22 Ekim 2018, Pazartesi   |   English
BTK, Phorm Soruşturmasında TTNet'e 1,5 Milyon TL Ceza Verdi
Yazan: Çagdas Aru      15 Mayıs 2013, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), aralık ayında başlattığı [1] Phorm soruşturmasını sonunda tamamladı. 24 Nisan tarihinde alınan ancak kamuoyuna bugün duyurulan kararla birlikte, TTNet Gezinti Hizmeti olarak da lanse edilen servis nedeniyle TTNet AŞ. Firmasına 1,57 milyon TL idari para cezası kesildi. Kararın gerekçesi ise işletmecinin, tüketici haklarına ilişkin kurum düzenlemeleri ve Yetki belgesinden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmemesi, tüketiciye yanlış veya yanıltıcı bilgi vermesi olarak geçmekte.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), aralık ayında başlattığı Phorm soruşturmasını sonunda tamamladı. 24 Nisan tarihinde alınan ancak kamuoyuna bugün duyurulan kararla birlikte, TTNet Gezinti Hizmeti olarak da lanse edilen servis nedeniyle TTNet AŞ. Firmasına 1,57 milyon TL idari para cezası kesildi. Kararın gerekçesi ise işletmecinin, tüketici haklarına ilişkin kurum düzenlemeleri ve Yetki belgesinden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmemesi, tüketiciye yanlış veya yanıltıcı bilgi vermesi olarak veriliyor.

Türkiye'yi kendisine pazar olarak konumlayan ve TTNet ile yapılan işbirliği çerçevesinde TTNet Gezinti Hizmeti adı altında servis vermeye başlayan Phorm adlı reklamcılık uygulaması, 2012 yaz aylarından beri ciddi bir tartışma konusu. Gerçi biz bu firmayla ilgili tartışmaları daha eski tarihlerde, faaliyet gösterdiği başka ülkelerdeki uygulamalar ve eleştiriler nedeniyle okuyucularımıza çok daha önceden de iletmiştik [2], [3]. Aynı çerçevede, bu tartışmalı uygulama Türkiye'ye geldiğinde de yaşanan tartışmaları yakından takip ederek okuyucularımızı bilgilendirmeye devam ettik [4],[5].

Sonunda Phorm hakkındaki iddialar ve tartışmalar artınca ve firma hakkında TBMM'de bir basın toplantısı da düzenlenince, BTK olaya el atarak bir soruşturma açtı. Şimdi ise bu soruşturmanın 24 Nisan tarihinde sonuçlandığı ve TTNet'e 1,5 milyon TL ceza kesildiği görülüyor. BTK'nın resmi internet sitesinde de yer alan karar metni şu ibareleri içermekte:

  Sektörel Denetim Dairesi Başkanlığının hazırladığı takrir ve ekleri incelenmiştir.

  14/12/2012 tarihli ve 2012/DK-14/623 sayılı Kurul Kararı gereğince; kullanıcılardan Gezinti hizmeti aracılığıyla alınan onay ile kişisel verilerin işlenmesi hususuna ilişkin olarak TTNet AŞ hakkında yürütülen soruşturma kapsamında;

  06/02/2004 tarihli ve 25365 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Telekomünikasyon Sektöründe Kişisel Bilgilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkında Yönetmelik’in “Telekomünikasyonun Gizliliği” başlıklı 8’inci maddesinde yer alan;

   "Yasaların ve yargı kararlarının öngördüğü durumlar haricinde, haberleşmeye taraf olanların tamamının izni olmaksızın, telekomünikasyonun üçüncü şahıs tarafından dinlenmesi, kaydedilmesi, saklanması, kesilmesi veya gözetimi yasaktır...”

  hükmüne aykırı olarak, 2012 yılı içerisinde Gezinti hizmetine ilişkin olarak talep etmeyen kullanıcıların da Gezinti kapsamına alınmasına sebebiyet veren onay alma sürecinin uygulanması nedeniyle TTNet AŞ hakkında, Telekomünikasyon Kurumu Tarafından İşletmecilere Uygulanacak İdari Para Cezaları İle Diğer Müeyyide ve Tedbirler Hakkında Yönetmeliğin 11’inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan;

   “a) İşletmecinin, tüketici haklarına ilişkin kurum düzenlemeleri ve Yetki belgesinden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmemesi, tüketiciye yanlış veya yanıltıcı bilgi vermesi,”

  hükmü ve aynı Yönetmeliğin 32’nci maddesi hükmü çerçevesinde, 2011 yılı net satışlarının (¨3.150.975.726,02) %0,05 (onbinde beş) i oranında idari para cezası uygulanması hususuna karar verilmiştir.[1]- BTK'dan Phorm için Soruşturma

[2]- Phorm'un İş Modeli Şimdiden Tartışılmaya Başlandı!

[3]- BT'den Davranışsal Takip Yapmaktan Vazgeçti

[4]- Türkiye'de Kendisine Pazar Arayan Reklamcılık Platformu Phorm Tartışma Yaratıyor

[5]- Sosyal Medya Yönetimi Popülist Yöntemlerle Yapılmaz: Kuzuloğlu'nun Phorm Makalesi Üzerine – 2
Yazan: Çagdas Aru      15 Mayıs 2013, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz