17 Kasım 2018, Cumartesi   |   English
Tansu Yeğen : Önümüzdeki Yıldan İtibaren Katlanabilir Cep Telefonlarını Görmeye Başlayacağız
Yazan: Fusun S.Nebil      31 Ekim 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Türkiye'de ise Samsung'ın Mobil taraftan sorumlu Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, hem bilişim-telekom ortamının yakından tanıdığı, hem de sosyal medyada --özellikle Twitter'da-- vizyon sağlayan mesajları ile 200 binin üzerinde takipçisi bulunan bir üst yönetici. Kendisiyle Türkiye'deki cep telefonu sektörünü ve Samsung'un yeni telefonunu konuştuk.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, bugün 2017 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal raporlarını açıkladı. Geçen yıl Note7 krizi yaşayan firma, bu yıl Galaxy S8 ve Note8 ile bunu aşmış görünüyor. Açıklanan rakamlara göre; Samsung 2017'nin 3. çeyreğinde 55,3 milyar $ ciro ve 12.9 milyar $ olarak rekor bir kar elde etti. Bugün finansal raporlarun yanında, geçen ay istifa eden Kwnon Oh-hyun'nun yerine geçecek Samsung'un yeni CEO adayları da açıklandı. Bileşen biriminin başına Kim Ki-nam, tüketici elektroniği birimi başına HS Kim ve Mobil ve BT biriminin başına ise DJ Koh getirildi. Bu üç kişiden biri önümüzdeki yıl Samsung'un resmi CEO'su olacak.

Türkiye'de ise Samsung'ın Mobil taraftan sorumlu Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, hem bilişim-telekom ortamının yakından tanıdığı, hem de sosyal medyada --özellikle Twitter'da-- vizyon sağlayan mesajları ile 200 binin üzerinde takipçisi bulunan bir üst yönetici. Kendisiyle Türkiye'deki cep telefonu sektörünü ve Samsung'un yeni telefonunu konuştuk.

turk-internet.com: Tansu Bey, Türkiye’deki cep telefonu, akıllı telefon sektörü sizce nasıl gelişiyor?

Tansu Yeğen :
Evet, öncelikle bir rakamlara bakmamız lâzım. İlk 6 ayda sektör açıkçası yüzde 13’lere varan bir ciro bazında küçülme yaşadı. Yıl sonu itibariyle bu küçülmenin yüzde 9 civarlarında olmasını ve toplam pazarın 6.9 milyar dolar ile tamamlanmasını bekliyoruz. Tamamlanmasını bekliyoruz, derken bu rakamlar tabiî ki farklı kuruluşların yapmış olduğu araştırma sonuçları.

Adet bazında ise yaklaşık 11.6 milyon adet yıl sonu itibariyle cep telefonu satılmış olacak. Bu da bu yüzde 6 civarında bir daralmaya karşılık gelecek.

Şimdi bu daralmaları analiz edecek olursak, bu daralmaların arkasında öncelikle ocak ayında başlayan büyük bir dolar artışının tabiî ki büyük etkisi var. Daha sonra referandum döneminde biraz da harcamaların azalmış olması var. Daha sonra gümrüklerde yapılan denetlemelerin birazcık yavaşlatmış olması var ve en son olarak da, açıkçası bu yılın ilk 6 ayında, bir tek Samsung’tan S8 ürünü çıkmakla birlikte genelde sekörde sektörü çok canlandıracak bir ürün de yoktu.

Zaten dikkat ederseniz, biraz önce söylemiş olduğum şekilde daralma yılsonuna doğru toparlanıyor, ilk 6 ay ile karşılaştırdığımızda. Biz dahil olmak üzere birçok üretici heyecan verici ürünlerini bu son 3-4 aya sakladılar. Biliyorsunuz, biz Note 8’i duyurduk ve çok yoğun bir şekilde de onun tanıtımına da devam ediyoruz ve sahiden de çok da fazla talep görüyor.

turk-internet.com: Peki, kısaca bir söyler misiniz Note 8’de farklı ne var?

Tansu Yeğen :
Note 8 çok farklı bir ürün olarak çıktı. Öncelikle Note 8 segmenti, bir kalemi olduğu için genelde hep bizim satışlarımız içinde apayrı bir müşteri segmenti. Bu öyle bir segment ki, bu segmentin yüzde 90’ı kesinlikle başka bir ürüne geçmiyor, başka bir markaya geçmiyor. En fazla geçtikleri şey, bir sonraki yeni Note serisi.

Yüzde 10’u da beklemeyi tercih ediyor. Ya da tabii içlerinden ufak yüzdeler ile farklı ürünlere geçiş oluyor. Çok sadık, bu üründen çok memnun, sahiden yüzde 90 rakamlarını konuştuğumuz bir toplumdan bahsediyoruz. Bu ay itibariyle ülkemizde yaklaşık 1.6 milyon kişi Note serisi ürünleri çok aktif bir şekilde kullanıyor.

Note 8 serisinde de çok daha büyük bir ekran: 6.3 inç ekran. Her iki tarafından kavisi olan ve bu sayede tutuşu çok rahat olan 6.3 inç ekranın parlaklığı en üst düzeyde. Yani film endüstrisinin beklentileriyle aynı şekilde uyumlu bir ekran. Aynı zamanda kalem ile birlikte tercüme edebilmeden tutun, yaklaşık 3 sayfaya kadar ekran notu alabilme özellikleri var.

Bir başka üçüncü nokta da, bence en dikkat çekici nokta, özellikle kameradaki yapılan geliştirmeler. Her iki kamera da artık optik sistemizasyonu destekliyor, zum yapıyor 10 katına kadar ve özellikle canlı odak dediğimiz özelliğiyle birlikte belki birçok fotoğrafçının o objektifleri değiştirerek yapmış oldukları şeye gerek bıraktırmadan çok profesyonel resim çekmenize yardımcı oluyor ki ben kendim bile çoğu kez evdeki büyük profesyonel kameralara baktığımda hiç birisini bundan sonra kullanmayacağım diye içimden geçiriyorum.

(turk-internet.com notu : Yurtdışında iPhone ile Samsung arasındaki bir karşılaştırmayı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz)

turk-internet.com: Peki, sizin önümüzdeki dönem cep telefonları ile ilgili öngörüleriniz nelerdir? Yeni neler göreceğiz?

Tansu Yeğen :
Cep telefonlarındaki rekabetten dolayı teknolojiler çok daha fazla öne doğru çekilmeye başlandı öncelikle. Yani birçok laboratuarlarda geliştirilen teknolojileri daha kuvvetli bir şekilde görmeye başladık ve üreticiler kendi ürünlerini birbirlerinden farklılaştırmak için bu teknolojileri de uygulamaya çalışıyorlar. Bunu hem Samsung’ta, hem de rakip ürünlerimizde görüyoruz.

Önümüzdeki yıldan itibaren biraz daha katlanabilir cep telefonlarını göreceğimiz yıllar başlıyor ki, bunlar katladığınızda telefon oluyor, açtığınızda tablet oluyor gibi iki amaçlı kullanabileceğiniz, hatta artık ekranlardaki bükülebilir teknolojiler ile birlikte çok yoğun bir şekilde, belki cep telefonunu bileklik olarak kullanabileceğiniz teknolojiler.

Farklı form faktörlerini görüyor olacağız ama bir yandan da ne olursa olsun bizim sektörümüzdeki teknoloji genelde 3 şey üzerinde ilerliyor: birincisi, nesnelerin interneti; ikincisi, yapay zekâ; üçüncüsü de, arttırılmış ya da sanal gerçeklik dediğimiz teknolojiler. Her üçünü de düşünecek olursak, cep telefonu hep merkezde olup bu 3 teknolojinin de kullanılması konusunda çok önemli rolleri oynamaya devam edecek.

turk-internet.com: Peki! Son sorumuz da size sosyal medya ile ilgili olacak. Sizi sosyal medyada çok aktif görüyoruz. Burada özellikle gelişmelere, teknolojik yeniliklere yönelik tweetler attığınızı görüyoruz. Buradaki hedefiniz nedir?

Tansu Yeğen :
Aslında bu röportajın bir parçası olmaması lâzım. Tamamen benim kişisel yaptığım bir şey. Çok özel nitelikte de bir ibare vardır hesabımda: bu tamamen benim kendi kişisel hesabımdır, diye.

Burada her ne kadar benim kendi kişisel hesabım olsa da, atmış olduğum tweetler ile biraz kullanıcıların, ülkemizdeki kullanıcıların nabzını da yoklama fırsatını yakalıyorum. Ki, bunlar içinde mesela geçen yılki atmış olduğum tweetlerde özellikle ülkemizden gençlerin başarılarına yönelik olarak atmış olduğum tweetlerde –ki, teknoloji ile çok ilgisi yoktu bunların- bunların çok fazla retweet edildiği ya da beğenildiğini gördükten sonra biz geçen yıl “yaparsın” hastag’i ile bir kampanya başlattık ve ülkemizden 5 genci seçtik.

Bunlar kendi dallarında, spor dallarında çok önemli başarılara imza atmış… Birisi, işte uzaya gitmiş, bir başkası da moda alanda çok başarılara imza atmış gençler. İşin en başından beri ekip olarak bu kampanyanın çok başarılı olacağına inandık ki, geçen sene yani kesinlikle söyleyebilirim, geçen seneki satışlarımıza, markaya olan ilgiyi çok arttırmakla birlikte, en son bu hafta da 2 dalda bu reklam çalışması “yaparsın” adı altında Kristal Elma’dan da ödüller aldı.

Bu da bizim için açıkçası çok önemli oldu. Yani, twetter’ı ben tamamen kişisel amaçlı kullanıyorum ama teknoloji çok seviliyor ve teknolojinin sevilmesi, buradaki paylaşımların ne yöne doğru çektiği de sahiden de bizim Samsung’daki çalışmalarımıza ilham olabiliyor.

Yazan: Fusun S.Nebil      31 Ekim 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz