-->
22 Mart 2019, Cuma   |   English
Kullanıcı Adı:  Şifre: Kayıt Ol     Şifremi Unuttum
xDSL ve Linux: Kim Tutar Sizi! - 4/ IP Adresi Konfigürasyonu
Yazan: Nicholas M.M. Donovan      30 Haziran 2003, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Genellikle Linux kullanıcısı çoğu şeyi bir komut satırı ya da script ile konfigüre edebilir. Slackware 7.0’daki netconfig ile Mandrake 7.0’daki LinuxConf gibi konfigürasyon araçları çoğu zaman bu işi oldukça kolay ve zahmetsiz kılarlar.

  En Son Haberler
Bu yazının önceki bölümlerini xDSL ve Linux: Kim Tutar Sizi! - 1 - xDSL ve Linux: Kim Tutar Sizi! - 2 / DSL ile Çalışmak ve xDSL ve Linux: Kim Tutar Sizi! - 3 / Kolay DCHP Konfigürasyonu başlıkları altında okuyabilirsiniz.

Genellikle Linux kullanıcısı çoğu şeyi bir komut satırı ya da script ile konfigüre edebilir. Slackware 7.0’daki netconfig ile Mandrake 7.0’daki LinuxConf gibi konfigürasyon araçları çoğu zaman bu işi oldukça kolay ve zahmetsiz kılarlar.

Gözde konfigürasyon aracınızı kullanmak için, makinenizin bağlı olduğu network olan bilgisayarınızın uygun taşıyıcı adını ve aracın gerektirdiği diğer bilgileri seçin. Çoğu araç network’ü sizin için kendiliğinden yeniden başlatacak ve şu komutu yazdığınız taktirde tahsis edilen IP adresini gösterecektir :

/sbin/ifconfig

Eğer hangi aracın kullanılması gerektiği konusunda kararsızsanız, “Nasıl Yapılır”(HOW-TO) yardım belgelerine ya da sisteminizde veya çeşitli kitaplarda bulunan diğer yardımcı açıklamalara başvurun.

XDSL ile uğraşırken Güvenlik bir problemdir. Eğer sistem idarecisi sizseniz ve Internet-bağlantılı sunucunuz ya da iş istasyonunuz için basit bir denetim mekanizması kurma script’i oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki script’e bir göz atın ve kendinize uyarlayın. Bu script, makinenizi yeni bir IP adres seçimine zorlar, böylelikle IP adreslerinin sıkıştırılmalarını biraz daha zorlaştırarak makinenizin güvenliğini arttırılmış olur.

#!/bin/sh
#
# Isim: renet
# Yazan: Nicholas Donovan # Islevi: DHCPCD’den gelen istemle IP’yi bastan duzenler
#
# Duzeltmeler:

# eski bilgileri kaldir
rm /etc/dhcpc/dhcpcd-eth0.cache - f
rm /etc/dhcpc/dhcpcd-eth0.info - f

# yurutme suresi icin PID gondermesini kaldir
rm /var/run/dhcpcd-eth0.pid - f

# sunucudan yeni bir IP iste...
echo "yeni DHCP istemi yapiliyor..."
/sbin/dhcpcd
sleep 3

# duzgun degistiyse bildir sonra da log dosyasina sevket...
echo "(dhcpcd) IP adresi $1 olarak degistirildi" | logger

# Yeni IP’yi goster
clear
echo "Yeni DHCP adresiniz:"
/sbin/ifconfig eth0

# End of Script
Bu script’i chmod 744’leyin ve /sbin rehberine yerleştirin.

Sistem idarecisi olarak bu komutu normal tabanda çalıştırılan sıradan işlerinize ekleyip canınızın istediği sıklıkta bu IP adresini değiştirebilirsiniz.

Firewall Hakkında Göz Önüne Alınacaklar

Eğer planınız, bir SOHO (Küçük ölçekli işyeri ya da ev-işyeri) olmanız ya da büyük bir uluslararası holding olmanıza bakılmaksızın kalıcı bir Internet bağlantısına sahip olmaksa, güvenlik, üzerinde düşünmeniz gereken asli bir unsurdur.

Yüksek seviyeli bir bakış açısından bakarsak, kişinin, arada katı aktarma kuralları olan DMZ’ye (tarafsız bölgeye) sahip bir çift bağlantı noktalı hatta üç bağlantı noktalı firewall kurmayı düşünmesi gerekir. Yaygın olduğu üzere, biz de fazladan güvenlik temin etmek için geçit bilgisayarı olarak ikinci bir bilgisayara yönlendirme yapan çift bağlantı noktalı makineler kullanacağız.

Seçilen firewall konfigürasyonu ne olursa olsun, xDSL size bilgi otoyolunda akıcı bir şeritte yol almanız için masrafsız, hızlı bir yöntem sağlar.

Nicholas M.M. Donovan, Bynari International’da kıdemli başkan yardımcısıdır. Kendisine [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Yazan: Nicholas M.M. Donovan      30 Haziran 2003, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz