21 Eylül 2018, Cuma   |   English
Yine Swift Hırsızlığı, Rus Merkez Bankasından 6 Milyon $ Çalmış
Yazan: Ergün Dinçer      16 Şubat 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Rus Merkez Bankası, geçen yıl SWIFT uluslararası ödeme mesajlaşma sistemine yapılan saldırı yüzünden kimliği hala tespit edilmemiş olan bilgisayar korsanlarının 6 milyon $ (339.5 milyon ruble) çaldığını açıkladı. Bugün yapılan açıklama, bankanın raporunda dipnot olarak yer aldı.

Rus Merkez Bankası, geçen yıl SWIFT uluslararası ödeme mesajlaşma sistemine yapılan saldırı yüzünden kimliği hala tespit edilmemiş olan bilgisayar korsanlarının 6 milyon $ (339.5 milyon ruble) çaldığını açıkladı. Bugün yapılan açıklama, bankanın raporunda dipnot olarak ve daha fazla detay verilmeden yer aldı.

Rus Merkez bankası, soygun ile ilgili bilgilerin SWIFT'e gönderildiğini belirtti, ancak daha fazla detay vermedi. Ancak paranın hackerların eline geçtiği söyleniyor.

Swift sözcüsü Natasha de Teran ise şirketin belirli kurumlarla ilgili yorum yapmadığını söyleyerek, bilgi vermeyi reddetti. Ancak; "Potansiyel bir dolandırıcılık davası bize bildirildiğinde, etkilenen kullanıcının güvenliğini sağlamasına yardım ediyoruz" dedi.

Aralık ayında, hackerlar Rus devlet bankası Globex'ten SWIFT sistemini kullanarak 55 milyon ruble (yaklaşık 1 milyon $) çalmaya çalışmıştı. Swift hırsızlığı il olarak şubat 2016'da Bangladeş Bankası'ndan çalınan 81 milyon dolarla gündeme gelmişti[1]. Geçen yıl da 3 Türk bankasının Swift saldırısında para kaybettiği ortaya çıkmıştı [2].

Dünya çapında 11.000 kadar finansal kurum ve bankanın kullandığı bildirilen SWIFT bugün ülkeler arasındaki para transferlerinde en önemli araç durumunda. Bu, uluslararası bir ödeme networkü üzerinden para transfer etmeye yönelik mesajlaşma sistemine verilen ad. "Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication" ifadesinin başharfleri ile ve 3.000 finansal kurum tarafından oluşturulmuş Brüksel merkezli servis, üye olan finansal kurumların birbirlerine para transferi için standart ve güvenli bir çerçeve sağlıyor. Ancak para transferinin kendisi değil, sadece bilgileri aktarılıyor.

Brüksel merkezli SWIFT, bilgisayar korsanları yeni saldırılar başlatmak için daha karmaşık araçlar ve teknikler kullandıklarından, geçen yıl dijital soygunların giderek daha fazla ön plana çıktığını açıklamıştı. Swift, saldırı sayısını ya da saldırıya uğrayan kurumları açıklamıyor.[1] Swift Saldırısı 3 Türk Bankasında Yaşanmış, BDDK Bankaları Uyardı

[2] Bengaldeş Merkez Bankasına Sızan Kişilerin Swift Yazılımını Hacklediği Sanılıyor
Yazan: Ergün Dinçer      16 Şubat 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz