21 Eylül 2018, Cuma   |   English
Kadınların Fendi, Twitter'ı Yendi; Yeni Taciz Engelleme Kuralları Geliyor
Yazan: Mehmet Tasnikli      16 Ekim 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Cuma-cumartesi günü Twitter iyi bir ders aldı. Artist Rose McGowan'ın, direktör Harvey Weinstein hakkındaki dobra cümleler içeren mesajları sonrasında, hesabı Twitter tarafından askıya alındı. Hatırlayacaksınız Weinstein hakkında kadınlar cinsel taciz iddialarında bulunmuş ve arkasından Weinstein Oscar veren Film Akademisi'nden bile ayrılmak zorunda kalmıştı. Gowan ise aktivist kimliğiyle zaten yıllardan bu yana Holywood'un kadın hakları meşalesini taşıyan bir kişi.

Cuma-cumartesi günü Twitter iyi bir ders aldı. Kadınların gücünü gördü ve geri adım atmak zorunda kaldı. Olay, uzun süredir çalıştığı ya da çalışmadığı kadınlara cinsel tacizde bulunduğu ekim başında ortaya dökülen film direktörü Harvey Weinstein ile ilgili. Bunu daha önce yazmadık çünkü olayın bu yönü ile ilgili değildik. Ama olay sosyal medyayı etkileyen bir olay haline dönünce ilgi alanımıza girdi.

Weinstein hakkında ilk cinsel taciz iddiası bulunulduğu andan itibaren çok sayıda kadın ortaya çıktı ve kendi hikayelerinden bahsettiler. Bunun sonucunda ise Weinstein bir çok yerden dışlandı ve hatta Oscar veren Film Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nden bile ayrılmak zorunda kaldı.

Gowan ise aktivist kimliğiyle zaten yıllardan bu yana Holywood'un kadın hakları meşalesini taşıyan bir kişi [1]. Kendisine Harvey Weinstein'ın tecavüz ettiğini yazan artist Rose McGowan'ın, dobra cümleler içeren mesajları ve Weinstein'ın özel telefon numarası yayınlaması sonrasında, hesabı Twitter tarafından askıya alındı.
Bu arada Weinstein'ın yakın çalıştığı aktörler Matt Damon ve Ben Affleck de, Gowan'a sözlü saldırıda bulundular. Ama Gowan, Instagram üzerinden hesabının askıya alındığını belirtirken bir yandan da destek çağrısı yaptı.

TWITTER HAS SUSPENDED ME. THERE ARE POWERFUL FORCES AT WORK. BE MY VOICE. #ROSEARMY #whywomendontreport

Rose McGowan (@rosemcgowan)'in paylaştığı bir gönderi ()Bunun üzerine --tabi ki çoğunluğu kadın olan-- Twitter kullanıcıları sosyal medyada 24 saat süren bir boykota başladılar. Twitter olayı cuma gecesi farkına vardı. CEO Jack Dorsey, Gowan'ın hesabını geri iade ederken, yeni kurallar koyacağına dair de söz vermek zorunda kaldı.

Twitter, McGowan'ın hesabının geçici olarak kilitlendiğini, nedeninin tweetlerinden birinde özel bir telefon numarası yer aldığını ve bunun şirket kurallarına aykırı olduğunu söyledi. Bu tweetin silindiği ve ondan sonra hesabın açıldığı kaydedildi.

Dorsey yayınladığı Tweetlerde, sitedeki sesleri her gün susturulduğunu gördüklerini ve son iki yılda politikalarını güncelleme çabalarının yeterli olmadığını kabul ettiğini söyledi. Bazen de insanların kendi kendilerine sustuklarını gördüklerini belirtirken, "Son birkaç aydır yoğun bir çalışma içindeydik ve bugün bazı kritik kararlar vermeye odaklandık. Kurallarımızda daha agresif olmaya karar verdik. Önümüzdeki haftalarda yeni kurallar: istenmeyen cinsel yaklaşımları, rızasız çıplaklık, nefret sembolleri, şiddetli gruplar ve şiddeti yüceltecek tweetler için yeni kurallar sunacağız" dedi ve detaylarını gelecek haftalarda açıklayacağını söyledi.
Bakalım Twitter neden bahsediyor. Kullanıcılarını memnun etmeyi başarabilecek mi?[1] Twitter Bans Rose McGowan For Calling Out Weinstein
Yazan: Mehmet Tasnikli      16 Ekim 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz