-->
24 Mart 2019, Pazar   |   English
Kullanıcı Adı:  Şifre: Kayıt Ol     Şifremi Unuttum
Kim Dotcom, Kendi Kripto Parasını Çıkarıyor.. İçerikçilere Aracısız Gelir Sağlamayı Düşünüyor
Yazan: Mehmet Tasnikli      13 Ağustos 2018, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Adını 2005 yılında kurduğu, Hong Kong merkezli dosya paylaşım sitesi ile duyuran Yeni Zelanda'lı girişimci Kim Dotcom, sitesi telif hakları nedeniyle engellendiğinden bu yana yeni iş alanı arıyor. Şimdi de içerik sağlayıcılarının doğrudan para kazanmasını sağlayacak ve üçüncü taraflara ya da aracılara bağlı olmaktan kurtaracak iddiasını taşıyan bir kripto para çıkaracağını duyurdu.

Adını 2005 yılında kurduğu, Hong Kong merkezli dosya paylaşım sitesi ile duyuran Yeni Zelanda'lı girişimci Kim Dotcom, sitesi telif hakları nedeniyle engellendiğinden [1] bu yana yeni iş alanı arıyor. Şimdi de içerik sağlayıcılarının doğrudan para kazanmasını sağlayacak ve üçüncü taraflara ya da aracılara bağlı olmaktan kurtaracak iddiasını taşıyan bir kripto para çıkaracağını duyurdu.
Dijital yayıncılık sektörü, dolandırıcılık ve düşük ücret ödemeleri sıkıntısı çekiyor. Problemlerin büyük bir kısmı, büyük firmaların elinde olması nedeniyle pazarın şeffaf olmayan doğasıyla ilgili. Aslında milyonlarca kişi, hergün içerik bakıyor, arıyor. Ama sektörün içinde pek çok sınırlama var. Bu da gelir kaybına hatta hiç gelir alamamaya neden oluyor.

Kim Dotcom'un şirketi tarafından yayınlanan bir tanıtım belgesine göre, proje hem yayıncılar hem de tüketiciler için doğrudan ve kolay bir süreç sağlamaya odaklanmış durumda. Yaratılacak platform içerik oluşturanların, yarattıklarını anında para kazanmak için kullanmalarına yardımcı olacak.

Projenin çözmeyi vaat ettiği diğer konular arasında, yayıncılar için hileli işlemlerin ve kimlik hırsızlığının riskinin azaltılması ve tüketiciler için ise --dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar-- güncelliğini yitirmiş üçüncü taraflara güvenmek zorunda kalmadan, çok çeşitli içeriğin seçimi konusunda yardımcı olmak var.

Platform üzerinde içerikten para kazanma şekli ise şöyle anlatılıyor; içerik sağlayıcılar ürünlerini şifreli verilere dönüştürecek. Buna karşın, tüketici bu içeriğe erişmek için şifrelemesini kaldıracak bir para ödeyecek. Şifrelenmiş içerik için ödeme "K.im Payment Engine (K.im Ödeme Motoru)" üzerinden yapılacak. Bu motor, ödemeyi kripto para cinsinden alıyor olacak. Bu sistemle içerik sağlayıcıların "aracılar" kullanmasına da gerek kalmayacak. Yani doğrudan içeriği için istediği parayı alabilecek.

Online içerik konusundaki rakamlar, bu pazarın çok büyük olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin ABD'de bir kişinin günde 5,6 saatini internet karşısında geçirdiği raporlanıyor. YouTube, Facebook gibi içeriklerinin aylık görünüm miktarı --ki 430 milyar kere/ay-- bu sayının büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Ancak bu görünümler şu anda bir kaç büyük grubun elinde. Bunlar içerikçilere genellikle "gelir paylaşımı" şeklinde para ödüyorlar. Ancak bu gelir paylaşımında, kim, ne alıyor, belirsiz. Eğer Kim Dotcom'un iddialı sistemi tutarsa, gelir sağlayıcılar paralarını gelir paylaşımı yerine doğrudan alabiliyor olacak. Bu da "içerik" sektöründe önemli bir değişim yaratacaktır. En azından Kim Dotcom bunu iddia ediyor.

Kripto para tabanlı bir içerik piyasasını hayata geçiren Kim Dotcom, içerik sağlayıcılar tarafında daha verimli bir içerik gelir pazarı yaratmayı hedeflediğini, böylece içeriğin kalitesinin artacağını ve gelir dağıtımının da daha adil olacağını söylüyor. Gerçek içerik sahiplerinin blog gönderileri, haber makaleleri, YouTube videoları, bilimsel makaleler, github depoları, Facebook yayınları gibi çevrimiçi içeriklerden kolayca para kazanılması için bir yol önerilyor.

İşlem aracı olarak kripto para birimlerinin kullanılmasının bu alanda da bir enerji yaratacağı kaydedilirken, içerik pazarındaki dengesizliğin giderileceği ve bu yolla hem kripto paralar, hem içerik sağlayıcılar, hem de kullanıcılar tarafına değer katacağı hedefi çok da tuhaf gözükmüyor. Bakalım Kim Dotcom bu sefer ne yapacak?


[1] Megaupload CEO'sunun Kefaletle Salıverilme Talebi Reddedildi

[2] The Ultimate Content Monetisation System
Yazan: Mehmet Tasnikli      13 Ağustos 2018, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz