20 Ağustos 2018, Pazartesi   |   English
ICANN, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’deki Dijital Ekonomi Hakkında bir Çalışma Yayınladı
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      10 Ekim 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Internet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), bölgesel dijital ekonominin durumu üzerine hazırlanan “Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de Dijital Ekonominin Hızlandırılması” konulu çalışmasını duyurdu. ICANN tarafından yaptırılan çalışmada Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’deki (ODKAT) mevcut dijital ekonomi dinamikleri ele alınıyor ve bu bölgelerdeki gelişim noktaları konusunda tavsiyelerde bulunululuyor. ICANN, 2014 yılında aynı amaçla ancak bu kez küresel kapsamda “Küresel Dijital Ekonominin Hızlandırılması” konulu bir çalışma daha yaptırmıştı.

Internet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), bölgesel dijital ekonominin durumu üzerine hazırlanan “Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de Dijital Ekonominin Hızlandırılması” konulu çalışmasını duyurdu [1]. ICANN tarafından yaptırılan çalışmada Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’deki (ODKAT) mevcut dijital ekonomi dinamikleri ele alınıyor ve bu bölgelerdeki gelişim noktaları konusunda tavsiyelerde bulunululuyor. ICANN, 2014 yılında aynı amaçla ancak bu kez küresel kapsamda “Küresel Dijital Ekonominin Hızlandırılması” konulu bir çalışma daha yaptırmıştı.

Bu çalışma, ICANN’in, ICANN ve geniş İnternet topluluğu arasındaki ilişkinin geliştirme ve bölgede, güçlü ve rekabetçi bir alan adı endüstrisi oluşturulmasına yardım etme çabalarının bir parçası ve bu çalışmanın odağında, Cezayir, Bahreyn, Mısır, İran, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Fas, Umman, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye ve Birleşik Arap Emirliklerinden oluşan ve toplam 15 ülkede yaşayan 450 milyon kişi bulunuyor. Sosyal medya kullanımı, yerel dilde içerik, İnternete erişim, İnternet girişimciliği, elektronik ortamdaki uyuşmazlıklar ve İnternet ortamına ilişkin mevzuat gibi sorunları çözmeye çalışılıyor.

“ICANN’in, bu çalışmayı ODKAT bölgesinde dijital ekonominin mevcut durumunu incelemek ve alan adı endüstrisi gibi bölgedeki dijital potansiyelin daha iyi kullanılmasına yardımcı olabilecek çeşitli alanlardaki büyüme fırsatlarını belirlemek için yaptığını” ifade eden ICANN Ortadoğu Küresel Paydaş Katılımı Başkan Yardımcısı Baher Esmat, “Bu çalışma sonucu ortaya çıkacak tavsiyelerin, karar alma mekanizmalarına ve işletmelere, bölgede dijital dönüşümün sağlanmasında rehberlik edebileceğine inandıklarını” da dile getirdi.

Çalışmadaki bulgular, hükümetlerin:

  • İnternete her yerde ve ekonomik şekilde erişilebilir olması
  • İlgili içeriklerin erişilebilir olması
  • Dijital kapasitenin oluşturulması
  • Destekleyici politika ve uygulamaların oluşturulması

olmak üzere dört alandaki uzun vadeli çalışmaları desteklemelerine ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur.

Çalışma, ODKAT’ın dijital ekonomisinin geliştirilmesi için kamudan özel sektöre tüm paydaşların ortak bir çaba sarf etmesi gerektiği sonucunu ortaya koydu. Bu çalışma önümüzdeki günlerde Abu Dhabi’de yapılacak ICANN60 toplantısında ele alınacak. Katılımcılar, bu münazaraya bu bağlantı üzerinden, uzaktan da dahil olabilecek.


[1] “Accelerating the Digital Economy in the Middle East, North Africa and Turkey”
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      10 Ekim 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz