-->
24 Mart 2019, Pazar   |   English
Kullanıcı Adı:  Şifre: Kayıt Ol     Şifremi Unuttum
BYEGM, Yerel Basına İnternet ve CD Ortamında Sayfa Desteği Veriyor
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      03 Haziran 2010, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Başbakanlık Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), basın kartı sahipleri için yeni bir çalışma yaparak, internet ve CD ortamında sayfa desteği sağladı.

Ülkemizde bulunan 11 bini aşkın basın kartı sahibi medya mensubu, Basın Kartları Yönetmeliği gereğince; devlet ve belediyelerin, özel idare ve köylerin ve bunlara bağlı kuruluşların, ulaşım hizmetleri (otobüs, metro vs.) ile toplantıları izleme, kamuya ait müze, galeri, sergi ve stadyumlarda spor karşılaşmalarından halen ücretsiz olarak yararlanıyorlar.

Başbakanlık Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), basın kartı sahipleri için yeni bir çalışma yaparak, internet ve CD ortamında sayfa desteği sağladı.

Basın kartı sahiplerine yönelik gerçekleştirilen bu çalışmanın, her meslek kuruluşunun kendi mensuplarına sağladığı bir takım imkanlar ve kolaylıkların benzer bir uygulaması olduğu, ulaşım, iletişim, konaklama ve teknolojik imkânlara daha kolay ve daha ekonomik ulaşılmasına yönelik bu destek çalışması ile, gazetecilerin toplumu aydınlatma ve bilgilendirme görevlerini ifa ederken daha rahat hareket edebilmeleri ve basın kartının işlevinin artırılması amaçlandığı bildirildi.

Bu girişim, özellikle yerel medya olmak üzere basın mensuplarından gelen talep üzerine başlatılmış. BYEGM Anadolu’da yayınlanan 2300 civarında yerel gazete, 200 civarında televizyon ve 1000 civarında yerel radyo bulunduğunu bildiriyor.

Genel Müdürlüğümüz medya mensuplarına gazetecilik mesleğiyle ilgili uygulamalı eğitim, özendirme yarışmaları, günlük haber ve fotoğraf desteği, yurt içi ve yurt dışında yabancı dil eğitimi, yayın desteği ve kendilerini tanıtma gibi hususlarda yardımcı olduğu da hatırlatılıyor.

Bu yönde “Interneti ve bilgisayarı olmayan basın mensubu kalmasın” adı altında Internet, bilgisayar ve görüntülü telefon kullanımına yönelik çalışmaların sürdüğü ve basın mensuplarına yönelik ADSL ve VİDEFON görüntülü konuşma paketinden yararlanmak isteyen medya mensupları Türk Telekom Bayilerine müracaat edebilecekleri bildiriliyor.

İletişim sektöründeki hızlı gelişim nedeniyle “Anadolu Basınının Yeni Yüzü” olarak isimlendirilen “Yerel Basında Sayfa Tasarımları”, CD paketi basın kuruluşlarının hizmetine sunulıyor.

Kurumsallaşmış, okurları için vazgeçilmez hale gelmiş yerel gazetelerin sayısı ve kalitesinin artmasının hedeflendiği bu çalışma ile, yerel basında estetik bir standart oluşturabilmek amacıyla, sayfa tasarımının önemi, tasarım örnekleri, başlık, görsellerin sunumu ve diğer konular ayrıntılı şekilde ele alınıyor. Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Şeker tarafından hazırlanan bu kapsamlı çalışmanın yer aldığı CD paketinden ücretsiz olarak elde etmek isteyen yerel basın kuruluşlarının, iletişim bilgilerini(künye, tel, fax, e-mail, web sayfası bilgileri) içeren bir dilekçe ile Genel Müdürlüğe başvurmaları gerekiyor.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      03 Haziran 2010, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz