21 Eylül 2018, Cuma   |   English
Çin, Yapay Zekâ Konusunda Kararlı
Yazan: Arzu Baslanti      12 Mart 2018, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Çin Bilim ve Teknoloji Bakanı Van Gang, ülkedeki yeni nesil yapay zekâ araştırmalarının teşvik edileceğini ilân etti.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanı Van Gang, devam eden Çin Ulusal Halk Kongresi yıllık toplantıları kapsamında düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin yeni nesil yapay zekâ araştırmalarını teşvik edeceğini ilân etti.

"Güvenlik, sağlık ve çevre gibi alanlardaki sorunların çözümünde yapay zekâ geliştirme çalışmalarını destekleyeceğiz” açıklamasında bulunan Van, hükümetlerinin yerli yapay zekâ şirketleri ve Ar-Ge kurumlarına uluslararası iş birliği inşa etmelerinde de yardımcı olacağını kaydetti.

Van Gang, bu alanda yapılacak çalışmalara rehber olacak bir yapay zekâ kılavuzu yayımlayacaklarını kaydettiği konuşmasında, sosyal etik, iş yapısı, kişisel mahremiyet ve ulusal güvenlik konuları bağlamında ilgili yasa ve yönetmeliklerin de en kısa zamanda hayata geçirileceğine vurgu yaptı. Söz konusu rapor, Çin’in yapay zekâ alanında 2020'ye kadar önemli bir inovasyon merkezi haline gelmeyi ve 2030 itibarıyla da bu alanda dünyanın lideri olmayı hedeflediğini ortaya koyuyor.

Bazı araştırmalar ise, Çin’in ABD’yi bu noktadan geçmiş olduğuna işaret ediyorlar. CB Insights araştırma şirketinin yayınladığı bir rapor, 15,2 milyar dolarlık küresel yapay zekâ yatırımlarının yarısı (yüzde 48)’nın Çinli girişimlere, yüzde 38'lik ikinci en büyük dilimin ise ABD merkezli girişimlere yapıldığını açıklamıştı..

Çin Devlet Konseyi tarafından geçen temmuz ayında yayımlanan bir raporda, yapay zekâ endüstrisinin kalkınmada yeni itici güç olabileceği vurgulanmıştı. Öyle ki, Google da – arama motoru da dahil olmak üzere hizmetleri büyük ölçüde yasaklı olmasına rağmen- geçtiğimiz sene Çin’de yapay zekâ çalışmaları üzerine çalışacak bir merkez açacağını duyurmuştu. Bu konuda ABD ile yarışa girdiği ifade edilen Çin, söz konusu teknolojiyi vatandaşlarını izlemek için de kullandığı noktasında eleştiriler alıyor. Hatta İnsan Hakları İzleme Örgütü, Çin'de yer alan Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yapay zekâ tahminiyle gözaltı dalgalarının başladığını geçen ay duyurmuş ve Çin Güvenlik Bakanlığı da iddialara yanıt vermeyi reddetmişti.

Çin, yapay zekâ konusunda Rusya ile de işbirliği yapıyor. Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, geçtiğimiz kasım ayında, iki ülkenin bu konudaki işbirliğini pekiştirilmesi gerektiği açıklamasında bulunmuş ve gerekçe olarak da, “hiçbir ülke yapay zeka olmadan altyapı, eğitim, sağlık, ulaştırma alanlarında gelişemeyecek” demişti.
Yazan: Arzu Baslanti      12 Mart 2018, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz