20 Eylül 2018, Perşembe   |   English
Çin ile Pakistan Arasında Sınır Ötesi Fiberoptik Kablo Hizmete Girdi
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      13 Temmuz 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun kritik projelerinden biri olan Çin-Pakistan fiberoptik kablosu, bugün Pakistan'ın başkenti İslamabat'ta törenle hizmete girdi.

Pakistan geçici başbakanı Nasır el- Mülk, Pakistan Genelkurmay Başkanı Kamal Javed Bajwa, Çin'in İslamabat Büyükelçisi Yao Jing, China Telecom şirketi genel müdürü Deng Xiaofeng'in de aralarında bulunduğu çeşitli çevrelerden yüz kadar davetli törene katıldı.

Pakistan geçici başbakanı Mülk, Çin-Pakistan fiberoptik kablosunun Pakistan ve çevresindeki ülkelerin bağlantı şebekesi kurmaları ve dijital ekonomi geliştirmelerine yarar sağlayacağını belirtti. Mülk, Güney Asya bölgesindeki halklara ortak gelişme fırsatları sunan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun, dünya nüfusunun yarısına fayda getireceğini ifade etti.

Çin-Pakistan fiberoptik kablo projesi, iki ülkeyi bağlayan ilk karadan fiberoptik kablo projesi olma özelliği taşıyor. Uzunluğu 2 bin 950 kilometre olan kablo, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'den başlayıp, Çin-Pakistan sınırında bulunan Kuncirap sınır kapısı üzerinden geçerek Pakistan'ın Ravalpindi kentine uzanıyor.

Bu projeyle iki ülke ilk kez fiberoptik kabloyla doğrudan bağlanmış oldu. Proje, iki ülkenin telekomünikasyon ve bilişim alanındaki işbirliğinde önemli bir dönüm noktası teşkil ediyor.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      13 Temmuz 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz