24 Eylül 2018, Pazartesi   |   English
ODTÜ Nic.tr, İnternet'in Türkiye'ye Gelişinin 25ci Yıldönümünde Mustafa Akgül Hatıra Pulu Yayınlattı
Yazan: Fusun S.Nebil      16 Nisan 2018, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
ODTÜ Nic.tr, 2017 aralık ayında kaybettiğimiz Doç.Dr.Mustafa Akgül[1] adına 750 adet özel pul yayınlattı. Pullar 2 tanesi Mustafa Akgül, 1 tanesi İnternet'in 25ci yılını gösteriyor. Pullar, ODTÜ'de düzenlenen 25ci yıl etkinliğinde katılımcılara ücretsiz, hatıra olarak sunuldu.

Bu sene internetin ülkemize gelişinin 25 ci yılı 12 nisan 2018 günü kutlandı. İnternet erişimini ilk sağlayan ODTÜ'de yapılan etkinliklerde, ilginç bir olay da Mustafa Akgül'lü pulların dağıtılmasıydı. nic.tr tarafından bastırılan pullar 2'şer TL değerinde ve 3 parçadan oluşuyor. 2 tanesinde Mustafa Akgül'ün resmi yer alırken, üçüncüsünde İnternetin 25ci yılı teması var.
Akgül hocanın, internetin Türkiye'de yayılmasında büyük katkıları herkesçe biliniyor. Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi olan Doç.Dr.Mustafa Akgül aralık 2017'de, 69 yaşında vefat ett. Akgül, aynı zamanda "açık kaynak yazılım" ve "Linux sistemler"in ülkemizdeki en büyük destekçilerinden birisiydi. Akgül her sene nisan ayında "İnternet Haftası" adıyla düzenlenen ve mottosu "İnternet Yaşamdır" olan internet kutlamalarını da organize eden ekibi ilk kutlamadan bu yana yönetiyordu.

Doç. Dr. Mustafa Akgül, 10 Mayıs 1948 tarihinde doğdu, 1970 ODTÜ İnşaat Mühendisliği, 1974 ODTÜ Matematik/Yöneylem mezunu olan Mustafa AKGÜL, 1981 yılında Waterloo University'den (Kanada) Combinatorics and Optimization üzerine doktora derecesini aldı. University of Delaware ve North Carolina State University'de misafir hocalık yaptı. İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, TOBB Sektör Kurulu üyelikleri ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yapan Akgül, İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği başkanlık görevlerinde de bulundu.

İnet-tr İnternet Konferansları, Akademik Bilişim ve İnternet Haftası’nı düzenleyen ekibin başında yer alan Akgül, ilk basılı Türkçe internet kitabı olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları”nın yazarıydı. Akgül, 1987’den 2017 yılına kadar Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi olarak çalışıyordu.

Özel pul ile ilgili olarak PTT herhangi bir basın açıklaması yapmadı. Pul duyurularının yer aldığı sayfalarına baktığımızda da bu pul ile ilgili bir açıklama göremedik[2]. Gönül isterdi ki, PTT yabancı bilimadamlarını yayınlama konusunda gösterdiği özeni, ülkemizin bir bilim adamı ve özverili internet gönüllüsü için de gösterseydi.
[1] Ülkemizde İnternet'in Öncülerinden Doç.Dr.Mustafa Akgül'ü Kaybettik

[2] PTT Filateli Duyuruları
Yazan: Fusun S.Nebil      16 Nisan 2018, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz