20 Eylül 2018, Perşembe   |   English
WWW Dün 26 Yaşını Bitirdi
Yazan: Mehmet Tasnikli      07 Ağustos 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
İnternet'i kullanmamızı kolaylaştıran ve bugün hayatımızın büyük bir bölümünü etkileyen "World Wide Web" yani "www" 6 Ağustos 1991'de, ilk kez kamuya açık hale geldi. 26 yıl sonra, o zamandan bu yana neredeyse tanınmaz hale geldi. Mucidi ise Tim Berners-Lee idi.

Dün yani 6 ağustos, dünyamız açısından 2 önemli olayın yıldönümü idi. İlki 6 ağustos 1945 yani 72 yıl önceki Hiroshima'ya atılan atom bombası faciası, ikincisi ise bugün hayatımızın büyük bir bölümünü etkileyen, İnternet'i kullanmamızı kolaylaştıran "World Wide Web" yani "www". Tim Berners-Lee tarafından yaratılan sistem ilke kez 6 Ağustos 1991'de kamuya açık hale geldi.

Tim Berners-Lee ilk olarak 1980'de, bilgisayardaki dosyalara kolay bağlanmasını sağlayan "Inquire" adlı bir program hazırlamıştı. İsviçre'de Cenevre'de bulunan Parçacık Fiziği Avrupa Laboratuvarında (CERN) danışman olarak çalışan 25 yaşındaki Berners-Lee, kendi dosyalarını organize etmeye çalışıyordu.

Dokuz yıl sonra, Berners-Lee projeye tam zamanlı çalışan olarak geri döndü. Laboratuvar için tüm CERN çalışanlarının dokümanlarına kolay ve tıklanabilir bir biçimde paylaşmalarını sağlayacak bir bilgi sistemi oluşturmayı önerdi. Müdürü Mike Sendall, fikri "belirsiz, ama heyecan verici" olarak nitelendirerek ona izin verdi.

Köprü metni biçimlendirme dili (Hypertext markup language - HTML), evrensel kaynak bulucu (universal resource locator - URL) ve köprü metni aktarım protokolü (hypertext transfer protocol - HTTP) kolay anlaşabilir bilgisayar terimleri olarak oluşturuldu. Bilgisayarların birbirleriyle kolay haberleşebilmesi için bir kurallar kümesi olarak yaratıldı. .

CERN içinde bir süre kullanıldıktan sonra, Berners-Lee, 6 ağustos 1991'de proje hakkındaki bilgileri Alt.hypertext isimli haber grubuna gönderdi. Bu da projenin geniş halk kitlelerine yayılmasına neden oldu. Haber grubundaki herkes basit bilgisayar kodlarına erişti ve onları kullanmaya, üzerine geliştirmeler yapmaya başladı.

Zaten Berners-Lee, ilk başından itibaren kendisine saklamak yerine, web kullanımını herkesin erişebilmesi ve ona katkıda bulunması için "açık tutmaya" inandı. Bu aynı zamanda bugün internetin "açık kaynak" prensibinin temeli oldu. Hatta giderek paylaşımlı ekonomiye yol açtığını da düşünüyoruz.

Arkasından, Web tarayıcılarının ortaya çıkışı ile birlikte, eşi benzeri görülmemiş bir büyüme meydana geldi ve internet muazzam bir bilgi deposu haline geldi.

Time Dergisi tarafından, 20. yüzyılın en önemli 100 kişisinden biri olarak seçilen Berners-Lee, bugün de web ile ilgilenmeye ve geliştirmeye devam ediyor.

Web ise.. bildiğiniz gibi.. sizi her yere götürür...
Yazan: Mehmet Tasnikli      07 Ağustos 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz