21 Ekim 2018, Pazar   |   English
Türk Telekom'un Ortakları Birbiriyle Savaşın Eşiğinde mi? Saad Hariri Suudi Arabistan'da Alıkonuldu mu?
Yazan: Fusun S.Nebil      09 Kasım 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Dün basında yer alan bir habere göre [1], Suudi televizyonu El Arabiya’ya röportaj veren Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı Samir el Sabhan, Hizbullah'ın hareketleri sebebiyle Lübnan'ı savaş ilan eden ülke olarak göreceklerini belirtti. Yani bu durumda, Türk Telekom'un dolaylı 2 ortağı şu anda savaş durumuna geçiyor gibi gözüküyor. Bu acaba Türk Telekom'un durumunu nasıl etkileyecek?

Bugünlerde Suudi Arabistan'da ne olduğu anlaşılamayan bazı gelişmeler var. Tahtı kendi lehine sağlamlaştırmaya çalıştığı iddia edilen 32 yaşındaki Prens Mohammed bin Salman haziran 2017'de veliaht ilan edilmişti. Şimdi Salman çok sayıda prens ve kişiyi tutuklatmış durumda. Ama sadece Suudiler'in değil, Lübnan Başbakanı (ve aslında önceki kralın kızkardeşinin oğlu) olan Saad Harriri'nin de, 4-5 gün önce gittiği Suudi Arabistan'da alıkonulduğu iddia ediliyor.

Saad-Eddine Rafic Al-Hariri'nin Lübnan Başbakanlığı dışında Türkiye için ayıredici bir özelliği var. O da aslında ortada fazla görünmüyor olsa da[1], Türk Telekom'un patronu durumunda. Çünkü Türkiye'de kurulu Ojer Telekomünikasyon (OTAŞ)'ın % 99'u Oger Telecom'a ait. % 35’i Saudi Telecom’a satılmış olan Oger Telecom, Hariri ailesine ait bir şirket. Ortaklık dağılımı şu şekilde;

    %35 STC (Saudi Telecom Company)
    %23,8 Oger Telecom Saudi Arabia Limited
    % 26,67 Saudi Oger Limited
    %14,53 ise Azınlık hissedarları

OTAŞ'ın % 55 hissesi üzerinden bakarsak, Türk Telekom'un % 19,25 hissesi Saudi Telecom'a ait.

Suudi Arabistan, Lübnan’ı Savaş İlan Eden Ülke Diye Nitelendiriyor

Dün basında yer alan bir habere göre [1], Suudi televizyonu El Arabiya’ya röportaj veren Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı Samir el Sabhan, Hizbullah'ın hareketleri sebebiyle Lübnan'ı savaş ilan eden ülke olarak göreceklerini belirtti.

Hizbullah militanlarının, Suudi Arabistan’a yönelik tüm saldırılardan sorumlu olduğunu söyleyen El Sabhan, örgütü uyuşturucu kaçakçılığı ve gençlere terör eğitimi vermekle suçladı.Lübnan hükümetinin Hizbullah’ın saldırganlığını dizginlemesini beklediklerini dile getiren bakan, ayrıca Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin baskı altında istifa ettiği yönündeki açıklamaların ‘Lübnanlıları etkilemek’ amacıyla yapıldığını da sözlerine ekledi.

Yani bu durumda, Türk Telekom'un dolaylı 2 ortağı şu anda savaş durumuna geçiyor gibi gözüküyor. Bu acaba Türk Telekom'un durumunu nasıl etkileyecek?

Babası Refik Hariri, 2005'de başbakanken bir suikaste kurban giden, Lübnan başbakanı Saad Hariri cumartesi günü Suudi Arabistan'da istifasını açıklamış, Hizbullah ve İran'ı bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçlayarak, kendisinin Lübnan'da can güvenliğinin olmadığını belirtmişti. O günden bu yana ülkesine dönmeyen Hariri'nin istifası hâlâ kabul edilmemiş durumda.

Bir yandan da Saad Hariri'nin, Prens Salman ile iyi geçinmeye çalıştığı Twitter'daki 31 ekim tarihli mesajından görülüyor.
Ama Reuters haber ajansı, Lübnanlı üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, geçtiğimiz günlerde istifasını açıklayan Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin Suudi Arabistan'da alıkonulduğunu iddia etti. Lübnan hükümet yetkilisi, uluslararası topluma çağrıda bulunarak, Hariri'nin Lübnan'a dönmesi için baskı yapılması gerektiğini ifade etti.

Suudi Arabistan ve Hariri'nin danışmanları, ev hapsi iddialarını reddediyor. Hariri ise henüz konuyla ilgili iddialara yanıt vermedi.

Türk Telekom'un % 55 Hissesini Alan OTAŞ Geçen Yıldan Beri Sorunlu

Hariri ailesinin ağırlıklı sahibi olduğu OTAŞ geçen yıldan beri bankalara olan borcunun taksitlerini ödeyemiyor. Saudi Telecom'un bu şirketteki hisseleri almayı düşündüğü kaydedilmişti ama olmadığı görülüyor. Şimdi de, bu 2 ortağın savaşın eşiğine gelmesi gibi bir durum söz konusu ise, Türk Telekom’un durumu ne olur? Umarız bu durum Türk Telekom'u kötü yönde etkilemez. Durumu izliyoruz.


[1] Suudi Arabistan: Lübnan'ı savaş ilan eden bir ülke olarak göreceğiz
Yazan: Fusun S.Nebil      09 Kasım 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz