20 Ağustos 2018, Pazartesi   |   English
İtalyan Startup'ları Borsa İstanbul Özel Pazar ile Buluşuyor
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      10 Ekim 2016, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
İtalya’nın yedi gözde teknolojik girişimi İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) ve Borsa İstanbul Özel Pazar iş birliğiyle 13 Ekim 2016 Perşembe günü saat 12:00’de başlayacak özel bir etkinlikte Türk yatırımcıları ile buluşuyor. İtalya’dan gelen yedi startup yöneticisi yedişer dakikalık kısa sunumların ardından dörder dakika yatırımcıların sorularını cevaplayacak. Sunumların ardından yatırımcılarla girişimciler kahve arasında yatırım müzakerelerini başlatabilecek.

İtalya’nın yedi gözde teknolojik girişimi İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) ve Borsa İstanbul Özel Pazar iş birliğiyle 13 Ekim 2016 Perşembe günü saat 12:00’de başlayacak özel bir etkinlikte Türk yatırımcıları ile buluşuyor. İtalya’dan gelen yedi startup yöneticisi yedişer dakikalık kısa sunumların ardından dörder dakika yatırımcıların sorularını cevaplayacak. Sunumların ardından yatırımcılarla girişimciler kahve arasında yatırım müzakerelerini başlatabilecek.

Artırılmış Gerçeklik, Enerji, Sağlık Teknolojileri, Kalite Kontrol ve Güvenlik Görüntüleme Cihazları, Nano Teknoloji, Veriden Video Oluşturma, Akıllı Şehirler ve Perakende sektörlerinde uzmanlaşmış olan yenilikçi İtalyan girişimleri Türkiye’den yatırım almak için kendilerini tanıtacaklar.

Etkinliğe Borsa İstanbul Özel Pazar üyelerinin yanı sıra, venture capital (risk sermayesi) ve melek yatırımcı grupları ile bireysel yatırımcılar davet ediliyor. Yatırım olanaklarının yanı sıra, bu inovatif startupların Türkiye’de teknolojik iş birlikleri ve dağıtım kanalları bulmasının da önünün açılması hedefleniyor. ITA İstanbul Ofisi ve Borsa İstanbul Özel Pazar birlikte organize ettikleri bu etkinlikle iki ülke arasındaki yüzlerce yıllık ticari bağları geleceğe taşıyor.

Etkinliğe Katılan Girişimler:

  • Marioway, icat edildiğinden bu yana yaşanan teknolojik gelişmelere rağmen tasarımı değişmemiş olan tekerlekli sandalyeyi, engelli vatandaşların sosyal hayata ve iş hayatına katılımlarını kolaylaştıran bir elektrikli hareketlilik aracına dönüştürdü. Elle kullanılan tekerlekli sandalyeye alternatif olan elektrikli hareketlilik aracı elleri serbest bırakarak, engelleri kaldırıyor. Etkinlikte Marioway’i İş Geliştirme Müdürü Flaviano Tarducci tanıtacak (http://www.marioway.it/word/en ).

  • Coelux: Coelux Yapay Pencere Sistemleri yapay ışıkla gökyüzünü taklit eden nanoteknoloji altyapılı optik çözümlerle kapalı ortamlarda yapay güneş ışığı ve sonsuz mavi bir gökyüzü illüzyonu yaratıyor. Özellikle yer altındaki hacimlerde kullanılan Coelux, penceresiz ortamların aydınlanmasını tamamıyla değiştiriyor. Etkinlikte CoeLux kurucusu ve CEO Professor Paolo Di Trapani söz alacak (http://www.coelux.com ).

  • EasyLumen: Akıllı şehirler (smart cities) hareketine eklemlenen yenilikçi bir ürün olan EcoSmartGrid’i geliştiren EasyLumen, şehirlerin aydınlatılmasındaki verimsizliği düşüren bir sistem. Mevcut elektrik şebekesi üzerinde şifrelenmiş veri aktarımı yaparak araçlar arasında iletişim kuran EcoSmartGrid, sokak lambaları, ev/işyeri aydınlatmasındaki enerji ve bakım verimliliğini artıran akıllı bir sistem. Etkinlikte EasyLumen’in İletişim Koordinatörü Emanuele Morelli konuşacak. (http://www.easylumen.it/en/index.php )

  • Experimenti, Padua Üniversitesi ve Mentis arasındaki bir işbirliği sonucu kurulmuş olan EXPERENTI Augmented Reality (AR) teknolojisini entegre ederek deneyimsel pazarlama konusunda yenilikçi ürün ve hizmetler sunan bir stratejik danışmanlık şirketi. Experenti pazarlama iletişimi amacıyla yaratılan mesajların bir deneyime dönüştürülerek tüketiciyle paylaşılmasını sağlayan bir Augmented Reality platformu. Amir Baldissera Experenti platformunu İstanbul’da tanıtacak.

  • ELSE Corp özel üretim ve sipariş usulü moda ve ayakkabı sektörleri için yeni bir alışveriş deneyimi sunan bir SaaS bulut platformu. “Sanal Konsolu” sayesinde müşteriler kendi vücut ölçülerini taratarak, ürünün malzemelerinin gerçek örneklerini ellerine alıp hissederek, istedikleri renk, ürün, aksesuar ve malzeme kombinasyonlarını da ürünlerin sanal görüntüleri ile seçebilirler. E.L.S.E. platformu, perakendeciler, tasarımcılar, moda markaları ve üreticiler tarafından tercih edilen inovatif, yüksek etkili ve düşük giderli bir çözüm. (http://www.else-corp.com/)

  • Littlesea otomatik olarak sayısız adette editoryal, ekonomi, iş dünyası, pazarlama ve müşteri hizmetleri videoları üretmeye yarayan patent süreci devam eden bir teknoloji sunuyor. Littlesea’nin veriden video oluşturan teknolojik altyapısı ile gerçekleştirdiği özel projeler arasında yeni kurulmuş şirketlerin iş modellerini otomatik olarak videolaştıran Upitch.net ve iş arayan adayların cv’lerini otomatik olarak videolaştıran youresume.nen yer alıyor. Teknoloji sayesinde veriyi görselleştirerek video olarak paylaşma konusunda büyük bir ihtiyaca cevap veren Littlesea her sektör ve sanayi kolunda kullanılabilir. (www.littleseavideo.com/web/)

  • Xnext maddeleri parçalamadan test ve analiz konusundaki dünyanın en gelişmiş cihazı olan ve üretim hattında anında kalite kontrol sağlayan XSpectra’yı geliştirdi. XSpectra müdahalesiz kalite kontrol testlerinde kullanılan röntgen makinelerinde çok bantlı teknolojisiyle büyük yenilikler yaptı. XSpectra teknolojisi gıda üretim hatlarında kirletici partikülleri saptamak için, havalimanı gibi alanlarda güvenlik noktalarında patlayıcı maddeleri saptamak için kullanılıyor. Kalite standartlarının başarının anahtarı olduğu üretim sektöründe tercih edilen XSpectra’yı Bruno Garavelli tanıtacak. (http://www.x-next.com)

İtalya’nın Yenilikçi Girişimcilik Kültürü

Borsa İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleşecek etkinlikte yer alan startupların tamamı İtalya hükümetinin özel politika ve uygulamalarla desteklediği yeni teknoloji üreten inovatif startup kategorisindeki şirketler. İnovatif startup kategorisine girmek için şirketlerin giderlerinin en az %15’ini Ar-Ge’nin oluşturması, kurucularından en az birinin doktora derecesi veya iki kurucusunun yüksek lisans derecesi olması ve patent veya faydalı model ile tescil edilmiş bir fikrî mülkiyetlerinin olması gerekiyor.

Bu yenilikçi girişimler, genellikle üniversitelerin yüksek teknoloji merkezlerinde ve teknoparklarında kuruluyor, kamu ve özel destekli kuluçka merkezleri ile kuruluş sermayesi bularak, iyi işleyen kâr modelleri ile İtalya’daki bilimsel buluşların akademiden serbest pazara geçişinde önemli bir rol oynuyorlar.

İtalya sanayi, tasarım ve akademik gücü ile dünya yıldızı startupların gelişmesi için uygun iklime sahip. Ancak İtalya hükümeti iklimin elverişliliğiyle yetinmiyor. İnovatif startuplar ücretsiz kurulup Ticaret Odası siciline kayıt oluyor, özel bir vergi rejimi ve esnek çalışma ve sosyal güvenlik uygulamalarından yararlanıyorlar. İtalya’nın otomotiv, mobilya, aydınlatma, optik, moda vb. alanlardaki üretim gücü de bu yeni şirketlerin ürettiği teknolojileri takip ederek kendi üretim ve iş süreçlerine dahil ediyor. Tüm dünyada global bir ağı olan İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı ITA da verdiği destekler ve düzenlediği uluslararası etkinliklerle İtalya’nın yenilikçi startuplarını tüm dünyadan yatırımcı ve sanayicilerle buluşturuyor.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      10 Ekim 2016, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz