22 Eylül 2018, Cumartesi   |   English
Bir Mali Müşavir Portresi: Filiz Yücesoy Eren
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      29 Mart 2018, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Mali müşavir, denetçi Filiz Yücesoy Eren ile mesleği üzerine sohbet ettik. Eren, müşavirlik sektöründe de teknolojiye uyum sağlamanın önemine işaret etti.

Filiz Yücesoy Eren’i tanıyabilir miyiz?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü mezunuyum. Maliye Bakanlığı’nda başladığım iş hayatıma daha sonra İstanbul’da çeşitli firmalarda mali işler, vergi denetmeni, iç denetçi olarak devam ettim. Risk Yönetimi ve İç Kontrol Direktörü olarak görev yaptıgım firmadan 2012 yılında ayrılarak profesyonel iş hayatıma nokta koydum. 2012 yılından kurduğum firmamda şirketlere mali müşavirlik ve kurumsal hizmetler ( risk yönetimi,iç kontrol,iç denetim ) sunuyoruz. Meslek örgütlerinde çalışmalarıma devam ediyorum.

Firmanızın çalışma tarzından bahseder misiniz?

“Hayat tek bir kariyer için çok uzun “. GRADİN Denetim’in temelleri 2012 yılında atıldı. Şirketi kurdugumda amacım firmalara, “çözüm ortağı” olarak hizmet vermekti. Sahada olmak ve şirketin personeli gibi düşünmek ve birlikte hareket etmek. Tecrübemizi paylaşmak ve birlikte birşeyler üretmek ve başarmak bizim en birincil amacımız.

20 yıllık meslek deneyimim sırasında firmalarda tanıştığım personellerden bazıları için " işte bu tam denetim yapacak personel" dediğim çok olmuştur. Bunu hayata geçirmek firmalar için de faydalı oldu. Başarılı ve yetenekli personele yeni bir kariyer alanı yaratıldı ve böylece tecrübelerini yeni bir alanda kullanmaları sağlandı.

İç denetim konusunda eğitimler de veriyoruz. Yeni denetçilerin yetişme sürecinde onlara destek olmaktan cok mutluluk duyuyorum.

Mali müşavir ve denetçi ünvanları sahibisiniz. Size en yakın olduğunu düşündüğünüz unvan hangisi?

Benim için her biri değerli ve önemli. 25 yıllık meslek hayatımı taçlandıran sertifikalar. İş hayatım boyunca her zaman “meslek sahibi” olmam gerektiğine inandım. Mesleğinizi hem bağımlı hem de serbest çalışarak yapabilirsiniz.

Bir iç denetçi ve mali müşavir arasındaki en minimal farklar nelerdir?
Masanın iki tarafı. Mali Müşavirlik işin tamamen uygulama kısmıdır. Yani bir şirketin muhasebesini tutmak, , beyannamelerini dizayn etmek ,mali raporlamasını yapmak vb. görevleri yerine getirir.
İç denetim şirketin hedeflerine ulaşması için risklerinin yönetilip yönetilmediğinin, prosedürlerin etkin ve verimli uygulanıp uygulanmadığının takipçisidir. Yönetim kurulu’nun üçüncü gözü olarak sistemdedir.

Mali Müşavirler; serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavir olarak ayrılıyor. Farkları neler?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ve Yeminli Mali Müşavirlik 3568 no.lu meslek kanunu ile çalışma usul ve esasları belirlenmiştir. Detaylara girmeden genel birkaç fark olarak ;Yeminli Mali Müşavirler tam tasdik,kdv iade vb işlemleri yapabildiği gibi muhasebe ile ilgili defter tutamazlar, muhasebe bürosu açamazlar ve muhasebe bürolarına ortak olamazlar.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin Yeminli malî müşavir olabilmek için: en az 10 yıl serbest muhasebeci malî müşavirlik yapmış olmak, Yeminli mali müşavirlik sınavını vermiş ve ruhsatını almış olmaları gerekiyor.
Digital dönüşümler mesleğinizi nasıl etkileyecek olabilir?

Tüm meslekler digital yaşama giriş yaparak, değişime değil dönüşüme uğramaya başladı.Önümüzdeki yıllarda mesleklerimizin büyük bir kısmını teknolojiye devretmiş olacağız.Teknolojiye uyum sağlamamız gerekiyor. İşlerimizde daha butik alanlarda derinlemesine uzmanlıkların gelişeceğini ve buraya dogru evrimleşeceğini düşünüyorum.

İş hayatının dışında günlük hayatında mesleğinin sana getirdiği avantajlar var mı?

Mesleğiniz bir şekilde karakterinize de yansıyor. Yıllarca denetim yaparsanız günlük hayatınızda da denetçi gözlüğünüzü takıyorsunuz. Daha detaycı,sorgulayan , neden sonuç ve çözüm odaklı oluyorsunuz.

Siz Neşeli ve pozitif birisiniz. Peki denetçiler mutlu insanlar mıdır?

Kendi adıma cevaplamak durumundayım. Mesleğimi seven biri olarak mutluyum. İşiniz hobiniz olursa mutlu olmamak için bir sebep yok.

Karakterimiz işimize ve özel hayatımıza bakışımızı şekillendiriyor. Düşünün daha çok olumsuzluklara fokus bir karaktere sahipseniz bunun iş ve özel hayatınızda yansıması da bu şekilde olacaktır. Önemli olan dengede olabilmek.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      29 Mart 2018, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz