19 Ekim 2018, Cuma   |   English
Doç.Dr.Mustafa Ergen: 5G, Haberleşmeyi Hayatımızın Her Noktasına Elektrik Gibi Sokacak Altyapıdır
Yazan: Nazli Orhon      03 Haziran 2015, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Yeni Nesil Teknoloji Zirvesi'nde anahtar konuşmacılardan biri olan MiSONE CEO'su ve Koç Üniversitesinden Doç. Dr. Mustafa Ergen konuyla ilgili çok önemli bilgiler verdi.
Geleceğin yeni nesil teknolojilerinin yani 4G ve 5G teknolojilerinin tartışıldığı Yeni Nesil Teknoloji Zirvesi düzenlendi. Zirvedeki değerli konuşmacılar arasında BTK Kurucu Kurul Üyesi ve Eski Kurul 2. Başkanı aynı zamanda Zirve Başkanı Abdullah Raşit Gülhan, Doç. Dr. Mustafa Ergen, BTK Eski Kurul Üyesi Ahmet Hamdi Atalay, Aselsan Profesyonel Haberleşme Sistemleri Program Direktörü Berat Biçen, Prof. Dr. İ. Fuat Akyıldız, Ericson Türkiye CTO’su Eyüp Dilaverler, Bora Gürçay, Bilgi Güvenliği Derneği Y.K. Üyesi Mehmet Ali İnceefe vardı.

Türkiye’de son dönemdeki en sıcak konulardan biri olan 4G ve 5G konuları hakkındaki tartışmalar süredursun, yapılan Yeni Nesil Teknoloji Zirvesi’nde Türkiye için 4G ve 5G’nin faydaları, neler yapılması gerektiği ve bu teknolojilerin geleceği konuşuldu.

Yeni Nesil Teknoloji Zirvesi'nde anahtar konuşmacılardan biri olan MiSONE CEO'su ve Koç Üniversitesinden Doç. Dr. Mustafa Ergen konuyla ilgili çok önemli bilgiler verdi. Diğer anahtar konuşmacı ise ABD Georgia Tech Üniversitesinden Prof.Dr.İlhan Fuat Akyıldız’dı. Akyıldızla ilgili diğer haberimizi buradan okuyabilirsiniz (1).

Ergen şöyle konuştu :

    "Internet kullanıcıları ve müşterilerden oluşan bir ekosistem şuanda operatorlerin gelirlerini düşürmüş durumda. Aslında 5G bunlara bir cevap olacak. Kazan-kazan platformları ortaya çıkarsa operatorler, uygulamacılar ve hizmet alan diğer sektörler de kazanacak.

    2020’deki ihtiyacımız her yerde geniş bant, uzaktan çalışma, nesnelerin internetin, güvenli iletişim, kişisel verilerin buluta taşınması, karbon salımını azaltan teknoloji.

    Şuanda tamamen bir Vahşi Batı ortamı var. Herhangi ufak bir şirket operatorler üzerinden istediği veriyi geçirebiliyor ve operatorlerin istediği uygulamasını devre dışı bırakabiliyor. Bunun daha konsolide olmuş, altyapısı hazırlanmış haline 5G diyebiliriz. Herkesin evinde elektriğin olması gibi, şuanda kimsenin elektriği sorgulamadığı gibi 5G de haberleşmenin bu hale gelmesidir, belki de ilk adımıdır."
1. 4G-5G İstanbul'da Tartışıldı 

Yazan: Nazli Orhon      03 Haziran 2015, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz