19 Ekim 2018, Cuma   |   English
Internet IPO'larına Işık Göründü mü ?
Yazan: Dana Blankenhorn      12 Ekim 2001, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
PayPal halka açılıyor. Bu uzun bir süreden beri ilk İnternet IPO (initial public offering – halka açılma). PayPal Web’in Western Union’u denilebilir. Kullanıcılar parayı önceden ödüyor ve tüccarlar sonra çekiyor. PayPal kredi kartları ile rekabet ediyor.

Hadi bir kaç dakika için, sanki 1999'daymışcasına parti yapalım. PayPal halka açılıyor. Bu ne kadar olduğunu hatırlayamadığım, uzun bir süreden beri duyduğum ilk İnternet IPO (initial public offering – halka açılma). Öyleyse hadi kutlayalım bunu. Ama once analiz edelim.

Hoover's’a göre, PayPal, geçen yüzyılın sonradan büyümüş olan tüm yeni şirket kuruluşlarında olduğu gibi, şu anda para kazanmıyor. Suç Satış, Genel Durum ya da Yönetim'de. Haziran çeyreğinde masraflar 33.9 Milyon $, gelir 19.9 Milyon $. Ama yatırımcılar kısa bir süre sonra, bunun tersine döneceğini söylüyorlar.

Bir dakika hemen karar vermeyin. Salomon Smith Barney henüz raporlamayı bitirmedi. Sayıları gözden geçirecekler. Bu sayılar ve yatırımcıların yorumları tabi ki bu satışın anlamlı olup olmadığını gösterecek.

Öncelikle, PayPal ne yapıyor onu konuşalım. PayPal aslında Confinity olarak adlandırılıyor. Web’in Western Union’u denebilir. Kullanıcılar parayı önce ödüyor. Tüccarlar çekiyor. PayPal'in rakibi kredi kartları. Bu sistemde önce para geliyor. Sonra tüccar parasını alıyor. Kredi Kartlarında ise, para tüccarın hesabına, müşteri faturasını ödemeden once geliyor. Yani, tüccar, bankanın riskine karşı bir komisyon ödüyor. PayPal sisteminde önceden alınan para olmaması nedeniyle, satıcılar daha iyi fiyatlar bulabiliyor.

PayPal’in, eBay’e bakılan açıdan incelenmesi gerekir. eBay “ilk-giren avantajı”nı, online müzayede konusunda tartışılmaz market liderliğine gelmek için çok iyi bir şekilde kullandı. Daha sonra gelen rakiplerin elleri kolları bağlı kaldı çünkü tüm alıcı ve satıcılar EBay de idiler ve en iyi fiyatlar EBay’de oluşuyordu.

İnternet’te işler böyle yürüyor. Bu nedenle, risk sermayecileri (VCs) henüz yeni kurulmuş şirketlere milyonlarca dolarları akıtıyorlar. Herkes bu hikayeyi biliyor ama eBay gerçekleşen tek örnek.

PayPal ve eBay, benzerliğe sahip. Gerçi PayPal’in bağımlılığı daha yüksek. Analistler PayPal’in, eBay’in büyümesinden yarar sağlayacağını düşünmek istiyorlar. eBay gelirleri 1997’den buyana her sene 2’ye katlandı.

PayPal yöneticilerine sözü verdiğimizde, Para Pazarı Hesabı ve Şahsi ATM/Borç Kartı konularını anlatıyorlar. Kredi Kartı işlemlerinden ve Bankalardan farklı olarak, Para, her iki taraf da mutlu olana kadar sistemde yüzüyor.

20.yüzyılın geleneksel IPO’larından farklı olarak, PayPal Yöneticileri daha önce McKinsey, Citibank ve Accenture (eski Andersen Consulting) gibi şirketlerde çalışmış yöneticiler.

PayPal bu yılın başında bir kaç bankadan 90 Milyon $ ve Borç kartları işini yürüten san Francisko – Providian firmasından 10 Milyon $ alarak büyüdü. Sisteme gelebilecek tehditlere bakarsak, Citibank ya da Wells Fargo gibi firmalar hemen benzer ürünler sundular. Ek olarak eBay ile İlişki hem resmi değil hem de garantilenmemiş durumda.

Eğer yazıyı dikkatle okursanız, neden PayPal hakkında yazı yazdığımı ve cazip olan şeyi anlayacaksınız. Ama açgözlülüğün sırası değil. Dikkatli olunması gereken bir zaman. Yine de eğer PayPal halka açılmasını başarır ve yatırımcılar bulursa, bizim gibi İnternet işinde olanlara büyük bir iyilik yapmış olacak.

Dana Blankenhorn Kimdir

20 yıldan daha fazla süreden beri, iş hayatı konusunda yazılar yazıyor. Şimdiye kadar 5 kitaba katkıda bulundu. Şu anda Advertising Age, Business Marketing, NetMarketing, the Chicago Tribune, Boardwatch, CLEC Magazine, ve başka bazı yayınlara yazıyor. Haftalık bir newsletter yayınlıyor. Adresi A-Clue.Com
Yazan: Dana Blankenhorn      12 Ekim 2001, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz