22 Eylül 2018, Cumartesi   |   English
Ausder Başkanı Erol Yanar : Akıllı Ulaşım Ödüllerine Başvuru için Son Tarih 28 Şubat
Yazan: Fusun S.Nebil      19 Şubat 2018, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Ausder Başkanı Erol Yanar : "AUS gelişmiş bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak daha hızlı ve güvenli hareketliliği ve ulaşımın çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmayı hedefleyen çok disiplinli bir alandır. Bu cümleden olmak üzere Akıllı Ulaşım Sistemlerinin oluşturulmasında iki noktaya odaklanmak durumundayız. Bunlar; daha hızlı ve güvenli hareketlilik ile çevre dostu sistemler. Bunların da doğru tarif edilmesi bütün taraflar için aynı anlamı ifade ediyor olması önemli. İşte biz de AUSDER olarak tam da bu konuyu öncelikli bir alan olarak belirledik."

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi Güncellemesi ve 2018-2020 Eylem Planı Hazırlama Projesi [1] çerçevesinde kurulan Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği (AUSDER) Başkanı Erol Yanar'a yeni kurulan derneğin çalışmalarını ve bu yıl ilk defa verilecek olan ödülleri sorduk.

turk-internet.com : Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği’nin kuruluş sürecini bizimle paylaşır mısınız?

Erol Yanar :
Akıllı Ulaşım Sistemleri ile ilgili birbirinden bağımsız birçok uygulama ülkemizde Karayolları Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Belediyeler tarafından 70’li yıllardan itibaren uygulanmıştır. Ancak, teknolojinin geldiği nokta bu hizmetlerin birbiri ile entegre bir şekilde verilmesine imkân sağladığı gibi bu entegrasyonu zorunlu hale de getirmiştir.

Bu zorunluluk Bakanlık olarak bizi de harekete geçirmiş ve 2012 yılında sektör ile ilgili 500’den fazla profesyonelin bir araya getirildiği bir çalıştayda konu her yönü ile değerlendirilmiştir. Daha sonraki süreçte odak grup toplantıları ile daha detaylı çalışmalar yapılarak bu alandaki ilk politika belgesi ortaya çıkmış oldu.

Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi (2014-2023) ve Eki Eylem Planı (2014-2016) belgesi Yüksek Planlama Kurulu kararıyla yürürlüğe girmiş resmi bir politika belgesi durumundadır. Bu belgede yer alan 38 eylemden biri de Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği’nin (AUSDER) kurulmasına imkân sağlamış oldu.

Kısa adı AUSDER olan Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği; 28 Mart 2017 tarihinde 1. Olağan Genel Kurulunu yaparak kuruluş sürecini tamamlamıştır.

turk-internet.com : AUSDER üyeleri kimlerdir? Nasıl üye olunur?

Erol Yanar :
AUSDER 20 kurucu üye ile kurulmuştur. 2018 itibarı ile 40 üyesi bulunmaktadır. Üyeleri arasında kamu kurumları, üniversiteler, otomotiv sanayicileri, elektronik sanayicileri gibi sektöre hizmet veren paydaşları bünyesinde bulunduran Sivil Toplum Kuruluşları, telekomünikasyon operatörleri, belediyeler ve iştirakleri ile özel sektör üretici ve müşavir firmaları bulunmaktadır.

Dernek üyeliği sektör için çalışan her kesime açık olup, başvuru esasları derneğimizin www.ausder.org.tr adresinde yer almaktadır.

turk-internet.com : Gördüğümüz kadarıyla AUSDER sektörün önemli bir sivil toplumu kuruluşu olma yolunda emin adımlar ile ilerliyor. Yönetim yapınız nasıl, kimlerden oluşuyor?

Erol Yanar :
Bir organizasyonda yönetim yapısının dengeli olması, farklı alanlardaki üyeleri temsil gücünün olması kritik bir öneme sahiptir. İşte Yönetim ve Denetim Kurulu oluşturulurken buna çok dikkat ettik.

  Yönetim Kurulu Üyeleri;
  Erol YANAR Başkan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı
  İsmail KARTAL Başkan Yardımcısı, Karayolları Genel Müdürü
  Celal KOLOĞLU Başkan Yardımcısı, İNTES-Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı.
  Erkan DORKEN Sayman ASELSAN A.Ş. Ulaşım Sistemleri Grup Başkanı
  Kenan BOZGEYİK PTT Genel Müdürü
  Muhammed ALYÜRÜK İSBAK A.Ş. Genel Müdürü
  Erhun BAŞ M-TOD - Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği Genel Sekreteri
  Prof. Dr. Orhan Behiç ALANKUŞ Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi
  Doğan Ufuk GÜNEŞ YASAD - Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanı
  Osman SEVER OSD - Otomotiv Sanayii Derneği Genel Sekreteri
  Hamdi AYDIN EMAY Uluslararası Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

  Denetim Kurulu Üyeleri;
  Serdal KIZILCIK Denetim Kurulu Başkanı, Swarco Türkiye
  Şükrü Burak PEKSOY Kent Kart Genel Müdür Yardımcısı
  Çağrı YÜZBAŞIOĞLU ISSD Kurucu Yöneticisi

turk-internet.com : AUSDER sektör bakımından neye odaklanmaktadır?

Erol Yanar :
Özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri alanında yaşanan hızlı gelişmeler tüm yaşamı derinden etkilemiş ve köklü değişimlere neden olmuştur. Bundan hayatın en önemli parçalarından biri olan hareketlilik de olumlu ve olumsuz olarak etkilenmiştir.

Olumsuz olarak etkilenmiştir; çünkü hareketlilik önemli bir oranda artarak yetersiz altyapıya sahip kentlerde daha da çekilmez bir hal almıştır. Olumlu olarak etkilenmiştir; çünkü yaşanan gelişimler daha hızlı ve güvenli bir trafik için daha önce düşünülemeyecek çözümleri de beraberinde getirmiştir.

AUS gelişmiş bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak daha hızlı ve güvenli hareketliliği ve ulaşımın çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmayı hedefleyen çok disiplinli bir alandır. Bu cümleden olmak üzere Akıllı Ulaşım Sistemlerinin oluşturulmasında iki noktaya odaklanmak durumundayız. Bunlar; daha hızlı ve güvenli hareketlilik ile çevre dostu sistemler. Bunların da doğru tarif edilmesi bütün taraflar için aynı anlamı ifade ediyor olması önemli. İşte biz de AUSDER olarak tam da bu konuyu öncelikli bir alan olarak belirledik.

turk-internet.com : Peki bunların hepsinin insanımızın hayatını kolaylaştıracak uygulamalar olduğu kesin. AUSDER olarak neler yapıyorsunuz, projeleri nelerdir?

Erol Yanar :
AUSDER çok yeni bir dernek olmasına rağmen AUS alanında çalışan lider kurum ve kuruluşları çatısı altında toplamış ve sektörün gelişmesi için çalışmalarına başlamıştır.
Üyelerinin profiline bakıldığında, farklı disiplinlerde yer alan kurum ve kuruluşlar arasında köprü görevi üstlenerek aynı platformda buluşmalarını ve aralarındaki ilişkilerini geliştirmelerini sağlamak AUSDER’in en önemli işlevi olmaktadır.

Bu alanda yapılan birçok panel, konferans ve etkinlikte yer alınmış, bildiriler sunularak öneriler getirilmiştir.
Ülkemizdeki yapı bütüncül bir yaklaşım ile ele alınmış ve en önemli boşluğun bu alanda çerçeve bir mevzuat olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu amaçla hem ülkemizin hem de AB ülkelerinin mevzuatı taranarak iki rapor hazırlanmıştır.

Yine yaptığımız analizler çerçevesinde Akıllı Ulaşımın gelişmesine katkı sağlayacağı tartışmasız olan herhangi bir uygulamayı yapan kurumlar veya belediyeler, ulaşımı akıllı hale getirdikleri gibi bir önemli bir iddia ile gündeme geliyorlar.

Bu durumda hangi şehrin gerçekte nasıl bir gelişme gösterdiğini, hangi uygulamaları yaptığında hangi seviyeye geleceğini ortaya koyan bir ölçeğin eksikliği ortaya çıkmaktadır. İşte bu eksikliği tamamlamak üzere özellikle belediyelerimizin AUS konusunda bulundukları seviyeyi belirlemelerini, varsa eksikliklerini görmelerini ve bundan sonraki çalışmalarına buna göre yön vermelerini sağlayacak olan “AUS Değerlendirme Endeksi Projesi” başlatılmıştır.

Bu çalışma bir Ar-Ge projesidir. Gerçekten de bu ihtiyacı belirledikten sonra yaptığımız literatür çalışmasında dünyada böyle bir endeksin olmadığını ancak başlatılan çalışmaların bulunduğunu tespit ettik. ODTÜ ve OKAN Üniversiteleri ile birlikte yürütülen bu projenin teorik kısmı Mart 2018’de tamamlanacak ve uygulamayı içeren 2. aşama ise bundan sonra yürütülecektir.

Ülke içinde bunları yaparken diğer ülke birlikleri ile iş birliklerinin geliştirilerek uluslararası alanda da ülkemizi temsil etmek gibi bir vizyon ile hareket ediyoruz. Bu ilişkilerin ilk somut sonucunu ITS Kore ile 2017 yılında yaptığımız işbirliği anlaşması oldu. İntertraffic İstanbul Fuarında farklı etkinlikleri birlikte gerçekleştirdik. Görüşmelerimizi devam ettirdiğimiz başka ülke birlikleri de var.

Konuşmamın başında da ifade ettiğim gibi daha emekleme aşamasındaki bir oluşumuz ama gelişmemiz ve koşmamız gerekiyor. Bunun için sektörü gündemde tutacak ve yapılan iyi projeleri kamuoyunun gündemine taşıyacak bir uygulamayı da bu sene başlatıyoruz.

AUSDER olarak AUS konusunda çalışan firmaların bilinirliklerini artırmak, çalışmalarında moral ve teşvik sağlamak amacı ile her yıl AUSDER Ödülleri vermeyi kararlaştırdık.

turk-internet.com AUSDER Ödülleri konusunda biraz daha ayrıntılı bilgi verir misiniz? Şartları nedir?

Erol Yanar :
Amaç sektöre değer katanları, bu konuda çalışma yapanları öne çıkarmak onları onore etmektir. Ancak küçük işletmelerin de desteklenmesi önemli. Bunun için sadece, KOSGEB tanımlarına göre mikro ve küçük işletme kategorisine giren kişi ve firmaların başvurabileceği “AUS’u Geliştiren Girişimciler” kategorisinde, 10.000 TL (Onbin TL) para ödülü verilecek.

Ödül Kategorileri şu şekilde belirlenmiştir;

  Belediyecilikte Ulaşımın Aklı Ödülü
  AUS’u Geliştiren Girişimciler Ödülü
  Hareketlilik Teknolojisi Ödülü
  Sektöre Katkı Ödülü
  Medyada Ulaşımın Aklı Ödülü
  AUSDER Özel Ödülü

turk-internet.com : AUSDER Ödülleri kazananları nasıl belirlenecek?

Erol Yanar :
AUSDER Ödüllerine başvuru esasları web sayfamızda Haberler/Duyurular – Derneğimizden başlığı altında bulunmaktadır. Başvurular bizzat kişi ve kurumlarca yapılabildiği gibi derneğimiz tarafından da önerilebilecektir. AUSDER Özel Ödülü ise Jüri tarafından belirlenecek kişi ve kurumlara verilecektir.

Sizin aracılığınız ile sektöre hizmet eden bütün kurumları, yerel yönetimleri, işletmeleri bu ödül için başvuru yapmaya davet etmek istiyorum.

Katılım için son tarih 28 Şubat 2018 olarak belirlendi. Ödüllerin 28 Mart 2018 tarihinde yapılacak olan AUSDER 2. Olağan Genel Kurulunda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN tarafından takdim edilmesi planlanmıştır.


[1] Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi Güncelleme ve 2018-2020 Eylem Planı Hazırlama Başlangıç Toplantısı Gerçekleştirildi
Yazan: Fusun S.Nebil      19 Şubat 2018, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz