-->
22 Mart 2019, Cuma   |   English
Kullanıcı Adı:  Şifre: Kayıt Ol     Şifremi Unuttum
Akarca : '3G'yi Merak' Seviyesi Aşıldıktan Sonra ADSL Pazarı Yeniden Büyümeye Başladı - 1
Yazan: Çagdas Aru      13 Mayıs 2010, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Mehmet Ali Akarca: "Bildiğiniz üzere geniş bant pazarı 2009 senesinde çok büyüme kaydetmedi. Esasında 1. çeyrek güzel rakamları gördüğümüz, büyümenin olduğu bir alandı. Ama daha sonra ilk aşamada ikinci çeyrekte krizin etkisini gördük. Üçüncü çeyrekte ise 3G’nn Türkiye’ye gelmesi ile beraber bir beklenti oluştu. Dolayısıyla da geniş bant talebinde büyümenin durduğunu gördük."

Bu söyleşi Türk Geniş Bant İnternet Pazarında 2010 dosyası kapsamında yayınlanmaktadır.BİRİ markası ile ADSL hat sunan Koç.net enişbant pazarının önemli bir firması. 2000 yılında kurulan Koç.net'in bugün sunduğu pek çok servis var. Bunları şirketin Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca ile konuştuk : (bu söyleşinin videosunu pazartesi günü sunacağız)

Turk Internet: Merhaba Mehmet Bey. Öncelikle biraz KoçNet’i tanıyalım. Ürünleriniz nelerdir ve ne gibi çözümler sunuyorsunuz şu anda?

Mehmet Ali Akarca:
Biz KoçNet olarak yaklaşık 10 senedir hizmet veriyoruz ve aslında tüm data ve telefon hizmetleri gamında varız. Kuruluşumuz 2000 senesine rastlıyor ve kurulduğumuzda amacımız esas olarak Koç grubu firmalarına internet üzerinden data, VPN ve katma değerli hizmetler vermekti.

2004 senesinden itibaren serbestleşmeyle birlikte, ses ve telefon hizmetlerinin de devreye girmesiyle beraber tüm ürün gamında hizmet veriyoruz. Bunlara güvenlik katmanı, mesajlaşma katmanı, normal data hizmetleri ve telefon hizmetleri dahil.

Biz esas olarak 4 ana segmentte müşterilerimizi gruplamaya çalışıyoruz. Bunların ilki Türkiye’nin önde gelen büyük kurumlarını içeren kurumsal müşterilerimiz. Kurumsal müşterilerimiz sadece Koç grubundan değil, Koç grubu dışından da olan müşteriler ki bugün itibariyle KoçNet’in cirosunun yaklaşık yüzde 14-15’i Koç grubundan kaynaklanır geri kalan yüzde 85’i Koç grubu dışındaki firmalardan gelmektedir.

İkinci büyük segment yurtdışındaki operatörler. Yurtdışındaki operatörlerin Türkiye’ye yönelik gerek ses trafikleri olsun gerekse de Türkiye’deki mobil müşterilerine verdikleri data hizmetleri olsun bu alanda çeşitli iş ortaklıklarımız var.

Üçüncü bir grup olarak tanımlayabileceğimiz müşterilerimiz KOBİ’ler. KOBİ’ler için KOBİ Line adı altında Yapı Kredi bankasıyla beraber uzun bir süredir devam ettirdiğimiz bir projemiz var. Burada yaklaşık 65.000 KOBİ’ye çeşitli alanlarda bilişim hizmetleri sunuyoruz.

Son segmentimiz ise bireysel alanda. Bu segment bizim için çok daha yeni bir alan. Biz BİRİ markasıyla yaklaşık bir sene önce bireysel alana girdik. Orada da yine 4 ana grupta hizmetlerimizi ve bu hizmetlerden faydalanabilen müşterilerimizi gruplayabiliriz.

Turk Internet: Peki acaba geniş bant pazarını şu anda nasıl görüyorsunuz ve BİRİ abone sayısı şu anda nedir? Geleceğe yönelik planlarınız nelerdir?

Mehmet Ali Akarca:
Tabi bildiğiniz üzere geniş bant pazarı 2009 senesinde çok büyüme kaydetmedi. Esasında 1. çeyrek güzel rakamları gördüğümüz, büyümenin olduğu bir alandı. Ama daha sonra ilk aşamada ikinci çeyrekte krizin etkisini gördük. Üçüncü çeyrekte ise 3G’nn Türkiye’ye gelmesi ile beraber bir beklenti oluştu. Dolayısıyla da geniş bant talebinde büyümenin durduğunu gördük.

Açıkçası üçüncü çeyreğin sonunda 3G’deki beklentilerin esasında müşteriler tarafından sona ermesiyle yani belirli müşterilerin 3G’yi alması, kullanması  ve pazarın ilk etapta yaşanan “merak” seviyesini aşmasından sonra dördüncü çeyrekle birlikte ADSL pazarının yeniden büyümeye başladığını gördük.

2010 senesi ilk çeyreğinde bu büyüme devam ediyor gibi gözüküyor. Burada tetikleyici olan tabi ki TTNET firmasının genel kampanyaları çünkü şu anda zaten pazara baktığımız zaman halen daha TTNET’in çok ciddi bir pazar payına sahip olduğunu görüyoruz.
BİRİ tarafında şu anda sene sonu itibarıyla bizim 100.000 civarında müşterimiz var. 2010 sonunda tahminimiz pazarın büyümesine paralellik teşkil edecek şekilde 200.000 ila 250.000 arasında bir abone sayısına ulaşacağımız yönünde. 2009 senesinde aslında biz beklediğimizden biraz daha fazla büyüdük.

Biz 2009’un başında ADSL pazarının daha fazla büyüyeceğini öngörmüştük ve buna istinaden de pazar payı olarak yeni gelen abonelerden yüzde 10 civarında bir pay kapacağımızı öngörmüştük. Halbuki yüzde 22 civarında bir pay aldık. Ancak pazar istediğimiz kadar büyümediği için o nispette net rakamlara baktığınızda biz aslında 120.000 civarı bir abone hedeflemiştik fakat bir parça geri kaldığımızı görüyoruz.

Ama genel pazarın yapısına baktığımız zaman biz kendi öngördüğümüzden iki misli daha iyi performans sergilediğimizi gördük. Bu daha yeni girdiğimiz bir pazarda en azında bizim için heyecan verici ve keyif verici bir durum oldu.

Bu söyleşinin devamını Akarca : ADSL için Sabit Hat Başvurusu Yapmak ve Parasını Ödemek Zorunda Olmak İşi Zorlaştırıyor - 2 başlığı altında okuyabilirsiniz.
Yazan: Çagdas Aru      13 Mayıs 2010, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz