-->
22 Mart 2019, Cuma   |   English
Kullanıcı Adı:  Şifre: Kayıt Ol     Şifremi Unuttum
Timuray : Data Trafiğimizin % 82'si 3G üzerinden Gerçekleşiyor - 2
Yazan: Fusun S.Nebil      12 Mayıs 2010, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Serpil Timuray : "Lansamandan bugüne kadar abonelerimizin % 15’i 3G’ye aboneliğini yaptırmış olup, aylık ortalama data kullanımımız 20 misli artmıştır. Data trafiğimizin %82’si de 3G üzerinden gerçekleşmektedir. Özellikle, mobil internet kullanımının önemli bir parçası olan mobil modem “vodem”de en iyi lansmanlardan birini Türkiye’de gerçekleştirmiş bulunmaktayız."
  En Son Haberler
Söyleşinin ilk bölümünü Timuray : Borusan Telekom'u Satın Almak 'Tek Çözüm Ortağı' Olmak Stratejisiyle Uyumlu Bir Adımdır - 1 başlığı altında okuyabilirsiniz.turk-internet.com : Sizin genel müdür olmanızla birlikte merkezi yönetimin (İngiltere) Vodafone Türkiye'ye bakışında önemli bir değişiklik olduğu düşünülüyor. Daha önce Vodafone'un Türkiye'den çıkacağı konuşuluyordu ama artık böyle olmayacağı söyleniyor. Borusan'ın alımı da bu konudaki görüşü güçlendiriyor (gerçi tam tersini de söyleyenler var). Bu konuda neler
söyleyeceksiniz?
 
Serpil Timuray :
Dünyanın en büyük mobil iletişim şirketi Vodafone, Türkiye’ye uzun vadeli bir bakışla ve kalıcı olmak üzere, Türkiye’nin en büyük ikinci uluslarası doğrudan yatırımını gerçekleştirmiştir. Vodafone’un 2006 yılından bugüne Türkiye’de yapmış olduğu doğrudan yatırım 6 milyar doların üzerinde gerçekleşmiştir.Yaptığımız yatırımlar ve faaliyetlerimiz Vodafone’un Türkiye’de uzun vadeli hedeflerle bulunduğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Geçtiğimiz mali yılımızda operasyonumuz yüksek yatırıma devam ederek 1.3 milyar TL’lik yatırım bütçesiyle destekledik. Bu yatırımla şebeke ağımızı ve IT altyapımızı dünya standartlarında güçlendirdik. 2G Şebeke ağımızı 2 yılda 2 misli genişleterek 11.000 baz istasyona ve %98.6 nüfus kapsama oranına ulaştık. 3G Şebeke ağımızı, Avrupa’nın en ileri 3G teknolojisi olan HSPA+ teknolojisi ile, 81 il merkezinde eş zamanlı olarak hizmete aldık. Borusan Telekom’u satın alma girişimimiz de ülkemizde kurumsal pazarda büyüme hedefimizin ve kurumlarımıza tek elden çözüm sunma gayretimizin bir başka göstergesidir.
 
turk-internet.com : 3G konusunda Vodafone beklediğini buldu mu? Satışlarınız nasıl gidiyor?
 
Serpil Timuray :
Dünyada 3G teknolojisinin gelişmesine önayak olan ve dünya 3G lideri olan Vodafone, bugün Türkiye ile birlikte toplam 17 ülkede 3G hizmetini vermektedir. 3G+ hizmetlerimizle, bu konumumuzun sağladığı tüm birikimimizi Türkiye’ye aktarıyor ve Vodafone’un farkını hissettiriyoruz. Sürekli devam eden yatırımlarımızla 3G şebeke ağımızı, en ileri HSPA+ teknolojisini kullanarak, Temmuz 2009 sonunda 81 il merkezinde eş zamanlı başlattık; aralıksız sürdürdüğümüz 3G yatırımlarımız ile, bugün 3G nüfus kapsamamız %70 seviyelerine ulaşmaktadır.
 
Lansamandan bugüne kadar abonelerimizin % 15’i 3G’ye aboneliğini yaptırmış olup, aylık ortalama data kullanımımız 20 misli artmıştır. Data trafiğimizin %82’si de 3G üzerinden gerçekleşmektedir. Özellikle, mobil internet kullanımının önemli bir parçası olan mobil modem “vodem”de en iyi lansmanlardan birini Türkiye’de gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Çok iyi bir başlangıç yapmış olarak, 3G hizmetlerinde performansımızı artırarak sürdüreceğiz. Önümüzdeki dönemde sektör gelişimi için özellikle abonelik kazanımları dahil tüm data üzerindeki vergilerin düşmesi sektörün gelişimi açısından önemlidir.
 
turk-internet.com : 5.Türk mobil sektörünün 2010 yılı konusundaki öngörüleriniz ya da düşünceleriniz nelerdir?
 
Serpil Timuray :
Telekom sektörü  tüm dünyada ekonomilerin büyümesinde lokomotif bir sektördür. 2010 yılında, dünya ekonomisindeki iyileşmeye paralel olarak Türkiye ekonomisinin yeniden büyüme sürecine girmesine en fazla katkıda bulunan sektörlerden biri olacaktır.  Özellikle geçen yıl başlayan 3G ile birlikte katma değerli hizmetlerin ve data trafiğinin payının artması sektörümüzün büyümesine büyük bir ivme katacaktır. 3G hizmetlerine geçeli daha bir yıl olmadan, 3G abonelerinin sayısının 7 milyonun üstüne çıkmış olması, ülkemizin bu alandaki potansiyelini göstermektedir. Ancak sektörümüzün potansiyellerini yerine getirebilmesi için rekabet ortamındaki iyileşmenin sürdürülmesi ve büyümenin önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir.
Yazan: Fusun S.Nebil      12 Mayıs 2010, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz