20 Ağustos 2018, Pazartesi   |   English
İngiliz Düzenleyici OfCom, İnternet Erişim Sağlayıcıların Garanti Ettikleri Hızları Vermelerini İstedi
Yazan: Mehmet Tasnikli      11 Ekim 2017, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Bizdeki İletişim teknolojileri düzenleyicisi olan BTK'nın İngiltere'deki eşdeğeri Ofcom, İnternet servis sağlayıcılarının, sattıkları internet erişim hatlarının hızları konusunda kullanıcılaradaha gerçekçi bilgi vermesini istiyor. Ofcom internet kullanıcılarının haklarını korumak için İngiliz ISS'lere genişbant reklamları konusunda daha sert kurallar getirdi. Reklamlarda belirtilen hızların sağlanması gerekiyor.

Bizdeki İletişim teknolojileri düzenleyicisi olan BTK'nın İngiltere'deki eşdeğeri Ofcom, İnternet servis sağlayıcılarının (ISS), sattıkları internet erişim hatlarının hızları konusunda kullanıcılaradaha gerçekçi bilgi vermesini istiyor. Ofcom internet kullanıcılarının haklarını korumak için İngiliz ISS'lere genişbant reklamları konusunda daha sert kurallar getirdi.

Ofcom internet servis sağlayıcıların reklamlarda belirtilen hızların sağlanmasını istiyor. Ofcom'un yeni düzenlemesine göre, kullanıcılar kendilerine satışta söz verilen hızların sağlanamaması durumunda herhangi bir iptal bedeli ödemeden hattı iptal etme hakkı veriyor.

İngiliz tüketicilerin söz verilen hızı alamadığı için tüketici derneklerine gittiği kaydediliyor. Şikayetlerin başında ise, hızın sağlanamadığı erişim servisinin iptal edilmesinin zorluğu ve iptal cezası ödemek zorunda kalınması. Dolayısıyla Ofcom'un yeni düzenlemesi önemli bir ihtiyaca cevap veriyor.

Tüketici dernekleri, bu düzenlemenin aynı zamanda operatörlerin kendilerine çeki düzen vermesine de yol açacağı düşüncesinde. Ofcom'un mevcut geniş bantlı uygulama kanunları, ISS'lerin kullanıcılara tahmini bir hız vermelerine olanak sağlıyor.

Şimdi minimum hızın spesifik olarak belirtilmesi gereği geliyor ve tüketicinin eli güçleniyor. Yani yeni düzenlemeye göre, ISS'in 16 Mbps'e kadar dedikten sonra minimum 10 Mbps demesi gerekiyor.

Düzenlemeye göre eğer hız belirtilen minimum hızın altına düşerse, ISS'e bu sorunu düzeltmesi için 1 ay süre tanınacak ve 1 ayın sonunda minimum hız hala sağlanamamış olursa, müşteri herhangi bir iptal ücreti ödemeksizin iptal hakkına sahip olacak.

Ancak uzmanlar bunun biraz karışık bir iş olduğu iddiasında ve internet hızını etkileyebilecek pek çok faktör olduğunu ileri sürüyorlar. Hızı etkileyecek faktörler şöyle sıralanıyor;

  • Wi-Fi sinyalleri evin içinde nasıl hareket ediyor
  • Ethernet kabloları iyi çalışıyor mu?
  • Bilgisayarın ağ protokolları nasıl yönettiği
  • Bilgisayarın hızının ne olduğu?
  • Anti-Virüs yazılımı
  • En yüksek kullanım zamanı

Dolayısıyla hız ölçümlerinde sadece genişbant hızının ölçülmediği yanısıra, mesafe ve bilgisayar ile içindeki şartların da bu ölçümü etkilediği belirtiliyor. Bu tam da ülkemizdeki ISS'lerin söylediği sorunlar oluyor. Örneğin 16 Mbps'e kadar hız yerine 1 Mbps bile almadığımız için şikayet ettiğimizde, eve gelen kişi sırasıyla

  • İlk gelişte "aaa sizin modeminiz yavaş kalıyor"
  • İkinci gelişte, "sizin eve gelen kablolarda sorun olabilir"
  • Aynı konuda üçüncü gelişinizde, "bakın bilgisayarınız yavaş çalışıyor"

demişti. 4cü defa çağırdığımızda ise daha akıllıca bir hamle geldi

  • "Bakın sizin için özel ölçüm aleti getirdim yanımda, aaa bakın 8 Mbps geliyor"

Tabi cevabınız şöyle olunca, karşı cevap yok.. "Siz benimle dalga mı geçiyorsunuz? ya ölçüm aletiniz bozuk ya da gelirken, bu eve yönelik hızı ayarlattınız. Biz ilk defa mı görüyoruz hızı, aylardır şikayet ettiğimiz hız birden nasıl 8 Mbps olur?"

Dolayısıyla Ofcom'un ISS'lerin bahanelerine aldırmadan düzenleme yapıyor olması, çok saygın ve düzenleyici kurumların kuruluş amacı olan "tüketiciye hizmet" anlamında çok uygun bir yaklaşım. Keşke ülkemizde de BTK bu tür bir düzenleme yapsa ve ISS'lere, "16 Mbps'e kadar derken, minimum hızını da ver" dese..
Yazan: Mehmet Tasnikli      11 Ekim 2017, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz