21 Eylül 2018, Cuma   |   English
BEDAŞ, yaşam destek ünitesine bağlı abonelerini ‘kalbi’ ile takip ediyor
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      05 Mart 2018, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Elektrikle çalışan cihazlara bağlı olan abonelerini takibe alan BEDAŞ, kesinti ve arıza anında ‘kalp ikonu’ ile alarm veren bir sistem geliştirdi. Abonenin tesisat numarası ve adresini de gösteren uygulamada kalp ikonu yanıp sönmeye başlayınca BEDAŞ ekipleri anında devreye giriyor.

Elektriğin temel yaşam gereksinimi olduğu yaklaşımıyla hizmet veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (BEDAŞ) ‘kalbi’, yaşam destek cihazına bağlı aboneler için atıyor. BEDAŞ, elektrikle çalışan solunum, diyaliz destek ünitesi gibi cihazlara bağlı kullanıcılarını, modem takarak Otomatik Sayaç Okuma Sistemi’ne (OSOS) dahil etti ve Trafo Arıza Bildirim Sistemi (TABSİS) üzerinden takibe aldı.

Söz konusu sistem, abonenin şebekede meydana gelen arızalardan veya bildirimli kesintilerden etkilenmesi durumunda ‘kalp ikonu’ şeklinde uyarı veriyor. Yazılı başvuruda bulunan aktif aboneleri sisteme ekleyen BEDAŞ’ın yeni uygulamasında kalp ikonunun altında tüketicinin ‘tesisat numarası’ da görünüyor. Abonenin ikamet ettiği yeri anında tespit eden ve alarma geçen BEDAŞ, kesinti ve arızalara hızla müdahale ederek herhangi bir mağduriyet yaşanmasının önüne geçiyor.

Hastaların Evleri Ziyaret Edildi, UPS Güçleri Belirlendi

Uygulamanın hazırlık sürecinde kayıtlarında bulunan 70 cihaza bağlı kullanıcıya ulaşmak üzere ekiplerini görevlendiren BEDAŞ, kayıtlı abonelerden 32’sine ulaşabildi. Bu abonelerin evine ziyaret gerçekleştirilerek kullandıkları cihazlarla ilgili fizibilite yapıldı, UPS (kesintisiz güç kaynağı) güçleri belirlendi. Ardından da 32 adet UPS alımı için düğmeye basıldı, teklifler toplandı.

Bu sırada İstanbul Avrupa Yakası’ndaki trafo merkezlerine monte edilen modemler sayesinde arıza ve kesintileri anlık olarak takip etmeye yarayan Trafo Arıza Bildirim Sistemi’ne (TABSİS) makineye bağlı hastaları bulunan aboneler dâhil edildi. Kurulan sistem sayesinde BEDAŞ ekipleri, herhangi bir ihbar gelmeden cihaza bağlı kullanıcılardaki kesinti bilgisine anında ulaşıp öncelikli olarak müdahale etmeye başladı.

Çağrı Merkezinde VIP Hatta Tanımlandılar

Sektörün lider şirketi olarak sosyal sorumluluk alanında da örnek çalışmalar yaptıklarını dile getiren BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, “Elektrikle çalışan cihazlara bağlı hastalarımızın hiçbir şekilde mağdur olmamasını arzu ediyoruz. Bu yönde geliştirdiğimiz proje sayesinde duruma hızla müdahale ediyoruz. Bir yandan UPS ile enerjisiz kalmamalarını sağlarken diğer yandan olası arıza ve kesintileri TABSİS sayesinde anlık olarak görüp devreye girebiliyoruz. Bu arada planlı kesintilerde de en az 48 saat öncesinde cihaza bağlı hastaların bilgilendirilmesi ve çağrı merkezine çok daha hızlı ulaşmaları için VIP hatta tanımlamalarını yaparak her alanda işlerini kolaylaştırdık” diye konuştu.

‘Abone Bilgilerinizi Güncelleyin’

BEDAŞ Genel Müdürü Yiğit, yaşam destek cihazına bağlı olan abonelerin adres ve kimlik bilgilerinin güncel olup olmadığını kontrol etmeleri gerektiğine de işaret ederek, “Biz bu çağrıyı tüm abonelerimiz için yapıyoruz. Düzenlemelerle kendilerine tanınan haklardan yararlanmaları, mağduriyet yaşamamaları ve bizim duyurularımızdan haberdar olmaları için kurumumuzdaki bilgilerinin güncel olması gerekiyor. Tabii en önemlisi ‘abonelikleri kendi üzerine’ olmalı. Biz tüm abonelerimize olduğu gibi cihaza bağlı hayatlarını sürdüren hastalarımıza ve ailelerine yardımcı olmak için hazırız. Yeter ki bize ulaşsınlar, gerekli başvuruları yapsınlar” dedi.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      05 Mart 2018, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz