17 Kasım 2018, Cumartesi   |   English
Avrupa Komisyonu Net Nötralliği Tartışmalarına Dahil Oldu
Yazan: Çagdas Aru      15 Nisan 2010, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Avrupa Komisyonu, net nötralliği politikası kapsamında, network operatörlerinin yüksek bant-genişliği gerektiren içerikler için sağlayıcılardan vergi/komisyon almasını engelleyecek. Konu, Avrupa'da Telekom Firmalarının Youtube için Google'dan taşıma ücreti talep etmelerine bir cevap niteliği taşıyor.

Avrupa Komisyonu, net nötralliği politikası kapsamında, network operatörlerinin yüksek bant-genişliği gerektiren içerikler için sağlayıcılardan vergi/komisyon almasını engelleyecek.

Dijital Gündem Komisyonu üyesi Neelie Kroes, ISS'ler ve içerik sağlayıcılar arasında adil rekabetin sağlanmasında ifade özgürlüğünü ve açık networklerin korunmasını kritik öneme sahip etmenler olarak niteledi. Bu politikaların korunması Kroes'e göre net nötralliğine de katkı sağlayacak.

Kroes, Fransız regülatör Arcep'e yönelik olarak verdiği demeçte “darboğazlardan ve tekelci yapılanmalardan kaçınarak net nötralliğini” sağlamanın en iyi yolunun network operatörleri arasında rekabeti sağlamak olduğunu belirtiyor.

Kroes ayrıca Avrupa Komisyonu politikalarının Skype gibi içerik sağlayıcılara yönelik ayrımcılığı engelleyeceğini de dile getiriyor. Kroes “Değer zincirinde yer alan her oyuncu müşterilerine ve uçtaki kullanıcılara olası en iyi hizmeti sunmak üzere kendilerini konumlandırmada özgür olmalıdır,” diyor ve ekliyor: “Bu amaca yönelik olmayan ve adil kriterleri takip etmeyen tüm ticari uygulamalar veya trafik yönetimi uygulamaları potansiyel olarak ayrımcı yapıdadır.”

Avrupa Komisyonu'ndan gelen bu açıklamalar Deutsche Telekom, France Telecom, ve Telefonica'nın YouTube trafiği için Google'dan ücret talep etmesine [1] karşılık verilen bir yanıt olarak algılanıyor.

Bu üç telekom firması Google ile anlaşamazlarsa konuyu regülatörlere taşıyacaklarını bildirmişlerdi ancak Kroes, Avrupa Komisyonu'nun asli görevinin kullanıcıların istedikleri içerik, servis ve uygulamayı kullanıp dağıtabilme imkanı sağlanması olduğunu açıkladı

Kroes bu konuda Avrupa Komisyonu politikası ile ilgili olarak yaz aylarına dek bir referandum düzenleneceğini belirtti.

Basına açıklama yapan Deutsche Telekom sözcüsü Philipp Blank ise referandum uygulamasını memnuniyetle karşılayacaklarını belirtiyor. Blank online oyunlar veya IPTV hizmetleri gibi transmisyonda gecikme kabul etmeyecek yüksek öncelikli trafiğin networkler üzerinde ciddi bir baskı oluşturduğunu söylüyor.

Blank oluşan bu baskı sonucunda networklerin genişletilmesi ve Internet trafiğinin de denetim altına alınması gerektiğini ifade ediyor. Blank'e göre bu süreçlerin nasıl yönetileceği ve network genişlemesinin nasıl finanse edileceği ise sektörün bir an önce kendi içinde tartışmaya başlaması gereken konular.[1]- Avrupa'da Telekom Firmaları Youtube için Google'dan Taşıma Ücreti Talep Ediyor
Yazan: Çagdas Aru      15 Nisan 2010, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz