21 Eylül 2018, Cuma   |   English
Eric Schmidt 17 Yıl Sonra Google Grubundan Ayrıldı
Yazan: Ergün Dinçer      22 Aralık 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Google’ın eski CEO'su Eric Schmidt, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığını açıkladı. Alphabet'in açıklamasına göre Eric Schmidt teknik danışmanlık görevine kayacak ve başkanlıktan ayrılmasına rağmen yönetim kurulundaki görevine devam edecek.

Google’ın eski CEO'su Eric Schmidt'in, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığını açıklandı [1]. Alphabet'in açıklamasına göre Eric Schmidt teknik danışmanlık görevine kayacak ve başkanlıktan ayrılmasına rağmen yönetim kurulundaki görevine devam edecek. Schmidt, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı :

    "Larry, Sergey ve Sundar ve ben bu geçişte Alphabet'in gelişimi için doğru zaman olduğuna karar verdik. Alphabet yapısal olarak iyi işliyor ve Google ile diğer tüm kuruluşlar başarılı.

    Son yıllarda zamanımın büyük bölümünü bilim ve teknolojik gelişmeler ile hayır işlerine harcıyorum. Kendi işlerimi genişletmeyi planlıyorum."

Alphabet Yönetim Kurulu üyelerinden John Hennessy ise Schmidt'in ayrılmasıyla ilgili şunları belirtti :

    "Eric, 17 yılı aşan bir süreden bu yana Yönetim Kurulunu inanılmaz bir verimle ve yorulmaksızın yönlendirdi. Şimdi enerjisini kendi tutkularına yönlendirecek ama bir yandan da hala Alphabet'e tavsiyelere devam edecek."

Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin ile Eric Schmidt'in bu geçişi yaklaşık 1 yıldır düşündüğü de gelen haberler arasında. 2001 yılında Google bünyesine katılan Eric Schmidt firmanın dünya devine dönüşmesindeki en önemli beyinlerden biri olarak gösteriliyor. Google'a geldiğinde birkaç yüz çalışana sahip olan ve arama motoru dışında öne çıkamayan şirket son 10 yılda Eric Schmidt yönetiminde küresel anlamda bir etkiye ve değere kavuştu.

Eric Schmidt CEO'luğunda Google, arama motoru özelliğinin yanı sıra email, haritalar, browserlar, online video, akıllı telefon vb. pek çok alanda faaliyet gösteren, sayıları milyar ile ifade edilen kullanıcıya sahip bir şirkete dönüştü.Nasdaq'ta işlem göre Alphabet hisseleri kararın ardından yüzde 2 üzerinde bir düşüş gösterse de 741 milyar dolar piyasa değeriyle dünyanın en değerlileri arasında.


[1] Eric Schmidt to become technical advisor to Alphabet
Yazan: Ergün Dinçer      22 Aralık 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz