-->
24 Mart 2019, Pazar   |   English
Kullanıcı Adı:  Şifre: Kayıt Ol     Şifremi Unuttum
Mikro-Formatlar: Semantik Bir Web’e Doğru - 2
Yazan: Sean Michael Kerner      08 Ekim 2007, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Basit Web deneyimi iki kısımdan oluşur. İçeriğe sahip olan Web siteleri birinci kısmı oluştururken, bu içeriğin görüntülenmesini sağlayan bir mekanizma sunan Web tarayıcıları ise ikinci kısmı oluşturur. Mikro-formatlı Web’de bu kısımların her ikisi de rol sahibidir.

  En Son Haberler
Bu yazının ilk bölümünü burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.


Tarayıcı Sağlayıcılar

Basit Web deneyimi iki kısımdan oluşur. İçeriğe sahip olan Web siteleri birinci kısmı oluştururken, bu içeriğin görüntülenmesini sağlayan bir mekanizma sunan Web tarayıcıları ise ikinci kısmı oluşturur. Mikro-formatlı Web’de bu kısımların her ikisi de rol sahibidir.

Tarayıcı kesiminde Internet kullanıcılarının mikro-formatlara ulaşabildiği en popüler yollardan birisi Mozilla’nın Firefox tarayıcısı için sunulan Operator uzantısıdır.

Operator projesi, bu projeyi Mozilla Labs için bir parça olarak oluşturduğunu açıklayan bir IBM çalışanınca, Michael Kaply tarafından yönetiliyor. Mozilla Labs yeni teknolojileri Firefox veya diğer Mozilla ürünlerinde kullanma potansiyeli ile denemek üzere oluşturulan bir yapılanma. Kaply Operator projesinin şu ana dek 30,000 defa indirildiğini iddia ediyor.

Kaply internetnews.com’a yaptığı açıklamada "Bence Operator insanlara Web üzerindeki verilerle etkileşime geçmede yeni bir yol sağlıyor," dedi. "bu proje bazı kişilerin “hazır mashup’lar” dediği bir şeyin bir varyasyonu. Buradaki ana fikir, geleneksel mashup’lar aracılığı ile insanların birçok Web sitesindeki verilerle etkileşime geçmesini beklemektense, Operator benzeri gereçlerin uçtaki kullanıcıya bir çok Web sitesi arasında durmaksızın veri aktarımı sağlayabileceği fikridir."

Operator uzanımının ötesinde Mozilla ayrıca mikro-formatları çekirdek tarayıcı deneyimine entegre etme üzerinde çalışıyor.

Mozilla’dan Faaborg internetnews.com’a "Firefox 3, bir Web sayfasındaki mikro-formatlanmış içeriği çekecek bir API (Yazılım Programlama Ara-yüzü) ile birlikte satışa sunulacak," dedi. "Bu sayede veri çekmede bizim derleyicilerimizi kullanan uzanım yazarlarına, yenilikçi kullanıcı deneyimlerinde oldukça geniş bir çeşitlilik yaratabilecek odaklanma sağlanmış olacak."

Faaborg ayrıca Mozilla’nın mikro-formatlanmış içerikle etkileşime geçmek için en uygun tarayıcıyı saptamak üzere de büyük çaba harcadığını ve değişik fikirler üretip bunları Operator uzanımı ile test ettiklerini de sözlerine ekledi. Ancak mikro-formatlanmış içerik ile kullanıcıların Firefox 3 kullanarak nasıl etkileşime geçecekleri hala tam olarak saptanmış değil.

Microsoft’un Internet Explorer 8’inde ise mikro-format desteği olup olmayacağı henüz net değil. Bir Microsoft sözcüsü Microsoft’un Internet Explorer’a odaklandığını ve şu anda bu tarayıcının bir sonraki sürümü üzerine çalışmaların aktif olarak sürdüğünü belirtirken mikro-format konusunda muğlak bir yanıt verdi. Sözcü Microsoft’un IE 8 özellikleri ile ilgili şu an için bilgi veremeyeceğini ifade etti.

Mikro-formatların daha geniş bir tabanda kullanım imkanı bulabilmesi için tarayıcı sağlayıcılarının mikro-formatları desteklemesinin gerekip gerekmeyeceği sorusu tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan sorusuna benzeyebilir. Web dizayncıları tarayıcılarda doğal bir destek beklerken tarayıcı sağlayıcıları ise Web’in kendi kendisine evrimini ne yönde sürdüreceğini bekleyip görmek istiyorlar.

Mozilla’dan Faarborg "Örneğin Firefox, lokasyon çubuğuna bir Web besleme ikonu koymadan önce RSS popüler hale gelmişti bile," diyor. "Mikro-formatlar ile işler daha da hızlanıyor ve hem tavuğun hem de yumurtanın neredeyse aynı zamanda ortaya çıktığını görmeye başlıyoruz.

Alexa’dan Ben West Web üzerinde yüz milyonlarca mikro-formatlanmış içerik parçacığı olduğunu ve tarayıcılarda oluşacak bir doğal desteğin bu benimsemeyi daha da ileri düzeye taşıyacağını öngörüyor."

Bu yazının devamını burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.
Yazan: Sean Michael Kerner      08 Ekim 2007, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz