22 Ekim 2018, Pazartesi   |   English
Google'a ve YouTube'e İçerik Çıkarma Uyarısı Yapıldı.. Devamında Diğer Kararlar da Geliyor..
Yazan: Mehmet Tasnikli      06 Nisan 2015, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yapılan soruşturma çerçevesinde İstanbul Sulh Ceza Hakimliği bu sefer de Google ve YouTube için engelleme aksi takdirde kapatma kararı verdi. Konu yine Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alındığını gösteren resimlerle ilgili. Ancak kararı uygulamak için açıklama yapan ya da gönderimde bulunan Erişim Sağlayıcılar Birliği'nin hukuki durumu, Danıştay'ın aldığı yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle sıkıntılı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yapılan soruşturma çerçevesinde İstanbul Sulh Ceza Hakimliği bu sefer de Google ve YouTube için engelleme aksi takdirde kapatma kararı verdi. Konu yine Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alındığını gösteren resimlerle ilgili. Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması görüntüleri yayınlanan YouTube ve arama motoru Google'ın, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun'un 8/2. maddesi doğrultusunda engellenmesini talep etti.

Ancak kararı uygulamak için açıklama yapan ya da gönderimde bulunan Erişim Sağlayıcılar Birliği'nin (ESB) hukuki durumu, Danıştay'ın aldığı yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle sıkıntılı.

Ama buna rağmen, ESB açıklama yapıyor ya da talimat gönderiyor. Bu durum hukuki bir sonuca neden olur mu, önümüzdeki günlerde görüyor olacağız.

İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen kararın gerekçesinde şunlar belirtiliyor;


    ''Milli Güvenliği ve Kamu Düzenin Korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi ve kamu görevlileriyle vatandaşların internet ortamında yer alan yasa dışı içerikler nedeniyle mağdur olmaması, zarara uğramaması, hak ve özgürlüklerin muhafaza edilmesi amacıyla talebin kabulüne karar verilmiştir.

    Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması görüntülerini halen yayınlamakta olan Google adlı arama motoru ile aynı yer sağlayıcı üzerinden yayın yapan YouTube adlı internet sitesinden görsel ve videoların, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun'un 8/2. maddesi uyarınca içerikten çıkarılmasına, mümkün olmadığı takdirde erişimin engellenmesine hükmedilmiştir.''

Diğer yandan YouTube avukatı gece saatinde gönderilen bir mail ile, şikayete konu linklerin hepsinin Türkiye'den erişime engellendiğini teyit etti ve YouTube yayına açıldı.
Yazan: Mehmet Tasnikli      06 Nisan 2015, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz