-->
16 Şubat 2019, Cumartesi   |   English
Kullanıcı Adı:  Şifre: Kayıt Ol     Şifremi Unuttum
Cem Çıtlak; 1 Saatlik Ekran Başı Eğitim 8 Saatlik Sınıf Eğitimine Bedel
Yazan: Murat Çehreli      23 Mart 2009, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Web tabanlı ÖSS`ye hazırlık programı olan Kazanırız.biz, interaktif yapısıyla, öğrencilere, akıllarına takılan soruları, tıpkı bir sınıf ortamındaki gibi sorarak öğrenebilme olanağı sağlıyor. İki senelik bir çalışmayla ortaya çıkan program, sınav koçluğu rolünü de üstlenerek, öğrencilere ağırlık vermeleri gereken konuları da gösteriyor. Veri tabanında, 5 bini çözümlü, toplam 60 bin soru bulunan programdan en çok kırsal bölgelerdeki gençlerin yararlanması bekleniyor.

Kazaniriz.biz platformu yetkilisi Cem Çıtlak, 2 senelik bir çalışmayla ortaya çıkan uzaktan eğitim paketinin, eğitimde sağladığı eşitliğe paralel olarak çok ciddi faydaları da beraberinde getirdiğini ifade ediyor. 1 saatlik dersin 13 kişilik bir ekip tarafından 300 saatte hazırlandığını belirten Çıtlak, buna karşılık 1 saatlik ekran başı eğitimin, 8 saatlik sınıf eğitimine bedel olduğunu söyledi.

turk-internet.com; Kazaniriz.biz nedir?

Cem Çıtlak;
Kısaca kazaniriz.biz, tamamen internet ortamında bulunan ve e-learning esaslı bir ÖSS hazırlık paketidir. Öğrencilerden, dershaneye gidemeyenlere dershane, gidenlere de destek mahiyetinde, bütün ÖSS müfredatının olduğu, öğrenciyi takip eden, interaktif bir sistem.

turk-internet.com; Peki bu nereden çıktı?

Cem Çıtlak;
E-learning, dünyanın en yaygın, fakat en pahalı eğitim sistemidir. Bununla, MBA tarzı yüksek eğitimler verilir. Türkiye'de, ilk defa bu seviyeye indirildi.

Kavrakoğlu danışmanlık ve TÜBİTAK alt yapısında, Microsoft ve Fen Bilimleri Dershanesi'nin desteğiyle yaklaşık 2 senede ortaya çıkmış bir projedir.

İnteraktif eğitimin çok ciddi faydaları var. Yani, birisine çok rahat soru sorup, 24 saat içerisinde cevap alabiliyorsunuz. İkincisi, bu altyapı çok ciddi bir çalışmanın ürünüdür ve sistemle tanışmanızın ardından size sınav koçluğu yapıyor.

Örneğin, Boğaziçi Üniversitesi, Bilgisayar Bölümünü tercih ettiniz ve kendinizi hazırlamaya başladınız. Sistem, başarınıza göre sizi yönlendiriyor ve ağırlık vermeniz gereken konuları size gösteriyor. Kitap ve CD'lerden en büyük farkı budur.

turk-internet.com; Bunun ne derece başarı sağladığını ölçümlendirme gibi bir fırsatınız oldu mu?

Cem Çıtlak;
Bu, iki senelik bir proje ve test ediliyor. Şimdi, e-learning dediğimiz ekran başında bir eğitim, ancak burada biz kullananlara deney ve oyunlarla yaptıkları şeyleri daha da sevdirmeye çalışıyoruz. 1 saatlik ekran başı eğitim, 8 saatlik sınıf eğitimine bedel. Sınıf içi eğitimin bir gün sonra hatırlanma yüzdesi yüzde 17'yken, bu e-learningde yüzde 41. Ama, bunun 1 saatlik dersini 13 kişilik bir ekip 300 saatte hazırlıyor. Altyapısı, ciddi manada maliyetli bir projedir. Bu, 4 milyon avroluk ciddi maliyeti olan bir proje.

turk-internet.com; Projenin geliştirilmesinden bahsedebilir misiniz?

Cem Çıtlak;
Kazaniriz.biz projesi, Gebze'deki Teknopark'ta 90 kişilik bir geliştirme ekibinin katkılarıyla hazırlanmıştır. Bütün eğitim içeriğini Fen Bilimleri Dershanesi, 1.5 yılda hazırladı. Bu arada yaklaşık 150 öğretmen içeriğin hazırlanması aşamasında yazılımcılarla birlikte çalıştılar. Bütün seslendirilmeleri TRT'nin deneyimli isimleri tarafından yapıldı. Teknoloji şirketlerinden, Vestel ve Toshiba, projeye katkıda bulunuyor.

Hacim ve altyapıya baktığınızda zengin bir içerik. 5 bini çözümlü, toplam 60 bin soru var. Burada, öğrenciler, rehberlikten tarihe kadar bir çok dersi bulabilirler. Vitamin, internetten eğitimin olabileceğini göstererek bize ciddi bir katkı sağladı.

turk-internet.com; Bundan kimler faydalanacak?

Cem Çıtlak;
Kazaniriz.Biz kutusu, günde 1 TL'ya kullanıcılara ulaştırılıyor. Bunun içerisinde, 230 e-ders var. Dünyada, normalde bir e-ders 630 dolara hazırlanır. Ancak, bu bir yerde sosyal sorumluluk projesi olarak ele alındığından son kullanıcılara çok daha ekonomik şartlarla sunuluyor.

Öğrenciler ile velilerin sistemimizi görmeleri amacıyla bir süreliğine fiyatımızı indirdik. E-learning eğitimin geleceği. Gelecekte, bütün okulların bir e-learning programı olacak. Ciddi ölçüde ilgi görüyoruz.

turk-internet.com; Dershaneler aracılığıyla benzer hizmetler sunulmuyor mu?

Cem Çıtlak;
Dershane fiyatlarına baktığınızda karşınıza çok çeşitli sınavlar çıkıyor. Bunun içerisinde 230 soruluk bir kişilik testi, 15 tane ÖSS sınavı var. Bütün ÖSS müfredatı var. Yani, bir print out yapsa 1500 ila 2000 TL'lık eğitim materyalini çıkartmış olur.

Biz, krizden bu manada pek etkilenmedik. Şu ana kadar gördüğümüz ilgiden çok memnunuz. Sistem içerisine girenlerin yaptıkları yorumlardan çok memnunuz.

Normalde, e-learningde sistem içerisinde kalma süresi dünyanın her yerinde 25-35 dakika arasında değişir. Türkiye'de, ise bu süre 1 saat 15 dakika ve çok iyi bir rakamı ifade ediyor. Bu, derslerin çok iyi hazırlandığını gösteriyor. Ben, internetin bu yaşlarda bu denli yaygın olduğunu bilmiyordum açıkçası.

Türkiye'de, bizden sonra başkalarının da başlayacaklarını tahmin ediyorum. Biz, pazarın büyümesi için yeni oyuncuların piyasaya girmelerini istiyoruz. Şöyle düşünün; Türkiye'de, o kadar çok, il ve ilçe var ki, telefonu var, ama dershanesi yok.

E-learning dediğimiz şey çok güzel bir fırsat eşitliğidir. Yani, bugün Bağdat Caddesi'ndeki bir genç ile Hakkari'deki bir genç, aynı şartlarda bu uygulamaya sahip olup, faydalanabilirler.

turk-internet.com; Ama, bunun gerçekleşebilmesi için öncelikle her yerde bir internet altyapısının olması gerekmiyor mu?

Cem Çıtlak;
Şöyle söyleyeyim; biz hiç ummadığımız yerlerden bununla ilgili talepler alıyoruz. Bu servisi duyup da kırsal kesimde olanlar bize bir şekilde ulaşırlarsa biz zaten onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.

turk-internet.com; 2009 nasıl geçecek?

Cem Çıtlak;
Zor geçecek. 2001 ve 2005 bizim kendi krizimizdi. İlk defa dünyayla beraber bir kriz yaşıyoruz. Aynı şeyi, Amerikalılar kadar Bulgarlar ve Romenler de yaşıyor. Ama, bu bir yarı sosyal sorumluluk projesi ve bu fiyatlar ile öğrencilere çok ciddi bir kaynağa sahip olma fırsatını sunuyoruz.
Yazan: Murat Çehreli      23 Mart 2009, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz