22 Eylül 2018, Cumartesi   |   English
Mavi Balina için Hükümet Harekete Geçti
Yazan: Ergün Dinçer      14 Kasım 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
İntihara yönlendiren mesajları ile 141 gencin ölümünden sorumlu olduğu kaydedilen Mavi Balina (Blue Whale) adlı oyun için Türk hükümetinin de harekete geçtiği bildiriliyor. Ulaştırma Bakanlığı internet sağlayıcılarını resmi olarak uyarırken, BTK ile İçişleri Bakanlığı ortak çalışma başlattı, oyunları yönetenlere ağır cezalar gelecek. Emniyet de oyunun oynanabilmesi için link gönderenleri takibe alacak.

Yaklaşık 1 yıldır, "oyun" tanımı altında geçen ama oyun yerine adeta bir baskı aracı olarak tanımlanan ve içine giren bazı insanların intiharına neden olduğu belirtilen "Mavi Balina (Blue Whale)" isimli bir uygulamadan bahsediliyor. Bu uygulama için dünyadaki pek çok kuruluş, mesela Unicef uyarıda bulunuyor [1], yaratıcısı olduğu belirtilen Rus Philipp Budeikin (21) yakalandı ve 3 yıl hapise mahkum oldu [2] ama uygulama hala pazarda, bazı kişilerin ölümlerinde hala bu oyunun payından bahsedenler var.

İntihara yönlendiren mesajları ile 141 gencin ölümünden sorumlu olduğu kaydedilen Mavi Balina (Blue Whale) için Türk hükümetinin de harekete geçtiği bildiriliyor. Ulaştırma Bakanlığı internet sağlayıcılarını resmi olarak uyarırken, BTK [3] ile İçişleri Bakanlığı ortak çalışma başlattı, oyunları yönetenlere ağır cezalar gelecek. Emniyet de oyunun oynanabilmesi için link gönderenleri takibe alacak.

Ailelere çocuklarının internet kullanım alışkanlıklarını denetlemelerini tavsiye eden Bakan Arslan, şunları söyledi:

    "Bu tür akımların, internet ve çeşitli sosyal paylaşım platformlarında, gizlilik içerisinde kötü niyetli kişiler tarafından linkler ile yayıldığı bilinmekte. Amacı, ağına düşürdüğü kullanıcılara zarar vermek olan sözde oyun yöneticisi olduğunu iddia eden internet korsanları tarafından virüs içeren bir link ile yayılmakta. Bu virüs bilgisayar korsanına kişinin kişisel bilgilerine erişim imkânı tanımakta, dolayısıyla virüsü kontrol eden kişi kurbanı üzerinde şantaj yapmak suretiyle bir otorite kurmakta ve bu otorite üzerinden kurbana bir takım günlük görevler vermekte. Oyuna katılım sağlayan kurbanlara korku ve şiddet temalı görevler verilerek ruh sağlıklarının bozulması sağlanmakta."

Oyunun yakalanan yaratıcısı dışında da bazı yöneticileri olduğu belirtiliyor. Yaratıcısının, intihar edenleri "biyolojik artıklar" şeklinde tanımlaması çok dikkati çekmişti [2].[1] Unicef, Veliler için 'Mavi Balina' Uyarısı Yayınladı


Geçtiğimiz hafta içinde, Almanya'da yaşayan 14 yaşındaki Furkan Şen'in intiharına neden olduğu iddia edilen "Mavi Balina Yarışması" oyunu, dikkatleri bu yöne çekti. Balinaların zaman zaman intihar etmeye yönelik olarak sahillere vurmasından esinlendiği için "Mavi Balina" adını taşıdığı belirtilen digital oyunda, oyunculara 50 günlük bir sürede tamamlaması için bazı görevler veriliyor. Son görev ise "intihar etmek" oluyor.[2] Mavi Balina İsimli Tuhaf Oyunun Yaratıcısı Yakalandı


Bütün dünyada çok sayıda gencin intiharına neden olduğu anlaşılan "Blue Whale (Mavi Balina) Challenge" adlı oyunun yaratıcısı Philipp Budeikin'in geçtiğimiz kasım ayında yakalandığı ve çıkarıldığı mahkemede suçunu kabul ettiği belirtiliyor.[3] BTK Uyardı; Çocuğunuzun İnternette Oynadığı Oyunlardan Mutlaka Haberdar Olun


Ülkemizde de yaşanan intihar vakalarından sonra Mavi Balina oyunu hakkında harekete geçen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, oyunun tarayıcı tabanlı bir oyun olmayıp, çocuklara, sosyal medya ve benzeri ortamlarda “oyun yöneticisi” tarafından gizlice gönderilen linkler ile ulaşıldığı için ailelerin bu konuda çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Yazan: Ergün Dinçer      14 Kasım 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz