21 Ekim 2018, Pazar   |   English
İnterneti Ülkeye İlk Getiren Hocamız, Prof.Dr.Oğuz Manas'ı Kaybettik
Yazan: Fusun S.Nebil      24 Kasım 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
"Oğuz Manas'ı kaybettik" cümlesinin anlattıklarını, bilişim ve telekom sektöründeki genç insanlar anlamayabilirler. Ama ülkemize internetin gelmesinden çok önce 1980'lerin ortalarında, EARN (Avrupa Akademik Araştırma Ağı) bağlantısıyla Türkiye'de ilk internet faaliyetini başlatan insan olduğunu söyleyelim. Yani ufkumuzu açmak için önde koşan bir insandı.

Tam da bir öğretmenler gününde, kıymetli bir öğretmenimi kaybettiğimizi öğrendim. Mavi gözleri, 70'lerinde bile dünya ping pong yarışmalarına katılmayı hedefleyen hiperaktif halleri, her zaman üst perdeden çıkan sesi ve gülümsemeyi hiç ihmal etmeyen yüzüyle sevgili Oğuz Manas hocamızı bir gün önce ebediyete uğurlamışız.

40 yıl gibi bir süreyle görev yaptığı Ege Üniversitesinden yapılan açıklama şu şekildeydi;

  Prof. Dr. Oğuz Manas Vefat etmiştir.

  Cenazesi 24.11.2017 Cuma Günü Saat 10.45’te Ege Üniversitesi MÖTBE Prof. Yusuf Vardar Anfisinde tören düzenlenecek olup, tören sonrası cenazesi Bornova Ali Rıza Güven Camii’nde Cuma namazına müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası Bornova Eski Mezarlığı’nda toprağa verilecektir.

  Ailesine, tüm sevenlerine başsağlığı, değerli büyüğümüze Allah'tan rahmet dileriz. Işıklarda olsun...

"Oğuz Manas'ı kaybettik" cümlesinin anlattıklarını, bilişim ve telekom sektöründeki genç insanlar anlamayabilirler. Ama ülkemize internetin gelmesinden çok önce 1980'lerin ortalarında, EARN (Avrupa Akademik Araştırma Ağı) bağlantısıyla Türkiye'de ilk internet faaliyetini başlatan insan olduğunu söyleyelim. Yani ufkumuzu açmak için önde koşan bir insandı.

Aşağıda 1991 yılındaki sözlerini okuyabilirsiniz.. Ayrıca muhtemelen kendisinin söylediği sözlerden çizilmiş olan karikatüre bakarsanız, öngörüsüne bir daha şaşırırsınız..
Üstelik tek ilki bu da değildi. Oğuz Hoca, Kent Bilgi Sistemleri yazılımının oluşturulması, Türkiye’nin en büyük bilgisayar merkezinin kurulması, Avrupa Okçuluk Şampiyonası ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Fabrikaları için otomasyon sistemleri geliştirilmesi ve ülkemizde ilk e-ticaret uygulamasının gerçekleştirilmesi gibi projelerde görev almıştı.

Ama asıl önemli özelliği; öğretmenliği idi. Müthiş hareketli, 200 kişilik sınıfta kafası başka yerde olanların dikkatini, fırlattığı ve tam isabet tebeşirle kendine çeken bir hocaydı. Üstelik zor yıllarda, silahlı öğrencilerin olduğu ve hocaları da itekleyebildiği yıllarda bile, sözünü herkese geçiren bir öğretmendi. Resimde görülen mavi gözleri, her zaman üst perdeden çıkan sesi ve gülümsemeyi hiç ihmal etmemesiyle kendisini severdik, sayardık.

Tübisad 2003 yılında kendisine "Ömür Boyu Hizmet" ödülü vermişti [1]. o ödülden 1 ay kadar sonra, hem spor, hem kalp sağlığı, hem de bu ödülü konuşmuştuk [2].

Oğuz Manas Kimdir?

1934 doğumlu olan Manas, Ege Üniversitesi, Maltepe ve Kadir Has Üniversiteleri’nde bilgisayar ağları konusunda öğretim üyeliği yaptı. Vestelnet Genel Müdür Danışmanlığı ve Havelsan Proje Danışmanlığı gibi görevler üstlendi.

Türkiye Jokey Kulübü, Sarıtaş Çelik Sanayii, Salihli Belediyesi ve Eskişehir Devlet Hastanesi gibi kurumların bilgisayar sistemlerinin kurulmasında görev alan Manas, Delphi-Packard bilgisayar ağının yeniden yapılanmasına da katkıda bulundu.

Manas, 1980-89 yılları arasında, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Petkim Bölge Müdürlüğü, Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğü, PTT İzmir Bölge Müdürlüğü, ESHOT (İzmir Belediyesi) Genel Müdürlüğü ve İzmir Sanayi Odası gibi resmi kurumların bilgisayarlaşmaya geçişlerine yardım etti.

1974-1991 arasında DPT Özel İhtisas Komisyonu Üyeliği yapan Manas, TÜVAKA (Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Bilgisayar Ağı) Yönetim Kurulu Başkanlığı (1989-1993), Türkiye Milli Bilgisayar Komitesi Başkanlığı (1978-1992), Avrupa Süper Bilgisayar Seminerleri Yürütme Komitesi Üyeliği ve Türkiye Futbol Federasyonu Üyeliği (1995) yaptı. Manas’ın ayrıca FAO (Yiyecek ve Tarım Kuruluşu) Mahsul Araştırma ve Bilgi Merkezi İstatistik Bölüm Başkanlığı (1962-1971) ve Ege Üniversitesi İstatistik Bölüm Başkanlığı (1959-1962) deneyimleri de bulunuyor.

Oğuz Manas'ın Fortran IV'den başlamak üzere 5 kitabı, çeşitli dergilerde 1.000’in üzerinde makalesi ve tebliği yayımlandı. 125.000 civarında öğrencisi oldu. Dünya Veteranlar Masa Tenisi Şampiyonası’nda ilk 16 arasına girdi.

Kıymetini Bildik mi?

Oğuz Hoca çok kıymetli bir insandı ama her projesinde ve özellikle de Süper Bilgisayar çalışmalarında önü "şu veya bu şekilde", "şu ya da bu kişi" tarafından kesildi. Yani kıymetini bilemedik. Vizyonunu anlayamadık. Üstelik önünün kesilmesine de engel olamadık. Daha doğrusu bunların hiçbirini "farkedemedik".

Bugünkü Tören

Manas hoca için bugün Ege Üniversitesinde bir tören düzenlendi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Necdet Budak ve öğretim üyeleri, öğrenciler, ailesi ve sevenleri son görevini yerine getirmek için törene katıldı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Prof. Dr. Oğuz Manas’ı saygı ile andığını belirterek şunları söyledi:

  Yeryüzündeki alimler, gökyüzündeki yıldızlar gibidir diyor Peygamber efendimiz. Oğuz hocamız hayatını ilime ve bilime adamış değerli bir bilim insanıdır. Ömrü boyunca yaptıklarıyla dokunduğu herkese ışık olmuştur. Oğuz Manas hocamızın yaptıkları bilim insanının bir ülke için ne kadar kıymetli olduğunun bir kanıtıdır.

  Ömrünün 40 yılından fazlasını Ege Üniversitesinde geçiren hocamızın, binlerce öğrencinin yetişmesinde, yeni bölümlerin kurulmasında ve gelişmesinde katkısı büyüktür. Oğuz hocamız, üniversitemizden emekli olduktan sonra da hiç durmamış bu ülkenin insanları ve kurumları için üretmeye devam etmiştir.

  Böyle kıymetli bir bilim insanının Ege Üniversitesi ailesinin bir parçası olmasından büyük gurur duyuyor ve kendisini hep minnetle anacağımızı belirtmek istiyorum".
Haberin yayınlanması sonrasında Facebook'da yapılan yorumları aşağıda okuyabilirsiniz..

[1] TÜBİSAD’dan Oğuz Manas’a Ömür Boyu Hizmet Ödülü

[2] Bir Bilişim Duayeni ile Kalp Sağlığı Üstüne
Yazan: Fusun S.Nebil      24 Kasım 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz