19 Ekim 2018, Cuma   |   English
Net Güvenlik Şirketlerinin Hisseleri Yükseliyor
Yazan: Murat Çehreli      19 Ocak 2010, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Symantec'in 15 Ocak'ta Ekim 2008'den beri en yüksek değerine ulaşması; buna karşılık Checkpoint hisselerinin son bir yılda yüzde 64 değer kazanması dikkat çekiyor.

Aralarında, Symantec, McAfee, Checkpoint'in olduğu internet güvenliği çözümleri sunan şirketlerin hisse değerlerinde artış yaşanıyor. Analistler, bunun, Amerikan devleti ve iş çevrelerinin artan siber saldırılara karşı daha hazırlıklı olma isteği ile olası talep artışından kaynaklandığını belirtiyorlar.

Bir süreden beri artış gösteren siber saldırılar, Google'a Çin kaynaklı saldırılarla zirveye ulaştı. Sanal ortamda, saldırıların lokasyondan bağımsız gerçekleşebiliyor olması, değerli verilerini bulutta tutan şirketleri adeta diken üstünde tutuyor. Sadece şirketler değil, devletler de 'kritik' bilgileri dolayısıyla risk altında bulunuyor.

McAfee yöneticisi Mike Carpenter, Google hesaplarının hacklenmelerinin ardından 12 Ocak'tan bu yana zamanının büyük bir bölümünü ofisinde geçirdiğini; şirketlerin, güvenlik konusunda talep ve sorularına cevap vermeye çalıştığını ifade ediyor. Benzer bir ilgi kaydeden Symantec ile Checkpoint Systems, talep patlamasıyla karşı karşıya olduklarını belirten Carpenter'ın ifadelerini destekliyor.

Analist Daniel Ives'in, "güvenlik 2010'da iyi iş yapan bir sektör olacak" beyanı bu çerçevede değer kazanıyor. Yatırımcıların, bu yöndeki mesajları iyi okudukları görülüyor. Menkul değerler cephesinden bakıldığında Symantec'in 15 Ocak'ta Ekim 2008'den beri en yüksek değerine ulaşması; buna karşılık Checkpoint hisselerinin son bir yılda yüzde 64 değer kazanması dikkat çekiyor.

Amerikan Savunma Bakanlığı, en fazla kritik altyapıya sahip bir kurum olarak en büyük resmi alıcı konumunda bulunuyor. McAfee, geçtiğimiz Kasım ayında Amerikan Hava Kuvvetleriyle 9.7 milyon dolarlık bir anlaşma imzalandığını duyurmuştu.

Yazan: Murat Çehreli      19 Ocak 2010, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz