17 Ekim 2018, Çarşamba   |   English
Beyaz Saray, Mülteci Krizi Konusunda Hamdi Ulukaya’nın Tent Vakfı’nı Görevlendirdi
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      20 Eylül 2016, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Chobani markasıyla Amerikan gıda pazarında başarı kazanan Türkiyeli girişimci Hamdi Ulukaya’nın mültecilere yönelik insani yardım çabaları, Birleşmiş Milletler ve Beyaz Saray’dan takdir gördü. Ulukaya’nın kurduğu, göçmen ve mültecilerin yaşadığı sorunlar için özel sektörü harekete geçirmeyi hedefleyen Tent Foundation (Çadır Vakfı), Beyaz Saray tarafından Kasım ayından itibaren Mülteciler için İş Birliği inisiyatifini yönetmekle görevlendirildi.

Chobani markasıyla Amerikan gıda pazarında başarı kazanan Türkiyeli girişimci Hamdi Ulukaya’nın mültecilere yönelik insani yardım çabaları Birleşmiş Milletler ve Beyaz Saray’dan takdir gördü. Ulukaya’nın kurduğu, dünya çapında evlerini terk etmek zorunda kalmış 65 milyonun üzerinde göçmen ve mülteci için özel sektörü harekete geçirmeyi hedefleyen Tent Foundation (Çadır Vakfı), Amerikan Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Mülteciler için İş Birliği inisiyatifinin yönetimini üstlendi.

BM Genel Merkezi’nin bulunduğu New York’ta yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 71. dönem genel görüşmelerinin yanı sıra dün (19 Eylül Pazartesi), BM Mülteci ve Göçmenler Zirvesi toplandı.

Hamdi Ulukaya: “Bu krize verdiğimiz tepki, insanlığın geleceğini belirleyecek.”

Zirve’de özel konuk olarak konuşma yapan Hamdi Ulukaya, mülteci krizine ilişkin şunları söyledi:

  “Bundan bir yıl önce, geri dönüp dönemeyeceklerini bile bilmeden evlerini terk etmek zorunda bırakılan insan sayısının 60 milyona ulaştığından söz ediyorduk. Bir yıl geçti ve hâlâ 2. Dünya Savaşı’ndan beri yaşanan bu en vahim insanî krizden söz ediyoruz. İnsan sayısı artık 65 milyona ulaşmış durumda. Rakamlar daha da vahim, çekilen acılar çok daha büyük. Bu, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kriz. Evet, yerinden yurdundan olan insan sayısı 65 milyon ama bu krizin sonuçlarından 7 milyar insan etkilenecek. Şu anda olan bitene nasıl tepki verdiğimiz, dünyanın ve insanlığın geleceğini belirleyecek; yalnızca bu neslin değil sonraki tüm nesillerin geleceğini.”

Ulukaya: “BM değilse kim? Şimdi değilse ne zaman?”

İnsani duyarlılığı iş dünyasına taşımaya öncülük eden isimler arasında yer alan Ulukaya, konuşmasında Birleşmiş Milletler’e de mesaj verdi:

  “Ben BM’in ihyacı olan insanları koruyup kolladığına inanarak büyüdüm. Masumları koruduğuna ve hayat kurtardığına. Bunun hâlâ gerçek olduğuna inanmak istiyorum. Dünyanın dört bir tarafındaki çocukların bunun hâlâ gerçek olduğuna inanarak büyümesini istiyorum. Eğer BM bunları yapmazsa kim yapacak? Şimdi değilse ne zaman yapılacak? Onlara BM’in hâlâ güçsüzün gücü olduğunu göstermeliyiz. Ben buna yardımcı olmak için üzerime düşeni yapmaya söz veriyorum. İş dünyasından pek çok başka liderin de yardım etmek istediğine tanığım. Bizler özel sektörde daha hızlı hareket edebiliyor, daha büyük düşünebiliyoruz ve bunu şimdi yapmalıyız. Bu sorunu nasıl çözeceğimizi daha fazla yaratıcılık ve inovasyonla baştan tanımlamalıyız. Ama bu yıl daha az konuşup daha çok iş yapmak zorundayız.”

Mülteciler için İş Birliği inisiyatifini Tent yönetecek

Hamdi Ulukaya’nın kurucusu olduğu Tent Foundation, Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından Mülteciler için İş Birliği inisiyatifinin yönetilmesi ile görevlendirildi. Tent Foundation’un getirildiği görev, Beyaz Saray tarafından ABD Başkanı Obama’nın ortaklaşa ev sahipliği yaptığı Küresel Mülteci Krizi hakkındaki Liderler Zirvesi öncesinde açıklandı. Hamdi Ulukaya, Zirve öncesinde bugün ABD’nin önde gelen diğer bazı şirketlerinin yöneticileri ile birlikte, Obama’nın ev sahipliğinde düzenlenecek yuvarlak masa toplantısına katılacak.

Ulukaya: “Özel sektörün bu çabaya ortak olması sadece bir fırsat değil aynı zamanda bir yükümlülük”

Hamdi Ulukaya, özel sektörün küresel mülteci krizinin ele alınmasında önemli bir rol oynaması gerektiğini ifade ederek kurucusu olduğu vakfın Mülteciler için İş Birliği inisiyatifinin yönetimini devralmasına dair şunları söyledi:

  “Uzun süre boyunca, mülteci krizini sona erdirmeye odaklanan neredeyse hiçbir şirket olmadı. Ama sonra, birer birer gelmeye başladılar. İvme giderek arttı. Tent Alliance, Ocak ayında 10 şirketle başladı ve şu anda 30 şirket oldu. ABD Başkanı Barack Obama’nın Eylem Çağrısı’na karşılık olarak bugün 50 şirket yeni vaatlerini açıkladı. Bu çalışmaları önümüzdeki dönemde vakfımın devam ettirecek olmasından gurur duyuyorum. Özel sektörün bu çabaya ortak olması sadece bir fırsat değil aynı zamanda bir yükümlülük. Eğer şimdi harekete geçersek, iş dünyasının bu krizi sona erdirmekte rol oynayabileceğini göstermekle kalmayacağız, gelecek krizlerde rol oynamak zorunda olduğunu da ortaya koyacağız.”

Ulukaya, bugün (20 Eylül Salı) ABD Başkanı Obama’nın ev sahipliğinde düzenlenecek olan Liderler Zirvesi’ne de katılacak. Ardından akşam saatlerinde yine Obama tarafından BM Genel Kurulu için New York’a gelen devlet ve hükumet başkanları ve eşlerinin katılacağı geleneksel resepsiyon verilecek. Hamdi Ulukaya, her iki etkinliğe davet edilen birkaç CEO’dan biri.

Mülteciler için İş Birliği inisiyatifi büyüyor

Beyaz Saray’dan bugün (20 Eylül Salı) yapılan açıklama ile, Başkan Obama’nın Eylem Çağrısı’na karşılık olarak Amerikan ekomisi içerisinde faaliyet gösteren, aralarında Facebook, Google, Citi, Coursera, IBM, HP, Microsoft, Twitter ve UBER gibi devlerin de bulunduğu 51 şirketin ABD’de ve dünyanın dört bir yanında mültecilere yardımcı olmaya talip olduğu duyuruldu. 1 Kasım’dan itibaren Tent Foundation liderliğinde yönetilecek olan Mülteciler için İş Birliği inisiyatifi ile bu 51 şirket, toplamda en az 650 milyon dolarlık yatırım yapma, bağışta bulunma ya da bağış toplama vaadinde bulundu.

Bu vaatler sayesinde:

 • 20’yi aşkın ülkede 6.3 milyondan fazla mülteci desteklenecek;
 • 80 binden fazla mülteci için dijital içerik, mentorluk ve sınıf içi desteği dahil çeşitli eğitim fırsatları yaratılacak;
 • 220 bini aşkın mülteci için mentorluk, iş eğitimi, stajyerlik ve işe yerleştirme dahil çeşitli istihdam fırsatları oluşturulacak;
 • 4 milyondan fazla mültecinin finansal sistemlere daha etkin dahil olması ve ekonomik entegrasyonu sağlanacak;
 • Mülteciler için çalışan 70’in üzerinde STK ile iş birlikleri yapılacak.

Tent Foundation Nedir?

Hamdi Ulukaya tarafından kurulan Tent Foundation, 2015 yılından bu yana mülteci sorununa yönelik çalışmalar yürütüyor. Tent, mülteci sorunu ile başa çıkmak için uygulanan küresel yöntemlerin tüm taraflar için daha verimli, etkili ve güvenilir hale getirilmesi için çalışıyor. Davos’ta toplanan Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısında lansmanı yapılan Tent Alliance (Çadır İttifakı), şirketlerin birbirini ve kamu sektörünü mülteci krizine son verme nihai hedefiyle desteklemesi için gereken beceri ve dinamizmi artırma amaçlı bir platform. Tent Alliance içerisinde aralarında Airbnb, Cisco, Johnson & Johnson, İkea, LinkedIn, UPS ve MasterCard’ın da bulunduğu 30 şirket yer alıyor. Bu şirketler, doğrudan mal ya da hizmet sunmanın yanında istihdam fırsatı yaratıyor ya da tedarik zincirlerini mültecileri istihdam eden ya da mülteci örgütlerine destek veren tedarikçilerden alım yaparak şekillendiriyor.

Ulukaya, Tent’i doğrudan yardım faaliyetlerine fon sağlama, yeniliklere yatırım yapma, ve yerinden edilmiş insanların sahip oldukları potansiyeli tam anlamıyla hayata geçirmelerine yardımcı olacak politika ve işbirliklerini destekleme amacıyla kurdu. Vakıf, dünyanın dört bir yanında insanların yaşadıkları yerlerden zorla çıkartılmalarına son verme amacını güdüyor. Tent’in özel sektöre odaklanmasının nedeni ise, inovatif yaklaşımı, yaratıcılığı ve girişimcilik ruhu ile özel sektörün, kaynakları seferber ederek mülteci krizinin sona erdirilmesine katkıda bulunmak için son derece elverişli bir konuma sahip olması.

Hamdi Ulukaya kimdir?

Hamdi Ulukaya, geçtiğimiz on yılda ABD’deki en başarılı gıda şirketlerinden biri ve doğal gıda hareketinin öncülerinden kabul edilen Chobani LLC’nin kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’sudur.

Ulukaya, Erzincan’ın bir köyünde süt ürünleri üreten bir ailede doğdu. Hamdi Ulukaya, Chobani’yi 2007 yılında New York eyaletinde, kaliteli gıdayı daha erişilebilir kılmak misyonu ve vizyonuyla kurdu. Beş yıl dolmadan Chobani, ABD’nin en çok satan yoğurt markası haline geldi ve yıllık 1 milyar dolarlık satış hacmine ulaştı. Böylece Chobani dönemin en hızlı büyüyen şirketlerinden biri oldu.

Ulukaya’nın Chobani’ye yönelik vizyonu, ABD’deki gıda endüstrisinde köklü bir dönüşümü beraberinde getirdi. Başarının bir kriterinin de yerel toplulukların gelişmesi olduğu inancından yola çıkan Chobani, kuruluşundan itibaren kârının %10’unu başta Chobani’nin üretildiği Idaho ve New York eyaletleri olmak üzere, hayırsever faaliyetlere aktarıyor.

Kararlı bir hayırsever olan Hamdi Ulukaya, 2015 yılında The Giving Pledge (Bağış Taahhütü) metnini imzaladı ve servetinin büyük kısmını küresel mülteci krizine çözüm bulunmasına ayırdı. Dünyanın dört bir yanındaki yurdundan edilmiş insanlara ve mültecilere girişimci yaklaşımlar ve yaratıcı çözümler sunmak amacıyla, Ulukaya yine 2015’te Tent Foundation’ı (Çadır Vakfı) kurdu. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından Yüksek Savunucu ünvanı verilen Hamdi Ulukaya, dünyanın farklı yerlerindeki dezavantajlı insanlara yönelik faaliyetleri nedeniyle, 2015 yılında Birleşmiş Milletler Vakfı Küresel Liderlik Ödülü’ne layık görüldü.

Nisan 2014’te Hamdi Ulukaya, ABD Başkanı Barack Obama tarafından ABD Başkanlığı Küresel Girişimcilik Elçileri’nin (PAGE) ilk üyelerinden biri olarak seçildi ve 2013 yılında da Ernst & Young Yılın Dünya Girişimcisi ödülünü aldı.

Uluslararası Özel Olimpiyatlar Komitesi, New York Merkez Bankası, Amerikan Türk Konseyi, Amerikan Türk Derneği ve Down Sendromu Pathfinder Köyü üyesi olan Hamdi Ulukaya, aynı zamanda Washington D.C.’de kurulu Kennedy Center Kurumsal Fon Kurulu’nda Başkan Yardımcısı’dır.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      20 Eylül 2016, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz