19 Ekim 2018, Cuma   |   English
Metehan Karataş : İzmir'de Gençlere Yardımcı Olan, Rekabet Taslamayan Bir İş Dünyası Var
Yazan: Fusun S.Nebil      10 Kasım 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
TBD İzmir Genç Bilişimcilerinden Metehan Karataş : "Sektör öncülerimiz, sektör ağabeylerimiz dediğimiz kişiler – yani ayırım olmasın, sektör insanları diyelim- biz gençlere de yardım ediyor, bizlere de güveniyor aslında. Bu boyutun artması lâzım tabii ki. Bu farkındalığın artması lâzım. Bunun için işte Türkiye Bilişim Derneği gibi, keza Ticaret Odamız, Sanayici ve İş Adamları derneğimiz üniversite- sanayi işbirliğine yönelik – az önce bahsetmiştim, Genç beyinler, Yeni fikirler etkinliğimizde benzer çalışmalar yapıyor ama yeterli değil nitekim. "

turk-internet.com: Metehan Bey, kendinizi bize tanıtır mısınız?

Metehan Karataş :
Elbette! Ben Metehan Karataş. Türkiye Bilişim Derneği, İzmir Şubesi’nde genç bilişimci arkadaşlarım ile beraber bilişim gönüllüsüyüm. Ege bölgesindeki bilişim daha doğrusu bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği aynı zamanda sektörümüzün dışında olan ekonomi, istatistik, matematik gibi bilgisayar destekli ilerleyen bölümler de öğrenim gören arkadaşlarım ile beraber bir takım etkinlikler, faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda şubemizin Ulusal Bilişim Kurultayı ve genç bilişimciler için Genç Beyinler, Yeni Fikirler gibi vizyoner etkinlikleri var. Keza, genel merkezimiz Ankara’da ve ülkemiz adına çok değerli çalışmalar yapıyoruz. Onları da incelemenizi öneriyorum.

turk-internet.com: Peki, siz ne yapıyorsunuz? Sosyal medya konusunda bazı çalışmalarınız var, biliyorum. Bize biraz anlatır mısınız?

Metehan Karataş :
Tabii ki! Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi, sosyal medya web’in devamı. Bizimki bir vizyon çalışması aslında. Burada işletmelerimiz için, kobilerimiz için ve bireysel olarak nitelikli iş gücü için sosyal medyayı etkin ve verimli kullanmak adına bir takım girişimlerimiz var. Bunlar neler? Bunlar vakıflarımızda, sanayi odalarımızda, ticaret odalarımızda, keza kurum içi olabilir, eğitim organizasyonları yapıyoruz.

turk-internet.com: Sosyal medyada eğitim vermenizin amacı ne?

Metehan Karataş :
Zaten sosyal medya eğitimleri, sosyal medya uzmanlığına yönelik eğitimler bu işi özellikle herhangi birinin yapamayacağını gösterir niteliktedir. Bunun altını çiziyorum.

turk-internet.com: Ama bugün herkes yapıyor.

Metehan Karataş :
Yapıyor. Ne diyeyim. Bu da bizim eksiğimiz diyeyim. Yine çuvaldızı kendimize batıralım. Bunun önüne geçmek için bu işi bilişimci, tasarımcı, efendim iletişimci, yani bilgi ve iletişimi bir araya getirebilecek, bunu sağlıklı bir şekilde yürütebilecek kişilerin daha doğrusu kişilerden oluşan ekiplerin farkındalık, vizyon kapsamında gerçekleştirmesi gerektiğine inanıyoruz.

Bu noktada işi doğrudan bir ajansa bırakmak çözüm değil. Gerçi ajansa bırakamayanlar için de daha vahim sonuçlar var ama, bu bir ekip işi ve markalarımız, işlemelerimiz tüketici nezdinde milli olmayan alışverişleri de bir noktada engelleyebilmek için kendi ürünlerini, firmalarını, vizyonlarını dijitale dijitalin diliyle, doğru zamanda, doğru noktada – bu 5N 1K’ya artı birkaç madde var; onları şu an çok detaylı anlatamayacağım- eğitimlerimizde bahsediyoruz.

turk-internet.com: Peki, İzmir’de ortam nasıl? Yani sosyal medyayı İzmir anlayabiliyor mu?

Metehan Karataş :
İzmir tabii ki, ekonomi olarak İzmir’in dinamikleri İstanbul’a göre demografik olarak çok fazla değil. Ancak ben inanıyorum ki, İzmir’de yaratıcılık her şehirden daha fazla çünkü İzmir, İzmirli bu gibi kavramlar öyle kolay çıkmış kavramlar değil. Burada bilişim ciddi anlamda bir sivil toplum hareketi var. Burada rakip firma gibi bir kavram yok. Herkes dost, arkadaş. Eksiklerimizin farkındayız. Profesyonelleşmemiz gerektiğinin farkındayız. Bunun için çabalıyoruz.

Sektör öncülerimiz, sektör ağabeylerimiz dediğimiz kişiler – yani ayırım olmasın, sektör insanları diyelim- biz gençlere de yardım ediyor, bizlere de güveniyor aslında. Bu boyutun artması lâzım tabii ki. Bu farkındalığın artması lâzım. Bunun için işte Türkiye Bilişim Derneği gibi, keza Ticaret Odamız, Sanayici ve İş Adamları derneğimiz üniversite- sanayi işbirliğine yönelik – az önce bahsetmiştim, Genç beyinler, Yeni fikirler etkinliğimizde benzer çalışmalar yapıyor ama yeterli değil nitekim.

Buradaki nitelikli iş gücü, buradaki üniversitelerin çokluğu bize büyük ölçekli bir katma değer yaratmıyor. Nitekim biz burada –kendi adıma da söylüyorum- İstanbul’a, Ankara’ya, daha vahimi yurt dışına nitelikli iş gücünü kaçırıyoruz yani, kaybediyoruz. Bunun önüne geçmek için çalışıyoruz ama yeteri değil. Yani, bu videoyu izliyorsanız, bunun için tavsiyelerinizi de bekliyorum ben.

turk-internet.com: Peki, benim sorularım bu kadar. Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Metehan Karataş :
Çok teşekkür ediyorum! İzmir’e tekrar hoş geldiniz! Dediğim gibi, sivil toplum adına yardımlarınızı bekliyorum. Yeni Gelecek Medya olarak da odalarımızda – Türkiye geneli bu arada, sadece İzmir ölçekli değil- yaptığımız eğitimler ile ilgili de sorularınız, görüş ve önerileriniz için Twitter’dan @metehankaratas, instagram’dan ise karatasmetehan/, keza Linkedin vesaire adreslerimi vermeyeyim- metehankaratas.com.tr’den bana ulaşabilirsiniz.

Yazan: Fusun S.Nebil      10 Kasım 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz