söyleşiye kaldığımız yerden devam ediyoruz;

başlıkları altında okuyabilirsiniz.

Bir önceki bölümde, e-Fatura'nın sadece kağıt tasarrufunun tanesinde 13 TL gibi bir düzeye ulaşabileceğini konuşmuştuk. Kaldığımız yerden devam ediyoruz.

turk-internet.com : Peki bu tasarruflar çok parlak ama devlet neden bunu göremiyor? Ya da bu sistemler neden başlatılamıyor?

Yüksel Samast :
Devletin burada PR’ı çok iyi yapması lazım. E-devlet sitesi açıp, kayıt almak e-dönüşüm değil ki, Korkunç bir maliyet oluşturan kalemler var ve bunların çözümü mevcut ama bana gore Gelir idaresi de kendini iyi anlatamıyor.

Bir kere, bu sistemin e-devlet’e en önemli yararlarından birisi de vergi denetimini kolaylaştırması olacak. Vergi denetimi şu anda % 3 dolayında. IT kullanılarak bunu çok daha hızlı yapacak….

Diğer yandan yazılımcılara, entegratörlere yeni bir iş alanı açıyor..

e-Dönüşümün kilit araçları bunlar. birilerinin işini azaltıyor, birilerinin de işini arttırıyor.

Uyap’a bakın. Sağladığı katma değerleri önemli. E-Devlet uygulamalarında en önde gelen yararlardan birisidir. İnsanlar dosyalarını takip edebiliyor, dava açabiliyor. E-dönüşümün en iyi örneğidir. Bütün dünya da bu uygulamayı örnek alıyor.

Acaip bir katma değer çıktı ortaya..

Adetler çok yüksek, e-dönüşüm acaip hız, verimlilik ve tasarruf sağlayacak ama odaklanmak lazım. e-deönüşümün en önemli kısmı teknoloji gibi dururken, asıl önemli kısım işi e-dönüşüm yapacak kültürün oluşturulması, yerleştirilmesi.

O kültür de 2 şeye dayanıyor. Teknolojiyle iş yapabilme araçları önemli ama daha önemlisi regülasyon/hukuk ile ilgili bölümlerin tamamlanması..

Türkiye bunun için KEP ve elektronik imzayı yaymaya çalıştı. Bir kişinin diğerine yasal evrak iletilmesinin en önemli araçları. Bunlar olamadan e-devlet olamaz.

Bir kişinin elektronik imzada hak kimliliğinin belli olması oazlm…

Dolayısıyla e dönüşüm, teknoloji, hukuk ve kültür olarak elele gitmesi lazım.

turk-internet.com : Elektronik Fatura Ne Durumda?

Yüksel Samast :
e-Fatura için 3 yol var. Birincisi elle kesmek, ikincisi GİB sistemiyle doğrudan entegrasyon yaparak kesmek,üçüncüsü yetkilendirmiş özel entegratörü kullanmak.

Bu GİB ile dpğrudan entegrasyon seçenler henüz bitirilemedi. Bunlar da büyük firmalardı. Bitemeyince 3 ay daha uzadı..

Portallerde, özel entegratörlerde de kısmen aksama oldu.

Şu anda e-Faturaya geçmesi gereken 24.000 firma var.

Bunun 17.000 tanesi portal üzerinde. Ama aylık 500 adet faturayı geçenler portalden çıkmak zorundalar.. (eskiden bu rakam 5000 idi)

2000 kadar firma GİB ile doğrudan entegrasyon yaptı. 4000 civarı da özel entegratörlerle çalışıyor.

Türkiye’de elektronik fatura uygulaması ve altyapısı daha iyi tasarlanabilirdi. Ama madem böyle oldu. Özel entegratörlerle ilgili mevzuat ve yetkilendirme süreçleri daha kapsamlı ve etkin yürütülmelidir..


Söyleşinin devamını Yüksel Samast : e-Tebligat için Bankalarla Yapılan Test Çalışmalarının Bitmesi Gerekiyor - 5 başlığı altında okuyabilirsiniz.
Yazan: Fusun S.Nebil      17 Nisan 2014, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz