-->
24 Mart 2019, Pazar   |   English
Kullanıcı Adı:  Şifre: Kayıt Ol     Şifremi Unuttum
Ali Beklen; Websphere Portal Çözümü ile Binlerce Aracı Trafikten Çektik
Yazan: Murat Çehreli      22 Ekim 2009, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Günde yaklaşık 8 bin kişi, bilgi sorgulamak ya da benzer nedenler dolayısıyla araçlarıyla Eminönü'ndeki İTO binasına gidiyor. Biz, portal üzerinden sunulan online hizmetlerle bu kadar aracı trafikten çekebiliyoruz. 8 bin kişi yaklaşık olarak 80 otobüs ya da 8 bin otomobile tekabül ediyor. Böyle bir sayıyı dolaşımdan çekmek önemli. Bankaların, KOBİ'lere dönük hizmetleri ile ilgili bilgileri online ortamlardan sunmaları, benzer bir şekilde trafiği olumlu yönde etkileyen gelişmeler arasında sayılabilir.

  En Son Haberler

IBM Türk, bu yıl 14'ncüsü yapılan, Yazılım Zirvesi etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinliğin, bugün, Swissotel’de gerçekleştirilen İstanbul ayağında 7 salondaki 37 paralel oturumla katılımcılara yazılım dünyasındaki son yenilikler, akıllı geleceğe ayak uydurmak için izlenmesi gereken yollar ve ihtiyaç duyulan teknolojik altyapı konularında bilgiler aktarıldı.

IBM Bilgi Teknolojisi Mimarı Ali Beklen, yaptığı sunumla, İstanbul Ticaret Odası(İTO) için gerçekleştirilen Websphere portal çözümüyle İstanbul trafiğinin nasıl hafifletildiğini katılımcılara aktardı;


    Günde yaklaşık 8 bin kişi, bilgi sorgulamak ya da benzer nedenler dolayısıyla araçlarıyla Eminönü'ndeki İTO binasına gidiyor. Biz, portal üzerinden sunulan online hizmetlerle bu kadar aracı trafikten çekebiliyoruz. 8 bin kişi yaklaşık olarak 80 otobüs ya da 8 bin otomobile tekabül ediyor. Böyle bir sayıyı dolaşımdan çekmek önemli. Bankaların, KOBİ'lere dönük hizmetleri ile ilgili bilgileri online ortamlardan sunmaları, benzer bir şekilde trafiği olumlu yönde etkileyen gelişmeler arasında sayılabilir. Ya da turizm şirketleri bilet ve rezervasyonlarını online ortamlara kaydırarak aynı şekilde katkı sağlıyorlar. Dolayısıyla, bu çözümler farklı sektörlerde artan oranlarda değerlendiriliyor.

turk-internet.com; Websphere portal kurumlara ne sağlıyor?

Ali Beklen;
Websphere portal, kendi içerisinde hızlı uygulama geliştirme araçlarıyla birlikte geliyor. Kurumlar, sadece, Java ya da Dotnet gibi platformlarla geliştirmeyi kendi içlerinde yapıyorlar. Biz de kurumlara, hızlı uygulama geliştirme araçları ile SAP gibi ortamlarla hızlı entegre edebilecekleri çeşitli çözümler sunuyoruz. Böylelikle kurumlar kod yazma gibi bir dertten de kurtulmuş oluyorlar. Bunun için Websphere portalinin içinden çok hızlı uygulamalar geliştirebilmeyi sağlayan 'Websphere Portal Factory' adında bir araç çıkıyor. Dolayısıyla, bizim için bir kaynaktan veriyi alıp, son kullanıcıya göstermek eskiden 3 gün alıyorduysa bu bugün 1 gün alıyor.

turk-internet.com; Çözüm, son kullanıcı açısından ne gibi avantajlar yaratıyor?

Ali Beklen; Son kullanıcı perspektifinden baktığınızda insanlar Web 2.0 etkileşimini arıyorlar. Websphere portal, bu altyapıları bizim geliştirmemize olanak vermiyor, çünkü bu altyapıları kendisi sunuyor. Biz geliştirmediğimiz ve kendisi sunduğu için uygulama geliştirme süresini de kısaltıyor. Aynı zamanda kendi altyapısında sunduğu için yarın bir Web 2.0 eklentisine yeni bir konsept eklense benim ürünü yeni versiyonuna geçişi yapıyor olmam o konseptin otomatikman faydalanmamı sağlıyor olacak. Dolayısıyla, bu sosyal ağlar itibariyle son kullanıcının kullanmaya alışkın olduğu bir yapı olduğu için böyle bir siteden de bunu kullanıyor olması kullanıcılar açısından bir avantaj.

Araştırma raporlarına da yansıdığı üzere Websphere portal, bütün dünyada en fazla implementasyonu gerçekleşen çözümlerden biri. Türkiye'de de kurulan ve üzerinde ürün geliştirilen bir araç. Bunun bir diğer avantajını da entegrasyon oluşturuyor. Dolayısıyla İTO'da da bu amaçla kullandık. Bankalarda, SAP gibi kendine has niş ortamlarla entegrasyon içinde kullanıyoruz. Bu, bizim için çok ciddi bir avantaj.

Yazan: Murat Çehreli      22 Ekim 2009, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz