19 Ekim 2018, Cuma   |   English
Doç.Dr.Mustafa Ergen : Yeni 4G İhale Şartnamesi ile Yerli Ekosistemin Önü Açıldı - I
Yazan: Fusun S.Nebil      18 Ağustos 2015, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
MiSONE kurucusu ve Koç Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr.Mustafa Ergen : "Özellikle de yazılmış şebeke yatırımlarının yüzde 30’u demek ilk dört yılında. Yani, yerli olması isteniyor ve yerlilik şartnamesi de bir taraftan BTK’nın denetimine konulmuş. Yani BTK, “kim yerli”, “kim yerli değil” noktasında söz sahibi olacak gözüküyor. Yüzde 30 büyük bir rakam, yüzde 45 büyük bir rakam. Bu herkese, biraz önce söylediğim gibi, görev veriyor. Umarım yepyeni bir anlayışa ve teknolojik alt yapıya doğru ilerleriz. "
4G ihalesi yaklaşıyor. Hatırlanacağı üzere BTK, daha önce tartışmalara neden olan ihale şartnamesini bu ay içinde değiştirerek yeniden yayınlamıştı. Bu şartnameyi MiSONE kurucusu ve Koç Üniversitesi öğretim üyesi Mustafa Ergen ile Konuştuk.

Doç.Dr.Ergen, yeni şartnamenin LTE Advanced olmasını ve şebekede yerli katkı oranı konulmasını çok olumlu değerlendiriyor.

turk-internet.com : Mustafa Bey, siz 5G konusunda ülkemizin en önemli uzmanlarından birisiniz. Bu nedenle sizinle 26 Ağustos’ta yapılacak olan 4G ihalesini konuşmak istiyoruz. Öncelikle, ihalenin şartnamesi değiştirildi. Yeni şartnameyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Doç.Dr.Mustafa Ergen :
Teşekkür ediyorum öncelikle röportaj için ve nazik sözleriniz için! İhaleyi olumlu değerlendiriyorum. Bir önceki ihaleye göre yerli ekosistem için önümüzün açıldığını düşünüyorum. Çok pozitif bir şekilde bir yapı BTK tarafından, sağ olsunlar, gerçekleştirilmiş. Türkiye’de yepyeni bir dönem açılabilir. Yerli ekosistem yeşerebilir ve global şirketlerimiz oluşabilir. Herkese bir görev düştüğünü düşünüyorum.

turk-internet.com : Mustafa Bey, yerli katkısı dediniz ama ben bir daha üzerine basarak sormak istiyorum, bir önceki ihale şartnamesinde bildiğimiz kadarıyla LTE Advanced yoktu; ARGELA NETAŞ, ASELSAN üçlüsünün geliştirdiği ULAK LTE Advanced baz istasyonu. Bu açıdan bakar isek, Yeni şartnamede LTE Advanced ürünler var mıdır?

Doç.Dr.Mustafa Ergen :
Şartnamenin şöyle bir güzelliği olmuş: LTE Advanced bu yeni spektrum için şart koşulmuş. Tabii ki, bir yandan 3G’yi devam ettirebilir operatörler. Bu yönden LTE teknolojisi yerine LTE Advanced’in bu spektrumda çalıştırılıyor olması da, ULAK için pozitif bir aşamadır.

turk-internet.com : Bir de yerli katkı oranları var. Biraz ondan da bahsedebilir miyiz?

Mustafa Ergen :
Yerli katkı oranları da bir önceki ihaleye göre oldukça arttırılmış durumda. İlk dört yıl için yüzde 30, daha sonraki için yüzde 40, daha sonra da yüzde 45 olarak tanımlanmış.

turk-internet.com : Peki, bu oranlar neyi anlatıyor bize?

Mustafa Ergen :
Özellikle de yazılmış bu oran şebeke yatırımlarının yüzde 30’u demek ilk dört yılında. Yani, yerli olması isteniyor ve yerlilik şartnamesi de bir taraftan BTK’nın denetimine konulmuş. Yani BTK, “kim yerli”, “kim yerli değil” noktasında söz sahibi olacak gözüküyor.

Yüzde 30 büyük bir rakam, yüzde 45 büyük bir rakam. Bu herkese, biraz önce söylediğim gibi, görev veriyor. Umarım yepyeni bir anlayışa ve teknolojik alt yapıya doğru ilerleriz.

turk-internet.com : Peki Mustafa Bey, bu oranlar güzel ama bir de şunu soracağım size: Ülkemizde böyle bir ekosistem var mı? Yani, GSM operatörlerine yüzde 30’lar, 40’lar, 45’ler oranında yerli katkı yapacak bir KOBİ veya ekosistem bulunuyor mu?

Mustafa Ergen :
Olmasa bile olması gerekiyor. Eskiden herhalde yüzde 15 idi. Yüzde 15 daha çok böyle hülle yoluyla, akü gibi teknolojik olmayan şeyler ile temsil ediliyordu, şu anda yalnız şebeke yüzde 30 denilmiş. Yani, şebeke yatırımlarının yüzde 30’u yerli olması gerekiyor. Bundan dolayı da bence her operatör kendisine bir ekosistem oluşturmak zorunda. İrili ufaklı çok KOBİmiz var. İrili ufaklı orta büyüklükte çok şirketimiz var. Bunların daha çok yeşermesi için telefon operatörlerinin liderlik yapması gerekiyor ki, kendilerini bu alım sürecine hazırlasınlar.

Bu bölümü aşağıda izleyebilirsiniz:Yarın ki bölümde bu yerli katkı payı konusunu Doç.Dr.Mustafa Ergen : Yeni 4G İhalesinde Yerli Katkının, Şebekede Sınırlanmış Olması Olumlu - II başlığı altında biraz daha açtık.
Yazan: Fusun S.Nebil      18 Ağustos 2015, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz