20 Ağustos 2018, Pazartesi   |   English
Robo-Danışmanlar Artık Yön Belirliyor
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      24 Nisan 2018, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
‘Yapay zeka finans sektöründe kuralları nasıl değiştiriyor?’, ‘Bize ne yapacağımızı Robo Danışmanlar mı söyleyecek, yoksa işimizi elimizden mi alıyorlar?’, ‘Varlık dağılımı alanında rönesans mı yaşanıyor?’ gibi pek çok sorunun cevabı Fintech ekosisteminin önemli oyuncularından FintechPark ve Türk çalışma hayatına ortak çalışma alanları coworking kavramını yerleştiren Workinton işbirliği ile GS Workinton Türk Telekom Arena’da düzenlenen Wealth 4.0 forum’18’de tartışıldı.

Wealth 4.0 forum’18’de kapsamında yapılan yapay zeka oturumunun sponsorluğunu ve moderatörlüğünü finansal piyasalara yönelik geliştirdiği çözümler ile bu alanda yurtdışına bağımlılığı ortadan kaldıran Matriks’in Genel Müdür Yardımcısı Cem Tutar üstlendi. Yapay zeka odaklı chat bot şirketi Botudio’nun Kurucu Ortağı ve CEO’su Ali Erhan Tamer ve Robot danışmanlık teknolojileri ve servisleri alanında faaliyet gösteren Türk girişimi ZEKAI’nin Kurucu Ortağı Hakan Elmas etkinliğe konuşmacı olarak katıldı.

‘Yapay zekayı, insanların mesleğini elinden alalım diye geliştirmiyoruz’…

Yapay zeka pazarının günlük milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Botudio’nun Kurucu Ortağı ve CEO’su Ali Erhan Tamer, “Günlük yaşamımızda yapay zekanın arka planda çalışarak yaptığı birçok iş var. Bunların tamamı insanın işini daha kolay yapması için var. İnsanın zamanını daha önemli, faydalı işlere ayırması için var. Yapay zekayı, insanların mesleğini elinden alalım diye geliştirmiyoruz. Finans sektöründe yapay zekanın stres yönetimi açısından da katkısı var. Borsada fiyatlar aşağı gitti mi herkes satmaya yöneliyor. Çünkü bu stresli bir şey. Robotlarda böyle bir durum yok, stresle uğraşmıyor. Günün sonunda, ‘Bu kazanacak mı kazanmayacak mı?’ diye bakıyor sadece. Robo Advisor, stresten bağımsız karar almada büyük etkiye sahip” dedi.

‘Siri’nin Milli Versiyonu Geliyor…

ChatBot alanında Siri’nin bir anlamda milli versiyonunu yaptıklarını ve kısa süre içinde lansmanını gerçekleştireceklerini ifade eden Tamer, “Botudio platformu bir ChatBot marketi. Platformu kullanarak istediğiniz chatbotu kendiniz yapabiliyorsunuz. Ön görmeye dayalı hizmetimiz var. Robo Advisor da bunlardan biri. Müşteri bir satın alma yaptıktan sonra ikinci satın almayı ne zaman yapar, ne alır” sorusunun yanıtını arıyoruz” dedi.

‘Bütün verilerin çok hızlı bir şekilde analiz edilmesi ancak yapay zeka teknolojisiyle mümkün’…
Konuşmasına “Yapay zeka ile birlikte varlık dağılımı alanında bir rönesansın yaşandığını düşünüyorum” sözleri ile başlayan ZEKAI’nin Kurucu Ortağı Hakan Elmas ise “Finans sektöründe yapay zeka denildiğinde portföy yönetimi altında robot danışmanlar akla gelebilir. Dataya ulaşım internetle birlikte arttı ve data üretimi de çoğaldı. Bütün verilerin çok hızlı bir şekilde analiz edilmesi ancak yapay zeka teknolojisiyle mümkün. Sektörün değişmesi ve yeni yetenekler edinmemiz gerekiyor ki sektöre yeterli durumda kalabilelim” dedi.

‘Finans konusu matematikten davranış bilimlerine doğru kaymaya başladı’…

Elmas sözlerine şöyle devam etti: “Finans konusu matematikten davranış bilimlerine doğru kaymaya başladı. Davranışsal ekonomi tarafında gidilecek çok yol var. Robot danışmanlarla birlikte daha dost bir sermaye piyasası yaratmaya yönelindi. Hiç olmadığı kadar çok fazla yeni yetenek seti geliştirmemiz gerekiyor. Sektör değişim içerisinde ve sektördeki bütün çalışanların buna uyum sağlaması lazım. Geleneksel portföy yönetim işinin dönüşmesi gerekiyor. Şu an kişiye özel portföy yönetimi yapılıyor, ama bunun daha öteye taşınması gerekiyor. Küçük mevduat sahipleri için de kişiye özel yönetimlerin gelişmesi gerekiyor”., Elmas ayrıca, Türkiye Ekonomi Bankası ile yatırım fonları alanında çalıştıklarını yakın zamanda bu alanda robot danışmanlık ürünlerini hayata geçireceklerini belirtti.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      24 Nisan 2018, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz