20 Ağustos 2018, Pazartesi   |   English
Aklın Yolu Akıllı Yollar 2018 Ödülleri Verildi
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      30 Mart 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği tarafından ilk defa bu yıl verilen “Aklın Yolu Akıllı Yollar” ödülleri 28 Mart Çarşamba günü gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Ödüller UDHB Bakanı Sayın Ahmet ARSLAN tarafından sahiplerine verildi.

Başkanlığını Erol YANAR’ın yaptığı Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneğinin 2. Olağan Genel Kurulu, UDHB Bakanı Sayın Ahmet ARSLAN, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyon Başkanı Sayın Habib SOLUK, komisyon sözcüsü Sayın Prof. Dr. Mustafa ILICALI, UDHB Müsteşarı Sayın Suat Hayri AKA, UDHB Müsteşar Yardımcıları Şaban ATLAS, Orhan Birdal, Özkan POYRAZ, Galip ZEREY, UDHB Haberleşme Genel Müdürü Ensar KILIÇ, TCDD Genel Müdürü İsa APAYDIN, PTT Genel Müdürü Kenan BOZGEYİK, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi KURT, Sivil Havacılık Genel Müdür V. Bahri KESİCİ, İNTES Başkanı Celal KOLOĞLU, geniş bir bürokrat ve sektör paydaşının katılımı ile gerçekleştirildi.

Genel Kurulda bir konuşma yapan ARSLAN,“ Akıllı Ulaşım Sistemleri 2023 stratejimizi belirledik, 2018-2020 eylem planımızda son aşamaya geldik. Bu planda misyonumuz, tüm ulaşım modlarına entegre, güncel teknolojiyi kullanan, yerli ve milli kaynaklardan yararlanan, verimli, etkin, yenilikçi, dinamik, çevreci, katma değer sağlayan ve sürdürülebilir akıllı bir ulaşım ağı oluşturmaktır. Bunlara ek olarak Sayın ARSLAN, Karayollarımızı tam tamına 15.000 km’lik fiber optik kablo ile çok akıllı hale getiriyoruz. Bu planlama çerçevesinde toplam 4387 km’lik kısmının planlamasını yaptık. Üç kesim halinde ki projenin pilot uygulamasını; 2018 yılında tamamlanması planlanan 515 km’lik kısmını Antalya da başlattık.’’ dedi.

Başkanlığını Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Metin YEREBAKAN’ın yaptığı jürinin belirlediği ödüller Genel Kurul programında törenle verildi. Akıllı Ulaşım Sistemlerine verdiği önem ve yaptığı yatırımlardan dolayı AUSDER Özel Ödülü Malatya Büyükşehir Belediyesine verildi. Törende Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, her türlü temassız kart, cep telefonundan ödeme yapabilme gibi yenilikçi yöntemlerle gerçekleştirdiği “Gaziantep Kart ile Ulaşım Cebinizde” projesi ile Belediyecilikte Ulaşımın Aklı Ödülünü, İzmir Büyükşehir Belediyesi vatandaşın hayatını kolaylaştırırken kent genelinde ulaşım, yönetim ve denetimi tek merkezden yapabilen “Tam Adaptif Trafik Yönetim, Denetim ve Bilgilendirme Sistemi” projesi ile Sektöre Katkı Ödülünü, İSBAK A.Ş. taksi şapkalarının içine koyduğu sensörlerle şehrin her noktasından veri toplayabilen “Akıllı (IoT) Şapkası” projesi ile Hareketlilik Teknolojisi Ödülünü, Radyo Trafik ise gönüllü muhabirlere dayanan anlık bağlantılarla adeta trafikten canlı yayın yapan “Gönüllü Muhabirler” projesi ile Medyada Ulaşımın Aklı ödüllerinin sahibi oldular. Girişimcileri desteklemek için verilen AUS’u Geliştiren Girişimciler kategorisinde ise OKB Teknoloji, günümüzün önemli sorunlarından biri olan park sorununa engelli park yerlerinden başlayarak farklı alanlara yaydığı kişisel akıllı park bariyer sistemi FreePark ve Göktuğ İSLAMOĞLU ise sürücüsüz araçların kitlesel koordinasyonlarını sağlayacak bir yönetici platformu olan Captura projeleri ile 10.000 TL’lik ödülü almaya hak kazandılar.

Başta büyükşehir belediyelerimiz olmak üzere AUS uygulayıcılarının tüm resmi görerek bulundukları AUS seviyesini değerlendirmeleri, varsa eksikliklerini tespit etmeleri ve gelecekteki çalışmalarına yol gösterici olması için ODTÜ ve Okan Üniversiteleri iş birliği içerisinde hazırlanan ve bu alanda dünyada bir ilk olan AUS Değerlendirme Endeksi Geliştirilme Projesi’nin tanıtımı da Genel Kurulda yapıldı.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      30 Mart 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz