21 Eylül 2018, Cuma   |   English
Silikon Vadisi Yatırımcısı Justin Caldbeck Kadın Girişimcilere Cinsel Tacizde Bulunduğunu Kabul Etti
Yazan: Fusun S.Nebil      30 Haziran 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Silikon Vadisi güya entellektüel düzeyi yüksek insanların yer aldığı bir yer ama uzun zamandır vadide kadınlara fazla şans tanınmadığı iddiaları var. Ama daha ilginci, önemli bir yatırımcı, teknoloji endüstrisinde girişimciliğe soyunan kadınlara cinsel tacizde bulunduğunu ve yatırımcılık gücünü, cinsel kazanç karşılığında kullandığını kabul etti.

Zor zamanlarda yaşıyoruz. Etik değerler sanki artık dikkate alınması gerekmeyen özellikler haline geldi. Bazıları "eskiden de vardı ama iletişim olanakları daha az olduğu için bilinmiyordu" deseler de, mesela Trump'ın ağzından duyduğumuz ve insan haklarına aykırı durumlara ya da La Pen gibilerinin sözlerine bakarak bile bunun sadece iletişim gelişmesi olmadığı kolayca anlaşılabiliyor.

Böyle etik dışı bir olay, Silikon Vadisinde ortaya çıktı. Silikon Vadisi güya entellektüel düzeyi yüksek insanların yer aldığı bir yer ama uzun zamandır vadide "cinsiyetçilik" olduğu yani kadınlara fazla şans tanınmadığı iddiaları var. Şimdi daha ilginci, 40 yaşındaki yatırımcı Justin Caldbeck geçen hafta, teknoloji endüstrisinde girişimciliğe soyunan kadınlara cinsel tacizde bulunduğunu ve yatırımcılık gücünü, cinsel kazanç karşılığında kullandığını kabul etti.
Çeşitli yatırım firmalarında çalıştıktan sonra 300 milyon $'lık kendi yatırım firması Binary Capital'i, Jonathan Teo ile birlikte kuran ve Grubhub ve TaskRabbit gibi yatırımları olan Caldbeck'in, yeni bir iş başlatmak için "fon" ya da "rehberlik" arayan 6 kadına uygunsuz davrandığı şeklindeki haber geçen hafta bir teknoloji sitesinde yayınlandı[1].

Bu kadınlardan 3'ü kendi isimlerini de vererek, iddialarını açıkça anlattılar. Google Desktop'un kurucularından birisi olan Niniane Wang, Caldbeck'in kendisiyle yatmaya çalıştığını, seyahat rezervasyon hizmeti Journy'nin kurucu ortaklarından Susan Ho, yatırım konusunu tartıştığı günün gecesinde, Caldbeck'in gece boyunca kendisine kısa mesaj mesajlar gönderdiğini ve Journy'nin diğer kurucu ortağı Leiti Hsu ise, Caldbeck'in bir barda masanın altından kendisine elle sarkıntılık yaptığını söyledi. Geri kalan 3 kadın ise, ismini vermeden benzer konular anlattılar.

Olayın arkasından Binary Capital önce patronunu koruyan bir açıklama yaptı ama haber yayılınca, Caldbeck'in şirketteki görevinden belirsiz bir süre izinli olacağı duyuruldu. Hatırlayacağınız üzere, Uber'in CEO'su Travis Kalanick de bugünlerde şirketinden süresiz bir şekilde uzaklaştırıldı [2]. Kalanick'in adı doğrudan bir cinsel taciz olayına karışmış değil, ama Uber'in şirket kültürünün karanlık olduğu hakkındaki spekülasyonlara eklenen, bir kadın mühendisin yöneticisinden cinsel taciz gördüğü iddiaları bardağı taşıran damla olmuştu.

Yani Silikon Vadisinin parlaklığının arkasında, karanlık bir yan var. Hatta bu karanlık yan sadece cinsiyetçilik konusunda değil, başka konular da var. Mesela McAfee olayı ya da Gawker olayı. Bunları başka yazılarımızda anlatacağız.

Caldbeck geçen haftaki açıklamasında, bir yandan özür dilerken, bir yandan da özrü kabahatinden büyük bir şekilde; girişim sermayesi konusundaki güç dinamiğinin adil olmadığını ve erkek yatırımcılar ile kadın girişimciler arasındaki etkileşimin korkutucu olduğunu söyledi. Caldbeck kendi hareketinin de böyle bir ortamda kötü bir rol oynamasından rahatsız olmuş, kendisinin her zaman kadın kurucu, iş ortağı ya da yatırımcılara karşı saygılı olduğunu belirtiyor.

Ancak olayın Silikon Vadisinde yayılması sonrasında, utandığını ve profesyonel destek alacağını belirtirken, bir yandan da, endüstrinin dinamiklerinin konuşmayı zorlaştırdığını ama kendisiyle birlikte bu alanda bir gelişme ve değişim olacağına inandığını söyledi.

Çeşitli araştırmalar, erkek girişimcilerle karşılaştırıldığında, kadın girişimcilerin daha az yatırım bulabildiğini gösteriyor [3]. Caldbeck olayı ortaya çıkmış olsa da, çıkmayan olaylardan bahsediliyor. Bunun etkisi ise, yeni iş kurmayı düşünen kadınların çekingen davranabileceği şeklinde yorumlanıyor.

[1] Silicon Valley Women Tell of VC’s Unwanted Advances

[2] Uber Çalışanları, İstifa Etmeye Zorlanan CEO Kalanick'in Geri Dönmesi için Dilekçe İmzalıyor

[3] Why Women Entrepreneurs Aren’t Getting Funded and What We Can Do to Change This
Yazan: Fusun S.Nebil      30 Haziran 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz