20 Ağustos 2018, Pazartesi   |   English
Bitcoin Fiyatı 3.000 $'lara İndi
Yazan: Mehmet Tasnikli      15 Eylül 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Çin hükümetinin geçen haftaki Bitcoin işlemi yapan firmaların faaliyetlerini durdurma kararının etkileri hızlı bir şekilde görülmeye başladı. Ağustosun ortalarından bu yana 4.500 $'larda dolaşan Bitcoin hızlı bir şekilde düşüyor. Sadece dün 500 $ birden düştü ve şimdilerde 3.000 $'lar civarında dolaşıyor.

Çin hükümetinin geçen haftaki Bitcoin işlemi yapan firmaların faaliyetlerini durdurma kararının etkileri hızlı bir şekilde görülmeye başladı. Ağustosun ortalarından bu yana 4.500 $'larda dolaşan Bitcoin hızlı bir şekilde düşüyor. Sadece dün 500 $ birden düştü ve şimdilerde 3.000 $'lar civarında dolaşıyor.

Şangay merkezli en büyük Bitcoin işlem sağlayıcılarından birisi olan BTCC, Çin Halk Bankası ve ülkedeki diğer düzenleyici kurumlar tarafından bu ayın başında yayınlanan açıklamalara dayanarak, 30 Eylül'de Bitcoin hizmetleri sunmayı bırakacağını açıkladı.

Bitcoin'in fiyatı, 20 Temmuz'dan bu yana ilk kez 3,500 $'ın altına düştü. Dünyadaki tüm kripto para pazarlarında düşüşler olduğu raporlanıyor. Litecoin de, Ether fiyatları da düşüş gösterdi.

Bunu CoinMarketCap isimli kripto para sitesinden gelen rakam da gösteriyor. Buna göre en çok işlem yapılan ilk 10 kripto paranın piyasadaki toplam değeri, son 1 ayda ilk defa 120 milyar $'ın altına yani 114,4 milyar $'a düştüğü raporlandı. Aslında toplam değer 1 hafta kadar önce 160 milyar $'ı gösteriyordu. Bitcoin kullanan insan sayısı ise 6 milyon olarak hesaplanıyor.

Bu arada not edelim; Ether pazarı toplamı da 22,8 milyar $ olarak veriliyor.

Kripto Paralar Fırsat mı, Dolandırıcılık mı?

Bitcoin 7 yıldır hayatımızda ve bu yıl hiç olmadığı kadar yüksek fiyatlara çıktı. Ama Çin bir süredir, Bitcoin'in kendi parası yuan'ın değerini düşürmek için kullanıldığından şüpheleniyor. Yılın başında bu nedenle soruşturma açmıştı [2].

Ama tek olumsuz olay bu değil, 3 gün önce açıklama yapan Uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler şirketi JPMorgan Chase CEO'su Bitcoin'in sonunu iyi görmediğini söyledi. Hatta bir konferanstaki konuşmasında, Bitcoin'in bir dolandırıcılık olduğunu söylerken, 1630'lardaki Tulip Mania (Lale soğanı çılgınlığına) benzetti ve aynen onun gibi patlayacağını iddia etti [3].

Digital para çevrelerinde geleceğe dair olumsuz olaylar meydana geliyor. Ama şaşırtıcı mı? Değil. Çünkü Bitcoin, üzerinde kontrol olmayan bir para cinsi. Bu haliyle hem hükümetleri, hem de bu örnekteki JPMorgan gibi finansal şirket ve bankaları uzun süredir rahatsız ediyor.

Bu son paragraf ile "Bitcoin sağlamdır" mı demek istiyoruz?" Tabi ki hayır. Bu para biriminin arkasında müthiş bir altyapı olmasına ve bu altyapının artık bankalar tarafından da kullanılmaya başlanacağını belirtmekle birlikte, Bitcoin'in bir takım kanunsuz işlerde kullanıldığını da kaydedelim. Dolayısıyla "kara para aklamak" gibi olaylardan bahsediliyor. Ayrıca şu son şişme yani 4.500 $'ların üzerine çıkması da hem hızlı, hem de şaşırtıcı bir durum. ICO kampanyalarına katılmak için Bitcoin satın alınması, fiyatı yükseltiyor gibi bazı açıklamalar yapılmakla birlikte, soru işaretlerini unutmamak lazım.

Ama Endüstri analistleri, Çin'de son olaydan sonra kapanan ya da kapanmayı düşünen Bitcoin işlemcilere ve çeşitli belirsizliklerine rağmen, uzun vadeli beklentiler konusunda endişeli değiller. Hatta bu belirsiz durumun, daha güçlü yatırımcıların işin içine (mesela Bitcoin'i yasal ilan eden Japaonya gibi) daha güçlü girme fırsatı olarak değerlendireceklerini düşünüyorlar.
[1] Çin, Bitcoin İşlemi Yapan Firmaları Kapatıyor

[2] Çin'in Soruşturma Açtığı Duyulunca, 2016'da % 120 Büyüyen ve 1.000 TL Sınırını Aşan Bitcoin % 15 Değer Kaybetti

[3] JPMorgan CEO Jamie Dimon says bitcoin is a 'fraud' that will eventually blow up
Yazan: Mehmet Tasnikli      15 Eylül 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz