22 Eylül 2018, Cumartesi   |   English
Hackerlar Çalınmış NSA Aracı ile 99 Ülkedeki Windows Bilgisayarları Vurdu
Yazan: Mehmet Tasnikli      12 Mayıs 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Amerikalıların Ulusal Güvenlik Kurumunun herkesin bilgilerine erişmek için kullandığı siber araçları çalan hackerlar, 99 ülkeyi vurdu. İngiltere'de sağlık sistemi, Almanya'da tren istasyonlarındaki bilgi ekranları, İspanya'da Telefonica'nın elemanlarının bilgisayarları, Rus İçişleri Bakanlığı bilgisayarları saldırıdan zarar gördüler. Bu saldırı bugüne kadar ki en büyük fidye saldırısı durumunda ve adı WanaCrypt0r 2.0 olarak verildi.

Amerikalıların Ulusal Güvenlik Kurumunun herkesin bilgilerine erişmek için kullandığı siber araçları çalan hackerlar, 99 ülkeyi vurdu. İngiltere'de sağlık sistemi, Almanya'da tren istasyonlarındaki bilgi ekranları, İspanya'da Telefonica'nın elemanlarının bilgisayarları, Rus İçişleri Bakanlığı bilgisayarları saldırıdan zarar gördüler.

Saldırı NSA'in kullandığı bir açığı kullandı ve tüm dünyada fidye saldırısı yaptılar. Fidye virüsü hackerların gönderdikleri e-mail ile yayıldı ve eğer fidye ödenmezse, bilgilerin silineceği tehditi yapıldı. Saldırı Microsoft Windows sistemleri etkiledi.

E-posta yoluyla gönderilen kötü niyetli yazılım, İngiliz hastanelerini bilgisayar sistemlerinden uzak tuttu ve talepler karşılanmazsa verilerin imha edileceği tehdidi ile kullanıcılar içeri girmeden önce fidye istemişti.

Bugün geç saatlerde gerçekleştirilen saldırılar 100'e yakın ülkeye yayıldı. En fazla hasarın, Rusya'da olduğu, onu Ukrayna, Hindistan ve Tayvan'ın izlediği belirtildi. Saldırının verdiği zarar miktarı henüz bilinmiyor ve en düşüğü 300 $ olarak verilen fidyelerin ödenip ödenmediği de ayrı bir konu. Bu saldırı bugüne kadar ki en büyük fidye saldırısı durumunda ve adı WanaCrypt0r 2.0 olarak verildi.

Güvenlik uzmanları, saldırıyı "mükemmel fırtınanın dijital eşiti" olarak nitelendirdiler. Geçen yıl Amerikan Demokratik Parti Ulusal Komitesine yönelik saldırılarda kullanılan bir Rus hackerların gönderdiğine benzer basit bir kimlik avı e-postasıyla başlamış. Daha sonra, kurbanların sistemlerine NSA'dan çalınmış bir hack yöntemi kullanarak hızla yayılmaya başlanmış. Arkasından kurbanların bilgisayar sistemlerini ve kritik verileri şifreliyorlar.

Olay, NSA tarafından insanların bilgisayarlarına sızmak için yazılım geliştirilmesinin bir tehlikeli yönünü ortaya koyuyor --ki bunu geçen yıl iPhone için şifre çözücü istenmesine karşın Tim Cook belirtmişti-- Bu geliştirilen uygulamalar günün birinde kötü ellere yani hackerların ellerine geçebiliyor.
Yazan: Mehmet Tasnikli      12 Mayıs 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz