20 Ağustos 2018, Pazartesi   |   English
Kerem Alkin : Dijital Yatırımlar Üzerinden Yeni Bir Katma Değer Sıçraması Yakalanamazsa Dünya Ekonomisi Yönetilecek Noktadan Uzaklaşır - II
Yazan: Nazli Orhon      31 Temmuz 2015, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Prof.Dr.Kerem Alkin : "G-20 ülkeleri ülke ekonomisini iflasın eşiğinden uzaklaştırmaya çalışıyorlar, bunu gerçekleştirmek adına da iki şey yapmaları lâzım: Bir, projelerin finansmanı için yeni bir süreç oluşturmaları gerekiyor. İki, bunu gerçekleştirmek için dijital dönüşüme ağırlık vermeleri gerekiyor. Bir de üç, dijital dönüşüm gerek finansal ihtiyacı, gerekse de çok hızlı hayata geçirilebilme boyutu itibariyle şu anda belki de bu konuştuğumuz sektörde olanlar içerisinde en cazip olanı. Birçok açıdan aslında bu yatırımların gündeme geldiğini söyleyebiliriz. "

Prof.Dr.Kerem Alkin ile yaptığımız "dünya ekonomisi, Türkiye ekonomisi ve dijital yatırımlar" temalı söyleşimizin dünkü bölümünde dünya ekonomisi için dijital yatırımların önemini konuşmuştuk. Bu bölümü burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bugünkü bölümde "neden dijital dönüşüm?" konusunu konuştuk (not : söyleşinin videosunu son bölümünde izleyebileceksiniz) :

turk-internet.com : Peki neden dijital dönüşüm, Telekom ve bilişim alanları sizce daha önemlidir? Mesela, niye turizm değil, niye tekstil değil?

Prof.Dr.Kerem Alkin :
Şimdi tabii 2 boyutu var bu işin. Bir, dünyada para bitti. Yani, şöyle para bitti: Dünya şu anda yaklaşık 80 trilyon dolar’a yakın bir milli gelir üretiyor. Tam teknik tabiri ile Gayrısafi Yurt İçi Hasıla ama çok gıcık bir ifade; ona daha çok biz Milli Gelir diyoruz. Ya da bir şekilde dünyanın, bütün dünya ekonomisinin 1 yıl içerisinde mal ve hizmet üretirken ortaya çıkarmayı başardığı katma değer toplamı diyelim buna.

Bizi şu anda dinleyenler ve seyredenler açısından bakıldığı zaman, bir şirket cirosuna benzetebiliriz. Şimdi soruyu şöyle soruyoruz: 75 trilyon dolar ya da 80 trilyon dolar’a yakın ciro üreten yani ne diyoruz biz ona, üretilen mallardan satış değeri dediğimiz bir rakam, bir ciro değeri üretiliyor. Ama bu arada da şirketimizin borçları 125 trilyon dolar’a ulaşmış. Ben bunu, katıldığım hangi iş dünyası ile ilgili toplantıda bu şekilde sorar isem, iş hayatının yıllardan beri içinde olan bütün iş adamları, iş kadınları diyorlar ki, “hocam, bu zaten fiilen neredeyse batmanın aşamasında olan bir şirkettir”. “O zaman” diyorum, “ şunu kabul ediyorsunuz, dünya ekonomisi aslında batmanın yakınında dolaşıyor. Yani her an fiilen iflas edebilme riski olan bir dünya ekonomisinden söz ediyoruz.”

Bunun sonucu nedir? Bunun sonucu şu: Şu anda ticari bankalar, bütün dünyada, proje finansmanı için gereken finansal desteği verme kabiliyetini maalesef hızla kaybetmekteler.

O nedenle, hani bu süreç ile ilgili olarak, eğer dijital dünya ile ilgili yatırımlar yapılması suretiyle bir yeni katma değer sıçraması yakalanamaz ise, dünya ekonomisini bu şartlar altında böyle bir borç yükünü yönetecek noktadan uzaklaştırmış olacağız.

Yani bir süre sonra belki hakikaten fiilen iflas gelecek. O nedenle telekomünikasyon, iletişim, bilişim, dijital dönüşüm ile ilgili alandaki yatırımlar 2 boyutu ile çok önemli. Birincisi, bir kere bu yatırımlar bir tekstil, bir turizm ya da imalat sanayiindeki bir başka sektördeki yatırıma göre çok daha küçük meblağlar ile yapılabilecek. Dolayısıyla, büyük proje finansmanı gerektirmeyen, bu anlamda da şu anda dünya bankacılık sistemi tarafından daha fazla desteklenebilecek projeler; bir o boyutu var. Çok çabuk hayata geçebiliyor.

İkincisi de, ne kadar çok dijital yatırım yapılır ise, aslında imalat sanayiinde yani mal ve hizmet üretiminde verimlilik de arttığından dolayı, artabildiğinden dolayı, bu önümüzdeki dönemde yapılan 1 birimlik imalat sanayi yatırımından ya da biraz evvel Füsun Hanım’ın ifade ettiği gibi, 1 birimlik hizmet sektörü olarak turizm yatırımından çok daha yüksek katma değer elde edilmesi suretiyle aslında dünya ekonomisinin sürdürülebilir büyümeye daha fazla yaklaşılabilmesine de imkân sağlayacak.

Yani o açıdan bakıldığında şu anda G-20 ülkeleri ülke ekonomisini iflasın eşiğinden uzaklaştırmaya çalışıyorlar, bunu gerçekleştirmek adına da iki şey yapmaları lâzım: Bir, projelerin finansmanı için yeni bir süreç oluşturmaları gerekiyor. İki, bunu gerçekleştirmek için dijital dönüşüme ağırlık vermeleri gerekiyor. Bir de üç, dijital dönüşüm gerek finansal ihtiyacı, gerekse de çok hızlı hayata geçirilebilme boyutu itibariyle şu anda belki de bu konuştuğumuz sektörde olanlar içerisinde en cazip olanı. Birçok açıdan aslında bu yatırımların gündeme geldiğini söyleyebiliriz.Bu söyleşinin devamını Kerem Alkin : Türkiye’nin Orta Gelir Tuzağından Kurtulması için Mutlaka Dijital Dönüşüm Yatırımlarını Sürdürmesi Lazım - III başlığı altında okuyabilirsiniz.
Yazan: Nazli Orhon      31 Temmuz 2015, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz