17 Ekim 2018, Çarşamba   |   English
Yargıtay Kararına Göre, Facebook'tan İzinsiz Eski Sevgili Fotoğrafları Paylaşılamaz
Yazan: Ergün Dinçer      24 Kasım 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Bir gençkızın fotoğraflarının, eski erkek arkadaşı tarafından Facebook üzerinde yayınlanması ile ilgili davanın temyizinde, Yargıtay eski erkak arkadaşın, "verileri hukuka aykırı olarak olarak vermek ya da ele geçirmek" suçuyla yeniden mahkemeye verilmesi kararını verdi.

Bir gençkızın fotoğraflarının, eski erkek arkadaşı tarafından Facebook üzerinde yayınlanması ile ilgili davanın temyizinde, Yargıtay eski erkak arkadaşın, "verileri hukuka aykırı olarak olarak vermek ya da ele geçirmek" suçuyla yeniden mahkemeye verilmesi kararını verdi.

Davanın başlangıcı 2012 yılına dayanıyor. İstanbul Anadolu Yakası'nda bir genç kız eski erkek arkadaşının Facebook profilinde fotoğraflarını paylaşmaya devam etmesi üzerine Cumhuriyet savcılığına başvurdu ve eski erkek arkadaşının birlikte oldukları dönemde çekildikleri fotoğrafları, sosyal paylaşım sitesindeki hesabından paylaştığını, bütün ısrarlarına rağmen fotoğrafları kaldırmadığını dolayısıyla eski erkek arkadaşının özel hayatına dair görüntüleri ifşa ettiğini söyleyerek, şikayette bulundu.

Savcılık soruşturmasının ardından eski erkek arkadaş hakkında İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne 'özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek' suçundan dava açıldı. Taraflar arasında özel hayata dair olduğu kabul edilecek resimlerin ilişki sürecinde birlikte sanığın Facebook hesabından paylaşıldığı ya da müştekinin buna açıkça rıza gösterdiğine dikkat çeken mahkeme, ilişki bittiğinden itibaren resimlerin sayfadan çıkarılmamasının özel hayata dair görüntülerin ifşası anlamına gelmeyeceğine karar verdi.

Suça konu resimlerin başlangıçtan itibaren belirli aşamaya kadar hukuka uygun olarak ifşa edildiğine vurgu yapılan mahkeme kararında; genç kızın rızasını çektiği anda eylemin suça dönüşmeyeceği yorum yapıldı.

Genç kızın kararı temyiz etmesi üzerine devreye giren Yargıtay 12. Ceza Dairesi ise tam tersi bir yorumla kararı bozdu. İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, ilk kararında direndi. Mahkeme, sanığın beraat kararını yeniledi. Yeniden temyiz edilen kararda son sözü Yargıtay 12. Ceza Dairesi söyledi. Temyiz edilen karara göre eski sevgilinin fotoğrafları silmeyerek 'verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme' suçundan davanın yeniden açılacak. 

Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi: 

    "Sanığın, bir karede mağdurun kendisini yanağından öptüğü, diğerlerinde kendisine sarıldığı ve her ikisinin üzerlerinde günlük kıyafetleri bulunduğu halde yan yana poz vererek çektirdikleri fotoğraflarını, mağdurun bilgisi dahilinde Facebook hesabında yayımladıktan sonra, söz konusu fotoğrafları, mağdurla ayrılmalarına ve mağdur tarafından kaldırılması istenilmesine rağmen yayımlamaya devam etmiştir. İddiaya konu sanıkla mağdur arasındaki ilişkinin varlığını ve boyutunu gösteren fotoğrafların, daha önce mağdurun rızasına uygun olarak Facebook adlı sosyal paylaşım sitesinde yayımlanmış olması karşısında, bu fotoğraflar, mağdurun özel hayatının gizliliğini ihlal edecek nitelikte görüntüler olarak kabul edilemez.

    Sanığın, mağdura ait kişisel veri niteliğindeki fotoğrafları, mağdurun rızasına aykırı şekilde yayımlamaya devam etmesi biçiminde sübut bulan eyleminden dolayı Türk Ceza Kanunu'nun 136/1. maddesindeki, 'verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme' suçundan mahkumiyet kararı verilmesi gerektiği gözetilmeksizin, yasal ve yeterli olmayan yazılı gerekçelerle sanık hakkında beraat kararı verilmesi yasaya aykırıdır. Yerel mahkeme kararının oy birliği ile bozulmasına hükmolunmuştur."

Yargıtay'ın bozma kararının önümüzdeki günlerde mahkemeye ulaşmasıyla 5 yıldır bitmeyen dava yeniden açılacak.

Geçen yıl nisan itibariyle yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel veriler kanunu (KVKK) da, kişisel verilerin korunmasını getiriyor.
Yazan: Ergün Dinçer      24 Kasım 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz