21 Ekim 2018, Pazar   |   English
34 Yıldır Beklediğimiz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bu mu?
Yazan: Fusun S.Nebil      29 Aralık 2014, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
26 aralık 2014 Cuma günü Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla TBMM'ye taslağı gönderilen "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu"[1], Türkiye'nin tam 34 yıldan bu yana beklediği bir kanun. Bu nedenle "hele şükür" diyebilirdik, ya da "devlet nihayet özel hayatları, interneti sansürleyerek değil, kişisel veriler kanunu ile koruyacak" diye de sevinebilirdik. Ama bu kanun taslağında soru işaretleri var. 2014 yılı içinde 5651 sayılı İnternet Kanununa getirilen düzenlemeler, yargı ile ilgili yeni düzenlemeler, yeni MİT kanunu ve "makul şüphe" kavramını gündemimize sokan TCK ve CMK'daki değişikliklerle birlikte düşünüldüğünde ise, bu soru işaretleri daha çok gözümüze batıyor.

26 aralık 2014 Cuma günü Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla TBMM'ye taslağı gönderilen "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu"[1], Türkiye'nin tam 34 yıldan bu yana beklediği bir kanun. Bu nedenle "hele şükür" diyebilirdik, ya da "devlet nihayet özel hayatları, interneti sansürleyerek değil, kişisel veriler kanunu ile koruyacak" diye de sevinebilirdik. Ama bu kanun taslağında soru işaretleri var.

2014 yılı içinde 5651 sayılı İnternet Kanununa getirilen düzenlemeler, yargı ile ilgili yeni düzenlemeler, yeni MİT kanunu ve "makul şüphe" kavramını gündemimize sokan TCK ve CMK'daki değişikliklerle birlikte düşünüldüğünde, bu soru işaretleri daha çok gözümüze batıyor.

Türkiye Avrupa Konseyi Sözleşmesine 1981'de İmza Attı

Türkiye'nin Kişisel Verilerin Korunması ile ilgili yolculuğu, aslında çok erken yani 1981 yılında başladı[2]. Bilgisayarların gelişmesi karşısında, Avrupa'da bu alanda bir uluslararası sözleşmenin hazırlanması düşünülüyor ve Avrupa Konseyi bünyesinde hazırlanan 108 sayılı “Kişisel Verilerin Otomatik İşleme Tâbi Tutulması Karşısında Bireylerin Korunmasına İlişkin Sözleşme”, 28.1.1981 tarihinde diğer Konsey üyeleriyle birlikte Türkiye tarafından da imzalanıyor.

Ancak o günden bu yana, Avrupa Birliğine üye 28 ülkenin aksine Türkiye'de Kişisel Verilerin Korunması Kanunu yapılamadı. Sadece bazı kanunlarda düzenlemeler yapılarak göz boyandı ama Türk hukukunda bir "Kişisel Verilerin Korunması" kanunu bir türlü yer alamadı. Bunun önemli bir nedeni, Avrupa Birliğinde imzalanan sözleşmeye ragmen, 1980'lerdeki askeri yönetimden başlayarak (tabi ki öncesi de var), bugüne kadar bütün hükümetlerin çeşitli fişlemeler ve takipler yapmasıdır.

Doğal olarak da, kendi yaptıkları fişleme ve takipleri yapmalarını engelleyecek bir kanunu çıkarmadılar.

Oysa, ülkemizin vatandaşlarının güvenliği ve özel hayatların korunması ve de üyelik çabalarını sürdürdüğü Avrupa Birliği gerektirdiği için bu kanunu yapması gerekiyor. Ayrıca 2010'da yapılan Anayasa Referandum'unda da Kişisel Veriler 20ci madde olarak Anayasa'mıza girmiş durumda[3].

Aradaki dönemde, bu kanunu çıkartmak yerine, BTK'nın 2012'de yayınladığı bir yönetmeliği ile durumu idare etmeye çalıştılar[4][5]. Ancak Anayasa Mahkemesi, bu yıl nisan ayında 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu'nun BTK'ya kişisel veriler konusunda yetki veren 51ci maddesini iptal etti[6][7]. Bu maddeyi iptal etmesinin nedeni ise, Anayasa mahkemesinin, Anayasa'ya dayanarak, bu konunun yönetmelikle düzenlenmesi yerine, kanunla düzenlenmesi gerektiğine işaret etmesiydi.

Yeni Taslağı Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Okuyucularımız hatırlayacaklar; bu yılın başında 5651 sayılı kanuna hükümet tarafından yapılan eklemelerin nedeni, hep "özel hayatın korunması" şeklinde sunuldu. Biz de her seferinde "özel hayatları korumak istiyorsanız, neden "kişisel verilerin korunması kanunu"nu çıkarmıyorsunuz?" diye cevapladık.

Şimdi bu konudaki kanunu sonunda TBMM'ye gönderdiler ama gördüğümüz kadarıyla kanun taslağı bu haliyle kişisel verileri korumak bir yana, bir özerk olmayan kurul eliyle adeta hükümetin kullanımına sunuyor. Bu nedenle sakıncalarının düzeltilmesini ve gerçekten kişisel verileri koruyan bir kanun bekliyoruz.

Taslakla ilgili olarak hemen göze çarpan sorunlar özetle şu şekilde;

  • 6.cı maddede, kişinin rızası olmadan kişisel verilerinin işlenebilmesinin yolu açılıyor.
  • Kişisel verilerin korunması ile ilgili itiraz ya da taleplerin karşılanması konusunda müphem ifadeler var.
  • 18ci maddede Kişisel Veriler Kurulu oluşturuluyor. Bu kurulun siyasi olacağı görülüyor. Çünkü "özerk" değil, Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak kuruluyor.
  • 24cü maddede İstihbari amaçlı fişlemenin devamı olacak gibi gözüküyor. Bu maddede istisnalar çok fazla.

Şimdilik "kişisel verilerin korunması" ile ilgili tarihi bilgileri verdik. Bu konudaki hukuki ve daha detaylı analizi okuyucularımız için bir hukukçunun cevapları ile hazırlıyoruz. Yarın sunacağız.


[1] Kişisel Verilerin Korunması Kanun Taslağı

[2] 2001 - turk-internet.com Haberi : İnternet Suçları, Yeni Ceza Kanunu’nda

[3] Kişisel Veriler Sonunda Anayasa'ya Girdi

[4] Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Gizliliğin Korunması Yönetmeliği Sonunda Yayınlandı

[5] ELEKTRONİK HABERLEŞME SEKTÖRÜNDE KİŞİSEL VERİLERİN İŞLENMESİ VE GİZLİLİĞİNİN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

[6] Anayasa Mahkemesi'nin BTK'nın 51.Maddedeki Yetkisini İptal Kararı Neler Getiriyor?

[7] ANAYASA MAHKEMESİ KARARI
Yazan: Fusun S.Nebil      29 Aralık 2014, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz