-->
24 Mart 2019, Pazar   |   English
Kullanıcı Adı:  Şifre: Kayıt Ol     Şifremi Unuttum
B2B'ler Açısından 2002 ve 2003
Yazan: Murat Yan?klar / TURKTICARET.Net Genel Müdürü      16 Ocak 2003, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
2001 yılı Türkiye’nin en ciddi ekonomik krizlerinden birine sahne oldu ve ekonomi yüzde 9’un üzerinde küçüldü. Ancak ilginç bir şekilde B2B pazaryeri bu krizden en az etkilenen kuruluşlar arasında yer aldı.
  En Son Haberler
2002 yılını değerlendirmek için öncelikle 2001 yılına bir göz atmakta fayda var. 2001 yılı Türkiye’nin en ciddi ekonomik krizlerinden birine sahne oldu ve ekonomi yüzde 9’un üzerinde küçüldü. Ancak ilginç bir şekilde B2B pazaryeri bu krizden en az etkilenen kuruluşlar arasında yer aldı. Bu gelişmenin farklı düzeylerde birkaç nedeni bulunuyordu. Öncelikle, 2001 yılında internet penetrasyonu azalmadı, hatta az da olsa arttı. Bilindiği gibi B2B pazaryerlerinin kullanımı, doğrudan internet penetrasyonuyla ilişkili. 2001’de B2B pazaryerlerininin başarılı olmasının en önemli nedeni ise hiç şüphesiz kuruluşların alternatif pazar arayışları oldu. Son derece düşük bir maliyetle geniş bir yelpazeye seslenen alternatif dağıtım kanalları olarak B2B pazaryerleri, bu pazar arayışlarında ilk başvurulan adresler arasında yer aldı. Bu faktörlere paralel olarak 2001 yeni B2B pazaryerlerinin kurulduğu, mevcut pazaryerlerinin ise hacimlerini artırdıkları bir yıl oldu.

Makroekonomik açıdan 2002 yılı hızlı bir toparlanma getirdi. Yıl içinde gerçekleştirilen yapısal değişikliklerin kararlılıkla uygulanmaya konması, ekonominin yüzde 6’nın üzerinde büyümesini ve enflasyonun da planlandığı gibi yüzde 30 civarına inmesini sağladı. Bu gelişmeler, internet penetrasyonunu da olumlu bir şekilde etkiledi ve araştırma kuruluşu Taylor Nelson Sofres’in araştırmalarına göre internet kullanıcı sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 25 civarında arttı. Diğer yandan yıl boyunca devam eden cazip donanım kampanyaları, özellikle KOBİ’lerin bilgisayar kullanımını artırdı. Bunlara paralel olarak B2B pazaryerleri açısından 2002 son derece başarılı bir yıl oldu. TURKTICARET.Net olarak biz üye sayımızı yaklaşık iki katına çıkarmayı başardık.

Bu trendin 2003 yılında da devam etmesini bekliyoruz. Internet üzerinde faaliyet gösteren B2B pazaryerleri, tüm dünyada geleceğin iş modeli olarak gösteriliyor ve buralarda gerçekleşen işlem hacminin toplam ticaret içindeki payının gittikçe artması bekleniyor. Türkiye de bu konuda istisna olmayacak, B2B pazaryerleri ekonominin birkaç katı hızla büyümeye devam edecekler. Anahtar başarı faktörleri, şimdiye kadar olduğu gibi internet penetrasyonu ve KOBİ’lerin bilgisayar kullanımının artması olacak. Tabii bu yalnızca B2B pazaryerlerinin başarısı için değil, ekonominin geneli için de söylenebilir. Genel olarak teknoloji kullanımının kurumsal düzeyde artması, kuruluşlarımızın verimliliğini artıracak, dünya çapında rekabet edebilmelerini sağlayacak.
Yazan: Murat Yan?klar / TURKTICARET.Net Genel Müdürü      16 Ocak 2003, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz