21 Eylül 2018, Cuma   |   English
Çocuk Gelişimi Uzmanları Zuckerberg'i Messenger Kids Uygulamasını Kaldırmaya Çağırdı
Yazan: Mehmet Tasnikli      31 Ocak 2018, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
100'den fazla avukat tarafından imzalanarak yayınlanan açık bir mektup, sosyal medyanın 13 yaşın altına indirilmesi durumundaki tehlikelere karşı uyarıyor ve Mark Zuckerberg'den aralık ayında devreye alınan "Messanger Kids" isimli uygulamayı derhal kaldırması isteniyor. Doktorlar, eğitimciler ve çocuk sağlığı uzmanları tarafından imzalanan, Boston'da kurulu olan Commercial-Free Childhood (Çocukluğu Ticaretten Uzak Tutmak) adını taşıyan bir kampanya'nın liderliğindeki açık mektupta "Temel olarak, küçük çocuklar sosyal medya hesaplarına sahip olmaya hazır değil" yazıyor.

100'den fazla avukat tarafından imzalanarak yayınlanan açık bir mektup[1], sosyal medyanın 13 yaşın altına indirilmesi durumundaki tehlikelere karşı uyarıyor ve Mark Zuckerberg'den aralık ayında devreye alınan "Messanger Kids" [2] isimli uygulamayı derhal kaldırması isteniyor. Doktorlar, eğitimciler ve çocuk sağlığı uzmanları tarafından imzalanan, Boston'da kurulu olan Commercial-Free Childhood (Çocukluğu Ticaretten Uzak Tutmak) adını taşıyan bir kampanya'nın liderliğindeki açık mektupta "Temel olarak, küçük çocuklar sosyal medya hesaplarına sahip olmaya hazır değil" yazıyor.

Bağımsız Messenger Kids uygulaması, çocukların uygun olmayan materyalleri paylaşmasını önlemek için temas onayları, ekranlı içerik ve güvenlik filtreleri içeren katı ebeveyn kontrolleriyle 13 yaşın altındaki çocukları hedef alıyor. Herhangi bir reklam içermiyor ve Facebook da toplanan verilerin reklam amaçlı kullanılmayacağını söylüyor.

Ancak uygulamanın başlatılması, pek çok kişinin ve derneğin tepki göstermesine yol açtı. Açık mektup yazarları, Messenger Kids'in okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocukların cihazlarıyla harcadığı süreyi artıracağını söyleyerek şöyle yazıyor: "Sosyal medya kullanımının ergenlerin refahını nasıl etkilediği konusunda kaygı uyandıran bir dönemde, bir Facebook ürününü kullanmaya başlamak için okul öncesi yaştaki gençleri teşvik etmek özellikle sorumsuzca."

Commercial-Free Childhood Kampanyası Genel Müdürü Josh Golin, aşırı sosyal medyanın çocukları ve gençlerin refahını olumsuz yönde etkilediğine dair delillerin bulunduğu bir zamanda, Facebook'un küçük çocukları hedeflediğini görmek üzücü" dedi.

Facebook, ise Messanger Kids'i National PTA ve Blue Star Families gibi çevrimiçi güvenlik uzmanlarının yardımıyla geliştirdiğini açıkladı. Ebeveynleri yönetici yapan uygulamanın, çocukları akrabaları ve arkadaşları ile metin, fotoğraflar ve görüntülü sohbet yoluyla iletişim kurması için tasarlandığını ve ABD Çocukların Çevrimiçi Gizlilik ve Koruma Yasası ile tamamen uyumlu olduğunu söylüyorlar.

Ama bağımsız uzmanlar aynı fikirde değil : "Çocuklar dijital cihazlara giderek daha fazla vakit harcarken, empati ve sağlıklı ilişkiler geliştirmek için hayati önem taşıyan sağlıklı sessizlik ve yalnızlık anları geliştirmek için kapasitelerini kaybediyorlar. 13 yaş altı, kimlikler, ilişkilerdeki rolü ve ahlak konularını yeni farkına varmaya başlıyor. Bu olgunlaşmadığı zaman, sorunlar başlar" diyorlar.

ABD federal yasası, şirketlerin ebeveynlerinin onayı olmadan 13 yaşın altındaki kişiler hakkında kişisel bilgi toplamalarını yasaklıyor. Ama ABD'de ya da Türkiye'de milyonlarca çocuk ebeveynlerinin izniyle olsun veya olmasın Facebook'ta zaten bulunuyor.

Golin, "Bu çok önemli bir zaman. Ebeveynler, sağlık uzmanları ve hatta yatırımcılar teknoloji devlerine kendilerinin çok ileri gittiğini söylemek için ayağa kalktır. Silikon Vadisi yöneticileri, çocukların, ailelerin ve toplumun refahı konusunda endişe edip etmediklerinin kararını vermeli ve bu karar yalnızca kullanıcıları çekmek ve kâr elde etmekle ilgili olmalıdır" dedi.[1] Açık Mektup

[2] Facebook Messenger Kids (Çocuk) Uygulaması Duyurdu
Yazan: Mehmet Tasnikli      31 Ocak 2018, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz